Az 50. életév után jelentősen megnő a férfiak prosztata rendellenesség általi veszélyeztetettsége. A 80. év után a férfiak 80%-át érinti ez az egészségügyi probléma. Mi is ez, és mit lehet tenni ellene?
Bár igazából az idősebbek betegségének tartjuk, a 40. életév után bárkinél kialakulhat. Ajánlott negyven felett minden férfinak évente ellenőriztetnie a dülmirigyét. A rendellenesség leggyakoribb fajtái: prosztatarák, prosztata-megnagyobbodás, heveny vagy idült prosztatagyulladás.
A prosztata rendellenesség tünetei: gyakori vizelési inger, éjszakai vizelés, nehezen induló vizelés, vizelet-visszatartási gondok, gyenge, esetleg megszakadó vizeletsugár, fájó, égető érzés vizelés közben, vér megjelenése az ondóban vagy a vizeletben, rák előrehaladott állapotában, áttétek esetén deréktáji fájdalom, csípőben, comb felső részén merevség, fájdalom érzése.
Kialakulás okai: magának a dülmirigynek van egy természetes, korral járó növekedési folyamata, mely nem feltétlenül jelent problémát. Ám nagyon gyakran a húgycsövet elzárja, vagy legalábbis csökkenti annak átmérőjét. Emiatt a húgyhólyagnak jobban kell erőlködnie vizeléskor, és a szövetei károsodnak. A hólyag fala megvastagszik, és hegesedés alakul ki, a hólyagban vizeletpangás következik be, mert teljesen nem tud a vizelet kiürülni. Ettől begyulladhatnak a felső húgyutak, sőt a vesék is károsodhatnak, akár szintén gyulladás állhat be ott is.
Mit lehet tenni ellene? Ha már kialakult a probléma, azonnal orvoshoz kell fordulni, urológushoz. Ő tudja eldönteni komplex vizsgálatokkal, hogy mi is a gond pontosan. Az általában használt vizsgálatok: a legalapvetőbb a végbélen keresztüli tapintás. Ez normális esetben nem jár fájdalommal, ha mégis fáj, akkor a prosztata valószínűleg be van gyulladva. Ultrahanggal is vizsgálják az eltéréseket, illetve MR-rel, a vérben lévő prosztata specifikus antigén szintjét is nézik, de alkalmaznak intravénás urográfiát is, amikor kontrasztanyagot juttatnak a vérbe, ami kiválasztódik a vizelettel. Ha a húgyuti szűkület már jelentős, és komoly problémákat, pl. gyulladást, és a vizeletürítés szinte lehetetlenségét okozza, akkor a katéter alkalmazása a legmegfelelőbb. Ilyenkor a vizeletürítés és a vesefunkciók biztosítása, valamint a gyulladás kézbentartása a cél. Enyhébb prosztata megnagyobbodás esetén bizonyos növényi anyagok (tökmagolaj, amerikai törpepálma kivonata) hatékonyak lehetnek. Komolyabb esetben már a dülmirigy méretét csökkentő szerek jönnek szóba. Végső megoldás a műtét, melynek ma már van olyan formája, amikor a húgycsövön keresztül történik a beavatkozás. Ezután nem marad heg, és kevésbé veszélyezteti a húgycsövet és az ondóvezetéket. Sajnos nagyobb prosztatáknál már ez a módszer nem jöhet szóba.
Akut gyulladásnál fontos az ágynyugalom, bő folyadékbevitel, fájdalomcsillapítás, akár székletpuhítás (mivel a végbél felé megnagyobbodott prosztatát ingerli a székelés), és antibiotikumos kúra. Előfordulhat, hogy a katéterezés helyett a hasfalon keresztül távolítják el a pangó vizeletet. Ezt a baktériumok szóródásának elkerülése miatt választják, jelentős húgyuti akadályozottságnál. Krónikus gyulladásnál szintén antibiotikumot alkalmaznak, természetesen ez csak bakteriális gyulladásnál hatékony. Forró ülőfürdők szintén javalhatók.
Megelőzés. Már fiatalkorban sokat lehet tenni ellene. Fontos a sport, a mozgás, zsírszegény ételek, illetve a bevitt zsiradék legyen telítetlen zsírsavakban gazdag. (Halak, olajos magvak.) A fűszeres ételek, és az alkohol, főleg a tömények vannak rossz hatással a dülmirigyre. Kerülésük ajánlott.
Kérlek tegyél kötőjelet a férfi és a specifikus szavak közé. És a vizelet és visszatartás szavak közé is. +Prosztata-megnagyobbodás. A prosztataspecifikus szó egybe írandó.
Nemcsak ezek a fajtái vannak.
A húgyhólyag nem erőlködik vizelés közben. Sem. A fala nem hegesedik, hanem megvastagszik.
A rizikófaktorok között nagyon nagy valószínűséggel nem szerepel sem az alkohol, sem az étkezés. Viszont a házas embereknél gyakrabban előfordul – a szexuális aktivitással hozzák összefüggésbe -, valamint Európában és az Egyesült Államokban fordul elő legtöbbször (nemzeti hovatartozás) és családon belüli halmozódás – mindkettő genetikai hajlamot feltételez.
Jut eszembe.. Nem te írtad 2 napja, hogy a Férfihang nem orvosi szaklap? Jó, tudom, te a szakszavakra utaltál ezzel, nadehát…
És csak érdekességképp: a nőknek is van. Skene-féle (paraurethralis) mirigyeknek hívják.
