Lapunkban szó esett már egészségügyi kérdésekről – férfispecifikus problémákról. Szeretnék most olyasmiről írni, amit általában elhessegetnek a férfiak, sőt kifejezetten női témának tűnik.
A köztudatban az él, hogy a nők foglalkoznak többet a hajukkal. Ez részben így is van. Ráadásul ha igen, azt sokkal látványosabban teszik. A nők szeretik más színben látni a hajukat, különböző frizurákat csináltatnak, életük egy-egy kiemelkedő eseményének fontos része, dísze. A legtöbb őszülő nő festeti a haját, de csak kevés őszülő férfi fordul ehhez a megoldáshoz. Ha a nők haja hullani kezd, hamar segítséget kérnek. Nem így a férfiak. Náluk „természetes” a kopaszodás.
Amint elkezd látványosabban kopaszodni, a legtöbb férfi leborotválja az összes haját.
A nők segítséget keresnek, a férfiak borotválnak. Pedig nem feltétlenül kellene megválniuk a hajuktól.
Őry Katalin trichológus természetgyógyásszal, a Bioheal természetgyógyászati rendelő és hajgyógyász stúdió vezető-tulajdonosával beszélgettem a férfiak haj-problémáiról.
hgyi: Sok egészségügyi kérdésben a férfiak kevésbé törődnek magukkal, mint a nők. Így van ez a haj, a fejbőr esetében is?
Őry Katalin: Igen, sajnos így van. Pedig a férfiaknak is szükségük lenne arra, hogy segítséget kapjanak hajproblémáik enyhítésében, megszüntetésében. Jó lenne, ha nem tekintenék természetesnek, elhanyagolhatónak. Ehhez az is hozzájárul, hogy a külvilág jobban elfogadja a férfiak kopaszodását, mint a nőkét. Pedig a férfiaknak is fontos a külsejük, társadalmilag hiába elfogadott a kopaszodásuk, belül sokszor mégis bántja, zavarja őket.
hgyi: Milyen problémákkal jelentkeznek nálatok?
Ő.K.: Elsősorban kopaszodással. A foltos kopaszodást (alopécia areata) a férfiak sem tekintik „normálisnak”, ellentétben az androgén alopéciával (férfias típusú hajhullás). Ez utóbbi egyik fajtája az androgén alopécia seborrhea (férfias típusú zsíros hajhullás).
hgyi: Mi okozza?
Ő.K.: A foltos kopaszodás leginkább immunológiai, neurológiai problémákból adódik.
A férfias kopaszodás okozója egy enzim.
És itt mindjárt szeretnék is eloszlatni egy tévhitet. A köztudatban az szerepel, hogy a tesztoszteron okozza az androgén alopéciát. Valójában a tesztoszteron (T) és a rokon hormonok (DHEA) az 5-alfa-reduktáz enzim hatására átalakulnak dihidro-tesztoszteronná (DHT), s ennek helyileg magas szintje a hajtüszőben hajhulláshoz vezet. A DHT-t közvetlenül a tüszőből kellene mérni, ami a napi gyakorlatban megoldhatatlan. A lényeg, hogy normális tesztoszteron-szint mellett is lehet túl sok DHT-nk, ami férfias kopaszodást okoz.
Mind a foltos, mind a férfias típusú kopaszodásnál közrejátszhat a stressz is.
A sok stressz kizsigereli a szervezetet, megterheli az immunrendszert is. Ha még ehhez a szervezet nem jut elég folyadékhoz és megfelelő táplálékhoz, együttesen a faggyúmirigyek túlműködése léphet fel.
Ekkor kialakul az androgén alopécia seborrhea. Sok esetben észre sem veszik, mert a maga a hajszál „hosszában” nem is zsírosodik. A túlzott mennyiségű faggyú eltömi a tüszők nyiladékát, elzáródást okoz, ennek következtében a hajhagymák elsorvadnak, a haj kihullik.
hgyi: A kiváltó okok között említetted a stresszt…
Ő.K.: Igen. Ez egy nagyon fontos tényező. Nem csak menedzser-betegség, hanem sajnos egyre több férfit érint.
