Az utóbbi időben többnyire felkavaró antifeminista hangvételű cikkek születtek itt, lazításképpen foglalkozzunk egy kicsit a Földön kívüli élettel.
Ezt a cikket az “Ahol az élet ki tud alakulni…” című korábbi cikkem folytatásának szánom, melyben szó esett arról, hogy az UFO-észlelések akkor szaporodtak meg, amikor elterjedtek a különböző sci-fi művek, ahogy az elérhető sebességekről is szó esett.
UFO-észlelések
Első UFO-észlelésekként már az ókori eseteket is szokás említeni, de azok inkább a mítoszok és vallások kategóriájába esnek, ahogy a középkoriak is. Az észlelések azonban a XX. század második felében szaporodtak meg igazán. Előző cikkemben ennek fő okaként a sci-fi műfaj terjedését jelöltem meg, de volt egy másik fontos tényezője ennek, hiszen a sci-fi művek önmagukban nem okoztak volna látható jelenségeket. Ez a tényező pedig a hidegháború volt, amikor rengeteg új fejlesztés jelent meg a légi hadviselésben, tesztrepülésekkel, próbagyakorlatokkal, és igazából ez indokolja az illetékesek titkolózását is.
Volt például tömeges észlelés, amelyről utóbb kiderült, hogy egyszerű éjszakai repülési gyakorlat volt, és a gyakorlatozást előíró dokumentumban rögzített útvonalat fedte az észlelések helye.
Máskor téves radarjelek okoztak kavarodást, illetve főként az, hogy az amerikai hadseregből újságírókhoz eljutott ennek híre. A hírek hallatán persze rögtön rengetegen látni véltek UFO-kat.
Nem régen pedig a CIA volt kénytelen elismerni az 51-es körzet létezését, de ez is az UFO legendák ellen szól.
Igazából ezekkel nincs új a Nap alatt, de azért azt mutatja, hogy bármilyen furcsa égi tüneményre van logikus magyarázat, csak nem ez az első és legerősebb gondolata az embereknek (főleg azoknak, akik akarnak UFO-kat látni).
Testen kívüli élmények (földönkívüli emberrablások)
A rablásos földönkívüli élményekre is van magyarázat, mégpedig az alvási bénulás. Ez egy egyébként nem ritka jelenség az embereknél, én is gyakran átéltem. Ilyenkor az történik, hogy vagy közvetlen elalvás után, vagy ébredés előtt a tudatunk félig, vagy egészen már magára talál, de az izmainkat működtető terület még nem indult be az agyban. Elég rémisztő ezt átélni, de ami a földönkívüli élményekkel kapcsolatos, az az, amikor csak félig ébred fel a tudatunk is. Ilyenkor hajlamos az ember testen kívüli élményeket megélni, és bármi képzelgést valósként átélni. Ez valójában csak néhány másodpercig, vagy percig tart, de óráknak éljük meg, ahogy álmainkat is. Ilyen tapasztalatom is volt, csak épp nem raboltak el földönkívüliek, hanem olyan zajokat (főként az ajtónk nyitását, zárását) hallottam, amelyek valójában nem léteztek.
Elérhető sebesség
Egyik reggel hallottam a rádióban, hogy a Naprendszert elsőként elhagyó Voyager-1 űrszondáról furcsa hangjeleket fogtak, amiből sokan azonnal földönkívüliek jelenlétére következtettek. Persze a szakemberek gyorsan felfedték a hangok keletkezésének okát, de épp a Voyager szolgálhat tanulságul abban a tekintetben, hogy mennyire valószínűtlen a földönkívüliek jelenléte Naprendszerünkben. Ugyanis az 1977-ben útjára indított Voyager-1 nem rég hagyta el a Naprendszert, vagyis azóta nem sikerült olyan eszközt indítanunk, amely annyival gyorsabb lett volna a Voyagernél, hogy megelőzze (vagy akár megközelítse).