Prosztata rendellenesség így jó? Ez nem kötőjeles? Itt van szegény bácsi, a gondozottam, aki minden pisilésnél erőlködik. A húgyhólyagjával. Látom. Az általam elolvasott cikkek szerint ezek a rendellenességei vannak a prosztatának. Írj linket, ahol máshogy van! Akkor javítom.
Eszerint a cikk szerint a húgyhólyag fala hegesedik is. (Meg vastagszik is – ezért kösz.)
A fenti cikk szerint többek között a szeszes italok és zsíros ételek fogyasztása is rizikófaktornak számítanak. Dr Bors István írta, ezt vele rendezd!
Dean írta nekem, hogy bármi jöhet… kivéve a homoszexualitást. A férfiblogomon meg kaptam olyan visszajelzést, hogy foglalkozni kéne a férfiak egészségével is. Gondoltam, írok egy ilyen cikket, mert én úgy sejtem, ez a magazin nem egyszerűen antifeminista, vagyis szapulja a feminizmust, de egyben érdeklődésre számot tartó cikkek is megjelennek rajta, meg férfipozitív írások is. Vagyis ami segíti, informálja, támogatja a férfiakat. Ez, a szándékom szerint ilyen cikk.
A tájékozottságod lehengerlő. Köszönöm, hogy ennyi energiát pazarolsz rám. (Tényleg köszi.)
Emlékeztetsz a feleségemre. Bocs, hogy ezt írom, de titeket nekem néha csak kibírni lehet. De nem baj, az élet ilyen és kész. Azt hiszem, nagy lehetőség vagy nekem a megszentelődésben. Bocs, ha bénán állok hozzá.
Nagyon sajnálom szegény bácsit, de akárhogy nézed is pisilés közben, akkor sem a húgyhólyagja erőlködik, mivel az simaizom, így akaratlagosan nem mozgatható. A hólyagját meg nem is látod, hacsak nincs “röntgen-szemed”.
Olvass többet, mert sok más problémája is lehet a prosztatának. És több más álláspont is akad a rizikófaktorokkal kapcsolatban. (Emlékeztetsz egy illetőre, aki egyszer olvasott egy cikket, miszerint egy mérnöknőtől egy férfi “ellopta” a találmányát. Az a bizonyos mérnöknő csupán egyetlen fellelhető cikkben volt nő.)
Már írtam, hogy nem ismerem a magánlevelezésedet, így erre kár hivatkoznod. (Főleg felesleges Dean meg Alter “szoknyája” mögé bújnod ily módon.) Csak arra tudok reagálni, amit itt olvasok tőled. És 2 napja azt írtad, hogy a Férfihang nem orvosi szaklap. (Mint írtam, tudom, hogy a kifejezések pontosságára, a szakkifejezésekre gondolsz.) (Információ: Elég sokáig orvosi könyvtáros voltam igényes és nagytudású orvosok és biológusok között. Emellett 20 évig egy igen akkurátus és okos immunológussal éltem. A természetgyógyász modulvizsgára készülve a konzultáción a tankönyvünk szerkesztőjét is megizzasztottam néhány kérdéssel – úgy tűnt, csak én olvastam végig betűről betűre azt a tákolmányt. Mint már mondtam, nem szeretem és nehezen tolerálom az ostobaságot.)
Persze, tök jó, hogy informálni akarsz, de ezekről a dolgokról rengeteg helyen lehet olvasni, még a csapból is ezek a témák folynak. Ti. reklámok, gyógyszertári hirdetések. Pont olyannak tartom, mint a szárnyasbetét- és tampon-reklámokat – mintha nem tudna senki ezekről. Szerintem ez éppen olyan, mintha írnék egy összefoglalót a F1 új szabályairól és előírásairól. De ezt egyrészt nem nevezném cikknek, másrészt pedig megvan annak a maga helye, ahol el lehet olvasni. De ha már indítottál egy ilyen rovatot, írj a függőségekről, a Cluster-fejfájásról, a depresszióról, a légzőszervi megbetegedésekről, a nyelőcsődaganatról, a hasnyálmirig daganatról, az alvászavarokról, stb.
:o)) Általam szentelnek meg téged? Nem baj, ha elutasítom ezt a státuszt? Hagyj ki a megszentelődésedből kérlek! Nem tudom, hogy hogy kell egy megszentelődéshez hozzáállni – azt sem tudom, mi az a megszentelődés -, így azt sem tudom eldönteni, hogy bénán állsz-e hozzá, vagy sem.
A prosztatagyulladásra alkalmazható gyógynövények listája itt található. Nekem sokat segítettek, mióta folyamatosan szedem a kisvirágú füzike kapszulát azóta nem jött elő, pedig előtte szinte minden évben szenvedtem vele.
A gyógynövények listája itt található: http://herbcaps.com/hu_HU/webshop/content/27/prosztatagyulladas-prosztatitisz-prostatitis
A petefészekráknak világnapja van?
Azt tudom hogy minden “női” rákkal kiemelten foglalkoznak, de az hogy ilyen is van…
Mellrák, méhnyakrák, petefészekrák. Ingyenes oltás, figyelemfelhívó futóversenyek, ingyenes szűrés, folyamatos sajtófelhívások stb.
Mi a helyzet a hererákkal, prosztatarákkal? Van ezeknek világnapja?
Csak én érzem hogy túlzó az aránytalanság?