A stressz diagnosztizálásában nagy szerepe van a vérvizsgálatnak, ahol a hormonszinteket mérik. Sajnos a vérvizsgálat egyszeri, nem folyamatos hormonszinteket mutat, így a normálértékeket mutató lelet akár el is rejtheti a stressz jelenlétét. A stressz hatására a hormonszint a normálértéken belül ingadozni kezd. Ez az ingadozás fokozza az ingerlékenységet! Alvászavarok, ok nélküli feszültség, túlérzékenység lép fel, lelkileg sérülékenyebb lesz a beteg és egyre nyomasztóbbnak érzi az életét. Lassan kialakul a depresszió. Közben egyre erőteljesebb a hajhullás, amely szintén zavaró hatású.
hgyi: Hogyan, milyen módszerekkel lehet segíteni a haj-problémákon?
Ő.K.: Ismét el szeretnék oszlatni egy tévhitet, mely szerint a férfias kopaszodás maradandó – ami kihullott, ahelyett már nem nő semmi. Esetleg szteroidos kezeléssel próbálkozhatnak, de inkább a belenyugvást javasolják, vagy ékeskedhetnek a kopaszodó férfiak idegen tollakkal is.
Androgén alopécia esetén a folyamat pakolásokkal, samponokkal és kiegészítő, alternatív gyógyítási módszerekkel megállítható, visszafordítható, természetesen egyénre szabott, megfelelő terápia és életvitel mellett.
A férfias kopaszodás megelőzése nagyon fontos lenne! Késleltethető a folyamat, de ha elindul, a kezelések hatására sokkal rövidebb idő alatt regenerálódik a fejbőr, sokkal kevesebb anyagi befektetést igényel. Ehhez arra is szükség volna, hogy a férfiak időben észrevegyék a kopaszodás tüneteit és azonnal segítséget kérjenek.
hgyi: Hogyan kezdtek neki egy kezelésnek?
Ő.K.: Az 1-1,5 órás szakvizsgálat, plusz az egyéb megfelelő eljárások során kiderül, hogy a hiányzó hajállomány hány százaléka és mennyi idő alatt növeszthető ki. Azonban kiderülhet (nagyon ritkán) az is, hogy a kialakult állapot nem fordítható vissza. Csodákat sajnos nem minden esetben tudunk tenni.
Amennyiben szükség van rá, a kezeléseket lágylézer-terápiával, ultrahangos eljárásokkal is kiegészítjük. Egyénre szabott terápiát dolgozunk ki és javaslatokat teszünk a kiegészítő kezelések igénybevételére a jobb, gyorsabb eredmény elérésének érdekében.
hgyi: Hogyan zajlanak a hajkezelések?
Ő.K.: Fontosnak tartjuk a hatékonyság fokozása szempontjából is a nyugodt, otthonos, kellemes légkör megteremtését. Ezek stresszoldó hatását a terápia részének tekintjük.
A haj és a fejbőr különböző anyagokkal való kezelése mellett szükség esetén kiegészítő terápiákat is alkalmazunk.
hgyi: Milyen kiegészítő kezeléseket alkalmaztok?
Ő.K.: Már említettem a lágylézer-terápiát és az ultrahangos kezeléseket. Ezeken kívül akupresszúrával, masszázsokkal, relaxációs kezelésekkel, életvezetési tanácsadással tudjuk hatékonyabbá tenni a trichológiai módszereket – a kiegészítő kezelésekkel fokozni tudjuk a speciális hajpakolások, samponok és tinktúrák hatását.
hgyi: Az őszülés is problémát szokott okozni…
Ő.K.: Mivel a kezelések során a hajállomány és a fejbőr egészségessé válik, a fejbőr állapota rendeződik, regenerálódik, sok esetben az őszülés folyamata megszűnik, újraszíneződik a haj.
hgyi: Kérlek beszélj még néhány olyan dologról, amit nem érintettünk a beszélgetésben, de fontosnak érzel!