Igazából nem tudom, hogy mennyit fejlődtünk ez idő alatt sebességben, de az látszik, hogy jelentőset nem. Mivel a XX. század közepén nagyon gyors fejlődést értünk el a sebesség terén, majd ez a fejlődés ennyire lelassult az utóbbi évtizedekben, én arra következtetek, hogy közelítünk az ember számára elérhető legnagyobb sebességhez. Persze történhet egy olyan horderejű felfedezés, ami egy nagy lépést jelenthet a sebesség növelésében, de nem nagyon hiszek ebben – annak ismeretében, hogy a szárazföldi sebesség hajszolásában sem sikerült ez igazán. Elég megnézni, hogy az utóbbi közel 50 évben alig több mint 20%-kal sikerült növelnünk a szárazföldi sebességcsúcsot, vagy hogy a hivatalos repülőgéppel elért sebességcsúcs még 1976-ból származik.
Ezeket figyelembe véve nagyon valószínűtlennek tartom, hogy a bármilyen távoli jövőben jelentősen tudnánk növelni az emberek szállítására alkalmas eszközök sebességét, hiszen jelentős sebességrekordokat is igazából csak akkor értünk el, ha megváltozott a közeg. A szárazföldi rekordokat a levegőben tudjuk felülmúlni, a repülési rekordokat az űrben, ahol közel nulla a közegellenállás.
Mindent összefoglalva tehát nem ingott meg a hitem abban, hogy az emberiség történelmében még nem találkozott idegen civilizációval, sőt a fent leírt események csak megerősítenek ebben, de természetesen várom az észrevételeket ezzel kapcsolatban.
― Arthur C. Clarke
Igen, bár én úgy gondolom, hogy mindenképpen van/volt/lesz élet rajtunk kívül is az Univerzumban. Kérdés és hogy mennyire fejlett/civilizált, és milyen messze van a legközelebbi.
mindenképpen el kellene olvasnod Zecharia Sitchin “A 12. bolygó”, ill. “Az istenek városai” című könyveit. nekem letehetetlen volt
Szvsz ha lesz ionhajtómű, kémiai hajtómű helyett, akkor nukleáris energiaforrás, lézeres távhajtás meg hasonlók segítségével egy klasszissal gyorsabb hajók lehetnek, ha lesz fúziós reaktor, két klasszissal gyorsabbak.
http://en.wikipedia.org/wiki/Spacecraft_propulsion
Illetve szvsz az űr valójában egy súrlódásmentes óceán, és ha nincsenek is extra dimenziók, akkor is lehet gyorsabban haladni egyfajta csővezeték építésével.
http://en.wikipedia.org/wiki/Superfluid_vacuum_theory
Elméletek vannak, csak a megvalósításuk bizonytalan. Előbbinél először is ionokat kellene tudni ezen a módon gyorsítani, aztán ezt átültetni ember szállítására alkalmas járműbe, ahol egyéb problémák lépnek fel, például a nagyon rossz hatásfok. Persze lehet, hogy egyszer kiforr a technológia és gyorsabbak leszünk általa, de jelenleg sokkal inkább egy zsákutcának tűnik, ami ugye legalább olyan gyakori a tudományban, mint a siker.
A “csővezeték” kiépítéséhez először is el kell jutni egy olyan helyre, ahol a csővezeték másik végét “rögzítjük”. Csak úgy mutatóujjal ez nem megvalósítható.
Ionhajtóművet már szondákon is teszteltek.
http://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/image_feature_2416.html#.UjtUtX_9Ws8
This xenon-propelled ion thruster was first space-tested in the highly successful space probe Deep Space 1, launched in 1998
A cikk elolvasása nélkül:
Mi a teszt eredménye?
http://www.grc.nasa.gov/WWW/ion/past/90s/nstar.htm
” 1998-ban a Deep Space 1 űrszonda a NASA New Millenium-programjának keretében elsőként tesztelte az NSTAR ionhajtóművet, amely 678 napig működött. A 2003-ban fellőtt japán Hayabusa űrszonda már négy xenon ionhajtóművel rendelkezett. Az ionhajtóművek a hagyományos rakétákkal szemben nem hirtelen lövellnek ki forró gázokat, sőt, azokhoz képest meglehetősen gyengének tűnhetnek – ha egy asztallapra helyezzük őket, alig mozdulnak el róla. Amit azonban hajtóerőben nélkülöznek, azt bepótolják üzemhosszúságban, mivel a külső űr vákuumában akár évekig is működőképesek lehetnek.