Ő.K.: Például nem köztudott, hogy a férfiak fejbőre érzékenyebb, mint a nőké. Hamarabb begyullad, hamarabb korpásodik, erősebb a hajlam a psoriasisra (pikkelysömör) és gyakoribb is ez a fejbőrbetegség a férfiaknál, mint a nőknél. A férfiak fejbőre hajlamosabb a kiszáradásra, vízhiányossá válásra, mely vízhiány a fejbőrhámlást okozhat. Sok esetben egy gépi hajvágás után érezhető például, hogy húzódik, viszket a fejbőr. Ilyenkor megfelelő hajpakolással hidratálni kell!
Bármennyire furcsa, de a férfiaknak is szükségük van „kényeztető kezelésekre”. A nők gyakrabban járnak kozmetikushoz, masszázsra, fodrászhoz, de az ehhez hasonló törődést a férfiak is igénylik/igényelnék. Ha ugyan külsőleg nem is látható, de a férfiak éppoly érzékenyek, sérülékenyek, ha hajuk állapotáról van szó, mint a nők. Őket is zavarja, bántja, ha hajuk ritkulni kezd, ha őszülnek, s ezáltal előnytelennek ítélik külsejük változását – bár sok nő szexinek találja az ősz hajat, viselőjük nem biztos, hogy meg tud békélni a változással.
Be kellene látnunk, hogy társadalmunk – melybe a család is beletartozik – hatalmas elvárásokat támaszt a férfiakkal szemben. (Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a nőkkel szemben nem, de hajlamosak vagyunk a férfiak problémáit bagatellizálni, félresöpörni.)
Mi, a kellemes, családias légkörrel legalább a kezelések idejére biztosítani tudjuk a testi és a lelki nyugalmat is. A felgyülemlett stresszt itt legalább egy kis időre le tudja tenni, megpihenhet, lenyugodhat, ellazulhat, erőt gyűjthet.
Emberbarát környezetet igyekeztünk kialakítani. Egy nyugodt, békés helyet, ahol minden hozzánk forduló segítséget kaphat.
Azt hittem ez valami vicces cikk lesz, mint Éjszárnyé a mosogatásról :)
De nem, és mire elolvastam kihullott a fele hajam :D
“Ékeskedhetnek idegen tollakkal is…” Inkább idegen hajszálakkal. Elképzeltem, hogy néznének ki tollas fejjel…
Engem is érint ez a téma. Pár hónapig engem is nagyon zavart a kopaszodásom (korainak tartottam), próbálkoztam is néhány dologgal, de kiderült, hogy annyira nem zavar, hogy kitartóan küzdjek ellene. Ráadásul közben beszéltem fodrászbarátnővel is, aki azt mondta, hogy semmit sem lehet ellene tenni. Most meg, ha 100%-ig el is hiszem, hogy vissza lehet nálam fordítani, már annyira belenyugodtam, hogy egy szál szalmát sem tennék keresztbe érte, nem zavar egy csöppet sem.
Valószínűleg nálam is az állandó stressz hozta elő, és nem tudok nagyot változtatni az életvitelemen, tehát a leírás alapján a kezelés sem biztos hogy segítene (bár ez a módszer kicsit arra emlékeztet, amikor fogyi tablettát úgy adják el, hogy azért nem szabad mellette sokat enni…).
Tehát lehet azért, hogy sokaknak segít ez a cikk, akiknek van erre igényük és erejük, bár én elég férfiatlannak tartom, ha kozmetikushoz jár a férfi, vagy mondjuk ilyen terápiát vesz igénybe. Egy férfi legyen magabiztos, önbizalommal teli akárhogy is néz ki, és ne hiú legyen.
Szerintem az ideális megoldás egyáltalán nem foglalkozni vele.