Az ionhajtóművek kamrájában mágneses térben valamilyen nemesgázt ionizálnak, majd a leszakadó elektronok felgyorsítva kilépnek a kamrából. Az elektronok gyorsítására szolgáló metódus alapján megkülönböztetünk elektrosztatikus (Coulomb-erő elvén működő) és elektromágneses (Lorentz-erőt alkalmazó) hajtóműveket. Az ionizációs kamrában keletkező elektrontöbbletet összegyűjtik, és a szonda mögé sugározzák egy katóddal, így semlegesítve a töltött hajtóanyag-felhőt.
Az ionhajtóművek valamivel erősebb változata a plazmahajtómű, például a Franklin Diaz-Chang által kifejlesztett VASIMR, amely plazmasugárral hajtja magát előre. Rádióhullámok és mágneses mezők segítségével több millió fokra hevíti fel a hidrogéngázt, amely plazmaállapotban kilövell a rakétából. Egyelőre az űrben még nem próbálták ki, de a mérnökök azt remélik, hogy plazmahajtóművel néhány hónapra lecsökkenthetik a Mars-utazás hosszát. Egyes modellek a napenergiát használják a plazma előállítására, mások maghasadást – ami felvet bizonyos biztonsági kockázatot.
A Michigani Egyetem munkatársai, Brian Gilchristtel az élen egy olyan nanotechnológián alapuló ionhajtóművet találtak fel, amely gazdaságosabban működhetne az eddigi hűtőméretű ionhajtóműveknél: a nanohajtóműben nanorészecskékből álló folyadékot ionizálnának a kamrában lévő elektródok. Ezeket a nanohajtóműveket nagy számban lehetne az űrhajó felületén elhelyezni, olcsóbb és könnyebb megoldást eredményezve.
Azonban még sem az ion-, sem a plazmahajtómű nem elég erős ahhoz azonban, hogy a csillagokig vihessen bennünket. Ehhez egészen más meghajtásokban kell gondolkodnunk.”
Idézet innen
http://sfmag.hu/2011/01/03/lehetetlen-utazas-a-csaillagok-kozott/
Arra lennék kíváncsi, hogy ez mennyivel nagyobb sebességet tud biztosítani, mint a Voyager-1 technikája.
Ennyire nem nehéz átolvasni az eddig írtakat, kémiai rakétával kb 10km/s es nagyságrendben lehet gondolkozni, ionhajtóművel bőséges energiaforrás, fedélzeti nukleáris reaktor esetén 100 km/s ben.
Ez így jelentős ugrás lehet emberi szemmel, de nagyon kevés ez is, ami viszont nagyobb probléma, hogy ez még nagyon elmélet. Az elméletek pedig nagyobbrészt utólag nem valósulnak meg.
Az ionhajtóművet is betesztelték már, és az atomreaktorokat is.
100 km/s már elég a Naprendszer belső bolygóinak, az aszteroidaövnek az eléréséhez.
Ha meg tényleg eljutunk a téridő alagútig, a robotoknak több ezer évük lesz rá, hogy megépítsék, és onnantól már gyorsan lehet haladni.
A Naprendszerünk bolygóinak elérésével sehol sem vagyunk, másik Naprendszerbe kellene eljutnunk, ráadásul egy olyanba, ahol civilizált élet van.
Téridő-alagút pedig szerintem nem létezik. Tudom, hogy ez nem jelent semmit, de tudomásul kell venni, hogy vannak korlátok a természetben. Vannak különböző ismeretek, ezekben különbözőképpen fejlődtünk. A matematikai ismeretekben szerinte simán 90% fölött vagyunk, de már az ókorban is 50% fölött voltunk. Az információtechnológia az utóbbi évtizedekben fejlődött nagyot. A sebesség terén kérdés, hogy hol állunk, 10% alatt, esetleg 80% fölött? Saját véleményem szerint 80% fölött (mármint ismeretanyagban).
“Téridő-alagút pedig szerintem nem létezik.”
Akkor te nem láttad a tévében azt a dokumentumfilm-sorozatot??!! Valami olyan volt a címe, hogy Csillagkapu.