Csak akkor néz ki valaki rosszul kopaszo(dó)n, ha láthatóan zavarja és ezért takargatja. A fejtetőn keresztbe fésült 6 szál haj csak arra jó, hogy felhívja a figyelmet a pasi szégyenérzetére :) Úgy kell kopasznak lenni, mint Picard kapitány…
Ezzel most szépen elmondtad, hogy a statisztikákban miért nem jelennek meg teljes számban a bántalmazott férfiak, és ebből kifolyólag miért tudnak a feministák magas női bántalmazottságról beszámolni. Ha sikeresen lebeszélsz minden férfit arról, hogy ha valami problémája van, kérjen segítséget, mert az úgy férfias, akkor a feministák malmára hajtod a vizet. (Az öngyilkosságok többségét férfiak követik el. Legtöbbjük depressziós. Kezeletlen depressziós – mert egy magabiztos férfi nem megy dilidokihoz… Egy kis levertséggel minek foglalkozni. Ez az ideális megoldás.)
Ettől függetlenül nagyon sok férfias férfit zavar a haja állapota. Még ha nem is kürtöli világgá.És nem feltétlenül hiúságból. A kopaszodás legtöbbször a fejbőr betegségéből ered. Tényleg tök jó, ha nem kezelik és pl. örökké viszket, zsíros, ömlik belőle a korpa – még ha naponta mossa is, mert a mosás max. tüneti kezelés.
A hájas, foghíjas, büdös szájú pasik is legyenek magabiztosak, önbizalommal teliek, akárhogy is néznek ki! Egyáltalán nem kell ezekkel foglalkozni. Ez az ideális megoldás. És persze a kövér, foghíjas, büdös szájú nők is csak legyenek magabiztosak, stb.!
Nagyon kiforgatod azt, amit írtam. Nyilvánvaló, hogy a higiénia fontos, ahogy az egészség is, de nem gondolom hogy olyan túlzásokba kellene esni, hogy egy férfi például kozmetikushoz járjon. És ettől teljesen független a fmeinistákról alkotott véleményem. Ahogy Deansdale mondja, az ellene való küzdelem szánalmasabb, mint maga a kopaszodás. Legutóbb ezt most a foci EB-n láttam, ahol az angol Rooney hajat ültettetett be magának, ami elég feltűnő jelenség, ráadásul elég gáz. Persze lehet hogy csak azért mert már megszoktuk kopaszon, de vhogy nem természetes a frizura.
A kopaszodás pedig legtöbbször genetikai eredetű, nem bőrbetegség eredetű, hacsak nem az is örökölhető. Az én kopaszodásom is abszolút olyan jellegű, és olyan időzítésű, mint az apámé és az ő apjáé. Ahogy az őszülés, úgy ez is öröklődik. Nem minden esetben, de nagyon gyakran.
Nem gondolom, hogy ciki, ha a férfiak kozmetikushoz járnak, főleg, ha inkább az egészségük miatt és nem csak a szőrtelenítés miatt.
Úgy tudom, nem vagy szakértő a témában. Én sem vagyok az, így az okok magyarázatát meghagyom azoknak, akik valóban értenek hozzá és nagy tapasztalattal rendelkeznek.
A feministák is szakértőnek mondják magukat…
Most én nem Őry Katalinra mondom ezt, nem is olvastam, hogy ilyesmit írt volna, de ha az ember nyitott szemmel lát, akkor egyértelműen láthatja az öröklődés fontosságát. Nyilvánvalóan ez van amögött, ha valaki az apjához hasonlóan 30 évesen kezd kopaszodni vagy őszülni, vagy épp még 60 évesen sincs ősz hajszála, és nem az, hogy ezeknek az apja is ugyanolyan viszonyban volt a higiéniával…
Azt gondolom, hogy a “hiúság”, vagyis a megjelenésre fordított figyelem jelentős forrása lehet az önbizalomnak is. A ”fejtetőn keresztbe fésült 6 szál haj” gyakori jelensége is jelzi, hogy magabiztosság ide vagy oda, bizonyos hiúság a férfiakban is él. Azt hiszem szükséges is, hiszen korántsem biztos, hogy pusztán a szilárd jellem alapján mérlegel a másik nem, amikor partnert választ. Egyébként mint tudjuk, a kopaszodás kérdése ősi férfihiúsági kérdés. Nem véletlen, hogy mindenki hallott már ilyen-olyan “csodaszerekről”. Remélhetőleg egy hajgyógyászattal foglalkozó stúdióban nem ilyenekkel traktálnak senkit sem.