Nézd meg! Nagyon tanulságos!
Az általunk ismert anyag a Világegyetem 5%át teszi ki.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_energy
Na ennyit tudunk űrutazás terén…
Vasgerinc, olyan okosakat írsz, de az az érzésem, hogy racionális férfiként nehéz elszakadnod a tudomány mai állása által kijelölt főcsapástól… Mintha nem mernél elég nagyot álmodni. :)
Minden korban azt hitték, hogy a létező világok legjobbikában élnek; lényegében már mindent felfedeztek, egy-két apróság lehet csak hátra…
Az biztos, hogy vannak határok, csak azt nem tudjuk, hogy hol. Még megbecsülni sem tudjuk, hiszen a becslés is jelenlegi ismereteinken alapul, ezért értelmetlen.
Egy tudósnak mindenre (ismétlem: mindenre) nyitottnak kell lennie. Elfogultság nélkül kell hozzáállnia a most (még) megmagyarázhatatlan jelenségekhez is, tűnjön elsőre bármilyen vadnak. Ameddig tudja és érti, így kell vizsgálnia is, és ha a végére sem talál magyarázatot, akkor nyitva kell hagyni a dolgot. Csak ne jelentse ki, hogy “ilyen állat márpedig nincs”. :)
Reméljük Inaarának és hgyi-nek lesz igaza és néhány száz év múlva csillagkapukon utaznak az emberek a lakható bolygók közt. Lehet addigra eljön az Őrtorony által leírt aranykor is, amikor az oroszlán és a zebra békésen heverészik együtt a mezőn ( a második mondat vicc volt )
Aurelius, “a második mondat vicc volt “
Na azért… :)
Egyébként meg várjunk csak…. Biztos, hogy csak vicc volt és nem arra használod, hogy agyonüsd vele az elsőt? :) A régi rómaiak szerint nevetve kell megmondani az igazat… ;)
Igen, gyerünk, valld csak be, hogy nem veszed komolyan a nőket! :) Mindjárt jól megsértődöm, felfújom magam és megyek pukkadni… :)
Engem a féreglyukakkal kapcsolatban sokkal inkább annak a gondolatától ráz ki a hideg, hogy amíg eltűnsz az egyik portálon, és elő nem lépsz egy másikon fényévekkel arrébb, addig “hol” vagy, illetve “ott” mi van?
Nem egy sci-fi feldolgozás készült a témában, ahol egészen meredek eshetőségeket feszegetnek.
http://readanybooks.net/horror/The_Jaunt/
http://www.youtube.com/watch?v=RthgXpWDv6A
http://www.youtube.com/watch?v=xtaMou-tXhs
don Fefinho, örülök, hogy látlak! :)
Igen, ez érdekes kérdés, de csak találgathatunk. Lehet pl. hogy máshogy telik az idő “odaát”. Végül is az az élmény, amit az ember időként él meg, relatív… vagy szubjektív. :) Van egy mérhető és egy nem mérhető része.. Lehet, hogy tanulmányozni kéne a relativitáselméletet. :)
Hgyi:
Nekem hitelesebbnek tűnt a Sliders című dokumentumfilm-sorozat.
edie:
Ez még csak nem is elmélet, hanem hipotézis, nagyon fantasztikus elemekkel. Abban sem biztos ma még a tudomány, hogy a világegyetem tágul, nem még abban, hogy gyorsuló ütemben. Mengyelejev úgy készítette el rendszerét, hogy lyukakat hagyott benne, mert tudta, hogy oda még jön valamilyen anyag, de még nem tudja milyen. Később ezeket a lyukakat betömték a felfedezett elemek, vagyis a benn szereplő anyagoknál több csak magasabb rendszámokkal lehet, de a most ismert legnagyobbak is annyira instabilak, hogy csak pillanatokra tudták őket létrehozni nagyon pici méretekben.