Ennek ellenére tartok tőle, hogy sok férfi életvezetése elég távol áll attól, hogy a cikkben részletezett “nyugalmat és lazítást” sűrűn tudná beiktatni az életébe. Tegyük hozzá, hogy sokszor maguk a nők is igen értetlenül és ellenállással kezelik, amikor egy férfi önmagára is figyelmet akar fordítani. Például nekem néha úgy tűnik, mintha a fürdőszoba tükröt is személyes területként kezelnék a nők; 1 perc alatt meg lehet kapni tőlük, hogy “jajjj, mit tollászkodsz már ott, mint egy menyasszony!?” – No persze, mert ő éppen sminkelni akar. :)
A pszichológiai, érzelmi problémák vonatkozásában is hasonló a helyzet: “Ugyan ne hagyd már el magad és ne nyavajogj annyit!” – Kaphatják meg a “jótanácsot” a nőismerősöktől a férfiak. Szóval tartok tőle, hogy nem csak a férfi fejekben, hanem egy időben a környezet fejében is rendet kellene tenni. Ezzel párhuzamosan meg divat a női újságokban osztani a kritikát a férfiaknak, hogy “ápolatlanok és elhanyagoltak”. Szóval azt hiszem, nem kérdés, hogy a férfiakat ezen a téren bizonyos “társadalmi sztereotípiák” rángatják két irányba.
Maradva a hajkérdésnél: Ha pszichés vagy egészségügyi okok állnak a kopaszodás háttérben, akkor nyilván nem kérdés, hogy menteni kell a menthetőt; az egészséget és mintegy “pozitív mellékhatásként” vele együtt a hajat. Ha csak egy mód van rá; jobb előbb kezelésre költeni, mint utóbb parókára. :)
Utóbb parókára sem költenék. ;)
Igen, vannak csodaszerek, és vannak “hiú” férfiak, de szerintem van összefüggés a jellemmel. Az az igazság, hogy aki ilyen hat szál hajat átfésülőt ismerek, azok vagy nyámnyila alakok, vagy papucsok. Ellenben például Bruce Willis, vagy Ed Oneil sz@rik a kopaszságára.
Elnézést kérek, hogy együttérzek azokkal a férfitársaiddal, akiket zavar a problémájuk.
Szerintem ne csinálj ebből személyes kérdést :) Ahogy a ‘nemzet is megmondta, mi már csak ilyen macsók vagyunk :D
Most képes vagy megharagudni rám azért, mert nem egyezik a véleményünk? Ne izélj már! :)
Engem ez nem zavar, csak én is elmondtam a véleményemet és a tapasztalataimat.
Én szeretem a kopasz pasikat. Nem attól szexis valaki, hogy van haja.
De ettől még zavarhatja a pasit a hajhullás. És esetleg beteg a fejbőre, ami viszont rohadtul zavarhatja, még ha neked nagyon tetszik is a kopaszsága.
Nekem is tetszenek az ősz pasik, de elfogadom, ha őket zavarja és ha tudok, ha módomban áll, megpróbálok segíteni nekik.
Remélem, senkit nem bántok meg a hozzászólásommal, és nem is veszi senki túl komolyan magára. De igen csak böki a szemem, hogy a probléma okának bemutatására és megoldására szolgáló cikk egy-egy véleményezése igen csak alátámasztja azt, amiről szól. Sokan mondják, (nem csak az itt a hozzászólókra gondolok, hanem általánosan a nők jelentős százalékára), hogy tetszik a kopaszság, sőt “vonzó”, minek annyit foglalkozni vele. Éppen erről szól véleményem szerint a bejegyzés, hogy ez lett elfogadott, pedig attól még lehet, hogy a kopaszodásnak bizonyos (sok) esetben a természetesnél több oka van amivel igen is lehet “annyit foglalkozni”, a férfit akkor is zavarhatja. Főként a női olvasók számára szemléltetném egy elég egyszerű példával mindezt. :) Hányszor és hányszor hangoztatják a férfiak, hogy “akkor szép a nő, ha van mit fogni rajta” (és kérném, hogy itt tekintsünk el az utóbbi, mondjuk 5 év média divatjától ilyen téren, egy egészséges gondolkozású férfi, valóban így is gondolja). De még semhisszük el, pedig bizonyos kor fölött a picike túlsúly már “természetes”, Nekünk ez így mégsem felel meg, és küzdünk ellene. Ha nem természetes oka van (stressz, betegség stb…), akkor annál inkább, és annál jobban zavar. Miért ne működne ez az elv egy férfinál is a kopaszsággal kapcsolatban? Csak egy kis figyelmesség kell feléjük is.