Inaara:
Érthető az álláspontod, persze simán lehet hogy igazad van. Én viszont mérnöki ismereteim alapján úgy gondolom, hogy közel vagyunk az elérhető határokhoz. Viszont a korábbi fejlettségi csúcsnak gondolt szakaszok inkább társadalmilag voltak megalapozottak, amelyekre nagymértékű hatással volt a vallás. Az utóbbi évtizedekben ilyen jellegű korlátok nem voltak, vagyis rengeteget tudott meg a tudomány, de a legtöbb ág fejlődése jelentősen lelassult. Ez utal szerintem arra, hogy közelítünk a limeszhez
“Később ezeket a lyukakat betömték a felfedezett elemek, vagyis a benn szereplő anyagoknál több csak magasabb rendszámokkal lehet, de a most ismert legnagyobbak is annyira instabilak, hogy csak pillanatokra tudták őket létrehozni nagyon pici méretekben.”
Kezdjük ott hogy ha van sötét anyag, biztos nem protonokból meg neutronokból épül fel, a sötét energia meg egész más, és ezeket a dolgokat már a tudóstársadalom nagy része is elfogadja.
Mit jelent az, hogy a “tudóstársadalom nagy része”? Illetve honnan lehet ezt tudni?
http://science.nasa.gov/astrophysics/focus-areas/what-is-dark-energy/
Bizonyíték szekció a wikis linkben vagy pl ez, ezt a dolgot már nem csak pár ufohívő terjeszti, aki szerint Einstein hülye volt.
Én nem arról beszélek, hogy csak valami elvont sci-fi rajongók állítanák ezt, hanem azt szeretném látni, hogy a tudóstársadalom többsége ezt elfogadja (mármint nem csak mint elméletet, hanem mint létező dolgot).
A relativitásELMÉLET szerinted létező dolog?
Ahhoz hogy egy elméletből több is legyen, rengeteg kutatás kell, most még csak az elméletnél tartunk.
A relativitás önmaga egy elmélet, amit számításokkal lehet bizonyítani elméletben. Anyagok terén egy kicsit más lenne a követelmény. De persze nem is arra gondoltam, hogy adj nekem egy marék fekete anyagot, hanem hogy mutasd meg, hogy hol fogadja el létező dolognak a fekete anyagot a tudóstársadalom többsége.
Keress rá arra hogy dark matter dark energy világosan láthatod, hogy egy olyan dolog, amit nem lehet csak úgy megkerülni, és elkönyvelni valami harmadrangú kis hipotézisnek…
Nem keresek rá. Te már rákerestél, mutasd meg miből jött az le neked, hogy a tudóstársadalom többsége elfogadja ezt.
Abból, hogy a csillagászati megfigyelések szerint a galaxisok jóval gyorsabban forognak a kelleténél, ha valami ismeretlen tömeg nem tartaná össze őket, szétrepülnének, abból hogy gyorsuló tágulást figyeltek meg, ez alapján a sötét anyagot és sötét energiát általánosan elfogadják, mert valaminek kell lennie… alternatívaként az ált. relben lehet hibát keresni, vagy visszatérni az általam preferált éterita világképhez, utóbbit egyelőre a kisebbség fogadja el.
Ha ez nem elég reggelj a fizikusfórumra és kérdezd meg őket.
Ez ugyanúgy nem válasz mint az eddigiek. Elfogadom, ez egy elmélet. De nem látszik, hogy mire alapoztad azt az állításod, hogy ezt a tudóstársadalom nagy része elfogadja.
A légi hadviselés különböző eszközeinek környékén szerintem jó helyen keresgélsz, amikor az UFO jelenségek okairól gondolkodsz.. Már a második világháború idején elég furcsa repülőeszközöket terveztek a német hadiiparban, és nem nehéz kis képzelőerővel elgondolni, hogy mi mindent nem kötnek a világ orrára manapság sem a nagyhatalmak. Van is egy olyan nagyvárosi legenda, hogy a náci repülőcsészealjak már ezekben a régi időkben eljutottak a holdra. A náci ufok legendájával indít az Iron Sky című sci-fi vígjáték is. Ami egyébként nem nélkülözi a társadalomkritikát sem az USA-val szemben. (Nyilván nem amcsi film.) Az első öt percben feltűnő “YES SHE CAN” zászlóktól a miniszterelnök-nő nácik által ihletett választási beszédéig. Néhány igazán látványos űr jelentet is sikerült csinálniuk annak ellenére is, hogy egy kis költségvetésű, B kategóriás film. Akit esetleg érdekel (magyar szinkron nélkül) az a Youtubon is megtalálja pár részre szétvagdalva. Ez az első fele: http://www.youtube.com/watch?v=pM9A6hCfMYA
Érdekes téma, régen engem is érdekelt. Mondjuk itt tényleg a távolságok és a sebeség jelenti a problémát. A jelenlegi fizikai ismeretek szerint nem lehet olyan járművet építeni ami alkalmas a gyors csillagközi utazásra. Azért reménykedek benne, hátha sikerül valahogy ezt megoldani és egyszer csillagközi földi flották fogják bejárni a csillagokat.