“Remélem, senkit nem bántok meg”
Nem vagyunk mi olyan sértődős típusok :)
Viszont a férfiak alapvetően kevésbé hiúk mint a nők, aminek egy belső “genetikai” oka, hogy egy férfi külseje a “romantikus” sikerei szempontjából kevesebbet számít mint egy nőé.
Ugyanakkor viszont azért nem árt kihozni magunkból a legjobbat, mert bár kevesebbet számít nálunk a külső, de azért valamennyit mégiscsak.
Egy apró kiegészítés: A férfiak kopaszodása nem csak hiúsági kérdés, hanem egészségügyi is. Mint az kiderült, betegségek jelzője is lehet. De ha nem veszünk róla tudomást, nemcsak a haj hullik ki, de akár az ember is a sorból.
Ha épp be van gyulladva a fejbőr – ami férfiaknál gyakrabban előfordul, mint nőknél -, az az egész szervezetre kihat. A körömgombát, bőrgombát kezeli mindenki – és nemcsak a hiúság okán. Akkor a fejbőr gombásodását miért nem? Mert a hiúság nem férfias? Valahogy bekeveredett ide ez a hiúság szó, amelyet én itt nem tartok teljes mértékig helyénvalónak.
Azt hittem az magától értetődik, hogy ha valakinek rohad a feje az elmegy dokihoz :) Én alapvetően arról a kopaszodásról beszélek ami minden más tekintetben “tünetmentes”.
A két véglet (hiúság – rohadás) között nem tudod elképzelni a dolgot?
Sejtem, hogy arról beszélsz, de én meg arról, hogy a kopaszodás A tünet. Valaminek a tünete.
“A két véglet (hiúság – rohadás) között nem tudod elképzelni a dolgot?”
Nem :)
Alapvetően egyetértek azzal, hogy juttassunk el minden lehetséges információt azokhoz a férfiakhoz, akik ebben érintettek, és ha az egyéni megítélésük arrafelé billen, akkor legyen lehetőségük kezeltetni a problémát. Ugyanakkor van bennem némi ellenérzés azzal szemben, hogy a férfiakat is arra az áldozat-mentalitásra neveljük ami a nők körében annyira elterjedt. Nem titeket vádollak ilyesmivel, csak néhány rosszul megválasztott jelző (vagy rag, esetleg határozó :) úgy mutathatja mintha az lenne a kívánatos, hogy a pasik legyenek nőiesek, hiúk, piperkőcök, és bármi problémájuk van azonnal kezdjenek sírni :)
Tudom, most a feministák azt mondják a hagyományos férfisztereotípiákat erősítem meg, de ez vajmi kevéssé érdekel annak fényében, hogy szerintem kell a férfiakba némi egészséges férfiasság. A nők többségének mindigis vonzóbb lesz egy olyan pasi, aki kopasz-de-lesz*rja, mint egy olyan metroszexuális pitypang aki többet foglalkozik a hajával mint a nő a sajátjával.
Tudom, tudom… Átmenetek :) Ha nem a két végletet festeném le, hanem a középutat, akkor kétszer ennyi szóból is csak feleennyire lenne érthető a mondandóm. Csak annyit szeretnék mondani, hogy talán konstruktívabb lenne a férfiakat nem nőként kezelni, és úgy fogalmazni meg a nekik szóló reklámokat, hogy ne kapcsoljon be a védekező reflexük. Azt hiszem a “Pedig a férfiaknak is szükségük lenne arra, hogy segítséget kapjanak hajproblémáik enyhítésében” legfeljebb a meleg pasikat szólítja meg, a heterókat nem igazán.