Nekem is van egy kis fantáziával megspékelt elképzelésem ezekről, ha érdekel és még nem voltál itt a korábbi cikkemnél, akkor olvashatod benne.
Most elolvastam, érdekes volt a cikk és a kommentek is. Szerintem nagyon gyakori az élet más bolygókon, ahol megvan a feltétele mindenhol megtalálható, elvégre a meteoritok hordozzák az élet alapelemeit. Az űrvárosok érdekes elképzelés, én nem vállalkoznék egy ilyen útra, nem tudnám elviselni, hogy egy zárt fémdobozban vagyok a semmi közepén és soha nem mehetek ki onnan. Ráadásul az utódaikat is ilyen életre ítélnék az utazók, kemény embereknek való ez.
Különben szerintem ahol van élet, ott pont olyan élőlények vannak mint a földön, legfeljebb nem az ember az élet csúcspontja, hanem mondjuk valamilyen hüllőből, madárból vagy másféle emlősből kialakult értelmes lény.
Én sem viselném el önként, de ha ez lenne az egyetlen lehetőség, akkor nyilván mennék. Az ott születő utódokat, már biztosan nem zavarná annyira a Földtől való távolság, a növények zöldjének és az ég kékjének a hiánya. Még csak nem is lenne szabad nekik képeket mutatni erről. :)
“Ez a tényező pedig a hidegháború volt, amikor rengeteg új fejlesztés jelent meg a légi hadviselésben”
Ja, amiket a náciaktól lopkodtak össze.
“vagyis azóta nem sikerült olyan eszközt indítanunk, amely annyival gyorsabb lett volna a Voyagernél, hogy megelőzze (vagy akár megközelítse) azt a Naprendszer határáig.”
Hát igen, eddig tartottak a náciak találmányai, osztán már nincsenek náciak, hogy új dolgokat találjanak ki.
“Mindent összefoglalva tehát nem ingott meg a hitem abban, hogy az emberiség történelmében még nem találkozott idegen civilizációval”
“És lőn, a mikor menének és menvén beszélgetének, ímé egy tüzes szekér tüzes lovakkal elválasztá őket egymástól. És felméne Illés a szélvészben az égbe.”
“Akkor bizonyosat kívánék tudni a negyedik állat felől, a mely különbözék mindamazoktól, és rendkivül rettenetes vala; vasfogai és érczkörmei valának, falt és zúzott, és a maradékot lábaival összetaposta.”
“A tíz szarv felől is, a melyek a fején valának, és a felől, a mely utóbb növekedék és három esék ki előle; és ennek a szarvnak szemei valának és nagyokat szóló szája; termete is nagyobb a társaiénál.”
“Látám, hogy ez a szarv hadakozék a szentek ellen, és legyőzé őket.”