A heteróknak szóló pr-szöveget valahogy így képzelném el:
“Kopaszodsz, vazze? Nem menő. Ha így folytatod a csajod lelép valami tré Hasselhoff-utánzattal, főleg ha meglátja a vörös foltokat a tar koponyádon. Nem nagy tragédia egy jó kezelés, és nem is kerül sokba. Diszkréten és gyorsan megoldjuk a problémát.”
:D
Olvastam én is, kíváncsi vagyok fog-e működni a dolog, főleg nagyban. Illetve ha igen, milyen áron.
Tegnap kertészkedés közben ezen a témán járt az agyam, és azon gondolkodtam, hogy annyira természetesnek vettük, hogy a kopaszodást a társadalom hatására fogadjuk el jobban a férfiaknál, mint a nőknél. Ennek ellentmondani látszik az, hogy a férfiaknál ez nem csak gyakrabban látszik, hanem sokkal gyakoribb és sokkal erőteljesebb jelenség. Ennek nyilván oka van. Lehet oka az, hogy a természet alapból így alakított minket, vagy inkább az, hogy az evolúció során a kopaszodó nők kisebb sikerrel adták tovább a génjeiket. Márpedig azt hiszem akkoriban nem volt társadalmi befolyás.
Szóval nem gondolom, hogy a kopaszodás kizárólag, sőt elsősorban társadalmilag elfogadottabb a társadalomban, hanem ösztönösen is. Ezért nem véletlen, hogy kevésbé férfiasnak találjuk (legalábbis én és sok férfitársam), ha ez ellen küzdeni próbál valaki.
Egy ma zajlott beszélgetés során jutottak eszembe az alábbiak.
Töprengek a kommentek olvasása óta, de ma kaptam a kulcsszót: metroszexualitás.
Lehet, hogy azért nem népszerű a férfiak kopaszodásával való törődés, mert akkor esetleg azt gondolják azokról, akik foglalkoznak vele, hogy elnőiesedett férfiak? Macsósabb a kopasz fej? Mint Bruce Willis?
A metroszexuális kifejezéssel olyan – főleg nagyvárosi – férfiakat illetnek, akik sokat költenek magukra, sok pénzt adnak ki ruházkodásra, arcápolásra és testük karbantartására. Emellett érzékeny lelkületűek, mernek sírni, kifejezik érzéseiket, érzelmeiket.
A férfiak egyre femininebbek – mint az közismert –, de azért egy igazi férfi maszkulin tud maradni akkor is, ha igényesen öltözködik, ápolja a haját, bőrét, masszázzsal relaxál, stb. Manapság kész művészet megtalálni az egyensúlyt az elnőiesedés és a macsóság között.
Olvashatunk, hallhatunk olyan véleményeket, melyek szerint a férfiak is magukénak akarják tudni mindazt, ami eddig a nők privilégiuma volt. És olyanokat is, hogy a metroszexualitás egy múló marketingfogás, melynek nincs tartós hatása sem a férfiakra, sem a nőkre.
Az irányzat fő képviselője az angol focista David Beckham, aki elsőként vállalta, hogy terjeszti ezt. Ő népszerűsíti, hogy egy férfi is szőrteleníthet, sminkelhet, gondozhatja a bőrét, öltözhet divatosan – trendin. Számtalan követője akadt a médiában.
Az, hogy David Beckham körmei rózsaszínre voltak festve egy focimeccsén, vagy esküvőjén egy fekete maláji szoknyát viselt, nem jelentik azt, hogy ez az ideális férfitípus teljesen elveti azt, ami eddig még nem számított férfiasnak.
De tény, hogy egyre nőiesebbek, fiúkásabbak ezek a mai nők számára ideális, metroszexuális férfiak. És persze sokan elutasítják ezt az irányzatot, így inkább azt is nevetségesnek tartják, hogy ha egy férfias férfi igénybe veszi a kozmetikus, hajgyógyász, masszőr, stb. segítségét.