Ha már a bibliánál tartunk, akkor Dániel próféta könyve mellett ne hagyjuk ki Ezékiel próféta könyvét sem:
A harmincadik évben, a negyedik hónap ötödikén, amikor én a fogságban élő nép között voltam a Kebár folyó mellett, megnyílt az ég, és isteni látomásokat láttam. A hónap ötödikén, Jójákin király fogságba vitelének ötödik évében, szólt az ÚR igéje Ezékiel paphoz, Búzi fiához, a káldeusok országában, a Kebár folyó mellett, és megragadta őt ott az ÚR. Láttam, hogy forgószél jött észak felől, nagy felhővel és egymást érő villámlással, körülötte fényözönnel. A közepéből, a villámok közül mintha ezüstös csillogás tündöklött volna. Négy élőlény alakja volt ott. Ilyennek látszottak: emberhez hasonló alakjuk volt, de mindegyiknek négy arca, és mindegyiknek négy szárnya volt. Lábaik egyenes lábak voltak, de lábfejük olyan volt, mint a borjúláb. Ragyogóak voltak, mint a fénylő réz. Szárnyuk alatt négyfelől emberi kezek voltak. Mind a négynek voltak arcai és szárnyai. Szárnyaik összeértek, egyiké a másikéhoz. Nem kellett megfordulniuk, amikor jártak, mindegyik előre nézve tudott menni. Ilyen volt az arcuk: volt emberarcuk, de volt oroszlánarca is mind a négynek jobbról, bikaarca is volt mind a négynek balról, és volt sasarca is mind a négynek. Ilyen volt az arcuk. Felső szárnyaik ki voltak terjesztve, ez a két szárny összeért, egyiké a másikéval, kettő pedig eltakarta a testüket. Mindegyik előre nézve tudott menni. Ahova a lélek akart menni, oda mentek, nem kellett megfordulniuk, amikor jártak. Ilyenek voltak az élőlények: külsejük olyan volt, mint az izzó parázs, és az élőlények közt, mintha égő fáklyák lobogtak volna. Tűz ragyogott, és a tűzből villámok cikáztak. Az élőlények járása-kelése olyannak látszott, mint a villámlás. Amikor néztem az élőlényeket, megpillantottam egy-egy kereket a földön az élőlények mellett, mind a négy előtt. A kerekek úgy voltak elkészítve, hogy ragyogó drágaköveknek látszottak, és mind a négy egyforma volt. Úgy készültek, hogy mindegyik kerék közepében egy másik kerék látszott. Amikor jártak, négy irányban tudtak menni; nem kellett megfordulniuk, amikor jártak. A kerék abroncsai magasak és félelmetesek voltak, és mind a négy abroncs körös-körül tele volt szemekkel. Amikor az élőlények jártak, a kerekek is jártak mellettük; és amikor az élőlények fölemelkedtek a földről, a kerekek is fölemelkedtek. Ahová a lélek akart menni, oda mentek; ahová a lélek akarta. És a kerekek is fölemelkedtek velük, mert az élőlények lelke irányította a kerekeket. Ha azok jártak, ezek is jártak, ha azok megálltak, ezek is megálltak; és ha fölemelkedtek a földről, fölemelkedtek a kerekek is, mert az élőlények lelke irányította a kerekeket. Az élőlények feje fölött valami boltozat volt, amely félelmesen csillogott, mint a jég, és ki volt feszítve a fejük fölött. A boltozat alatt ki voltak terjesztve szárnyaik, egyiké a másiké felé. Mindegyiknek volt másik két szárnya is. Ezekkel eltakarták a testüket elöl is, hátul is. Amikor jártak, olyannak hallottam szárnyaik zúgását, amilyen a nagy vizek zúgása, mint a Mindenható hangja. Hangjuk zúgása olyan volt, mint egy tábor morajlása. Amikor megálltak, leeresztették szárnyaikat. És egy hang hallatszott a fejük fölött levő boltozatról amikor megálltak, és leeresztették szárnyaikat. A fejük fölött levő boltozaton fölül egy zafírfényű trónus alakja látszott, a trónus alakja fölött pedig emberhez hasonló alak látszott. Ezüstösen csillogónak láttam: derekától fölfelé úgy látszott, mintha tűz fogná körül, derekától lefelé pedig úgy láttam, mintha fényözön venné körül. A körülötte levő fényözön olyannak látszott, mint a szivárvány, amely a felhőkön szokott lenni esős napon. Ilyen volt az ÚR dicsőségének a látványa. Amikor megláttam, arcra borultam, és hallottam, hogy valaki megszólal.
Könnyen lehet, hogy van élet a Földön kívül. Végül is, elég furcsa lenne, ha a hatalmas világegyetemben csak ezen a Föld-nek nevezett kis bolygón alakult volna ki élet.