Nekem is elsőre az ugrott be, hogy a metroszexualizmus bizony egy marketingfogás, a kozmetikai cégek bepróbálkoztak, nem lehetne-e megduplázni a szemránckrém és testápoló forgalmát, elterjesztve a férfiak között is eme kencéket. De hát felesleges ugye, hiszen csak a nők öregszenek – a férfiak csak markánsabb arcúak lesznek :-P
Most ugye titokban mindenki a Berényi Mikire gondol… :D
Egy kis reklám.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rJlDmi5SkJg
Alapvetően nem férfias túl sokat foglalkozni a külső megjelenéssel, de ha valaki titokban mégis érdeklődik ellenszer iránt, javaslom ezt a linket: http://www.nytimes.com/2011/05/05/fashion/05SKIN.html
Folynak a kutatások, még ez sem a szent grál, de hátha: glaukóma páciensek régóta használnak bimatoprost hatóanyagú szemcseppeket (p. Lumigan), amelyek a szem belnyomását csökkentik, illetve Latisse-t, amit kozmetikai célokra, szempilla hosszabbításra fejlesztettek ki. 3-4 hónap használat után a szempillák látványosan hosszabbak, vastagabbak és sötétebbek lettek ( kicsit a bőr is pigmentálódik, ami állítólag nem végleges, de a szem írisze többnyire maradandóan sötétedik). Innen jött a logikus ötlet, hogy hátha hajnövesztésre is beválna. Bár a kísérletek ígéretesek, inkább a meggyengült, elvékonyodott, gyér haj feltámasztására jó, az elhalt hajhagymákra nem igazán hat. Megerősíti a hajvonalat, de dús, kócos loboncot ne várjatok tőle. :-)
Sehogy se tudtam a linket betenni…bocs, szőke nő vagyok. :-)
Az a baj, hogy ez a szer nagyon drága. A férjem szemészorvos, és sokan szokták kérdezni tőle – főleg nők persze – hogy működik-e szempillanövesztésre, és működik is, de Magyarországon egy icipici kis flakonnyi, pár ml-es adag 5000 forint teljes áron, mert felíratni csak zöldhályogos betegeknek lehet. Az egész fejre (vagy legalábbis kérdéses fejterületre) ebből jópár kis üvegcsényi kellene, és ez kezelés, nem egyszeri használat után mutatkozik hatás.
Jól hangzik, de kár, hogy ilyen drága. Azt hiszem, a körszakáll csak elérhetetlen álom marad egyelőre.
Az se normális ember, aki a szempillái növelésére hajlandó maradandó változásokat/károsodásokat okozni magának, amellett ugye hogy a mellékhatások tekintetében sem lehet soha biztosra menni… Persze egyes nők bármire képesek azért, amit ők szépségnek képzelnek :)
Egyetértek :-)
Ami meg a kopaszságot illeti, épp most olvasok egy könyvet (1Q84), amiben az egyik fiatal nő kimondottan szép fejformájú, kissé kopaszodó férfiakra bukik, egyéjszakás kalandokra is csak ilyeneket választ. Ilyen is van :-)
Ez igaz, bár don Fefinho is elgondolkodott a szakállnövesztésen;)
Szerintem nem baj, ha egy férfi kopasz, attól még lehet nagyon férfias és vonzó.
Van szakáll is, meg bajusz is, csak nem ér össze. :D
Én a kopaszságot elfogadom, de nem tartom szexinek. Az ősz hajat kifejezetten szeretem, de tudom, hogy sok férfi nem örül, amikor őszülni kezd – sőt.
És sok férfi nem szeret kopasz lenni.
Vagy esetleg lelkileg is rosszul érinti őket. (Nem férfias, tudom.)
Örülök, hogy vannak, akik nem hessegetik el őket azzal, hogy férfi vagy, természetes a kopaszság, meg az őszülés is. Fogadd el, menj dógodra, ne röhögtesd ki magad. Légy büszke a kugli fejedre vagy az ősz fürtjeidre – vagy épp a ritka ősz hajadra a kopasz foltokkal tarkított fejeden.