Vasgerinc, a képen látható repülőgép a rekorder Blackbird?
Bár nem nekem szólt a kérdés, de azért válaszolnék. A képen egy TR-1 van, a U-2 modernizált változata.
Köszönöm! :)
Egyáltalán nem értek műszaki dolgokhoz, de a repülés szeretetével pici lányként megfertőződtem. Az amerikai gépeket nem ismerem, az orosz Szuhojok és MiG-ek viszont elvarázsolnak. :)
Tudtommal U-2.
Érvelésed hasonlatos ahhoz, mikor a 19. században azt vizionálták, hogy a 20. század legfőbb problémája a lovak ürülékének semlegesítése lesz.
Azért nem hiszem, mert bár legtöbben úgy gondolják, hogy a fejlődés folyamatos lehet, szerintem vannak határok. És azt hiszem meg is indokoltam, hogy miért tűnik úgy, hogy nem vagyunk messze bizonyos határoktól.
A fejlődés nem folyamatos, hanem időnként ugrásszerű. A történelem során sokszor volt stagnálás és visszafejlődés is.
Ez így van, de sebesség terén ritkán tapasztalhattunk ilyet, ráadásul az ugrásszerű is mondjuk 30%-os növekedést eredményezett. Ez édeskevés az űrtechnológiában ahhoz, hogy olyan sebességet érjünk el valaha, amivel elérhető lenne a csillagközi utazás. Nem is tudom pontosan mennyire van a legközelebbi csillag, de még fénysebességgel is évekre. Így aztán a jelenlegi sebesség ezerszerezése is nagyon kevés.
Egyébként eleinte a gőzgépek lassabbak voltak a lovaknál, aztán a gőzgépes sebességrekordokat is lassan döntötték meg a belső égésű motorok. A sebességben igazi ugrást a közeg változása jelent.
Vasgerinc, lehozom ide:
“a korábbi fejlettségi csúcsnak gondolt szakaszok inkább társadalmilag voltak megalapozottak”
Mivel a fejlődés mindig emberekről és a környezetükről szól, úgy vélem, a fejlődés nem lehet másmilyen, csak “társadalmilag megalapozott”.
“…a vallás. Az utóbbi évtizedekben ilyen jellegű korlátok nem voltak”
“Ilyen” jellegűek nem, de voltak mások. Korlátok mindig mindenhol voltak, vannak és lesznek; ha eleve elutasítjuk mindazt, amit mai tudásunk alapján nem tudunk megmagyarázni, az korlát. Ha valamiről úgy gondoljuk, hogy nem kutatható, vagy azt, hogy nincs, az korlát. Minden korban más korlátra rezonálunk: az egyik korlátot úgy hívják, hogy vallás, a másikat úgy, hogy szegénység, a harmadikat úgy, hogy tabu, a negyediket úgy, hogy kishitűség, az ötödiket úgy, hogy a mindenhatóság, a mindentudás hamis illúziója, tudományos gőg, a következőt úgy, hogy ellenérdekelt csoportok….stb. stb.
Ez a világ mozgatórugója, a “tenni akarás” és az “akadályok”. Fizikai szinten a tenni akarás az energia, a korlát pedig mindaz, ami az energiaáramlást akadályozza: mintázatok, információk, stb.
Az emberek szeretik a szabályokat, a korlátokat, mert kényelmes; igaz, a világ megismerését akadályozza. Lásd pl. katonaság. Több férfitől hallottam, hogy felszabadító volt sorkatonának lenni, mert semmin nem kellett gondolkodni. Lehet, hogy paradoxonnak tűnik, de ez is egyfajta szabadság. Mint ahogy a hajléktalanlét is, amikor az ember eljut arra pontra, hogy minden mindegy és feladja a társadalom által rákényszerített “hamis akaratait”, amik sokszor szembemennek a biológiával: legyen nagy házad, sok pénzed, szép, nagy autód, utazgass a világ körül, stb. Immár nem kell megfelelni semmilyen külső társadalmi elvárásnak, nem jönnek a csekkek, nem jön a NAV… ösztönszinten működik.
Lehet, hogy butaságnak gondolod mindezt, ma ennyi telik tőlem ebben a témában. :)
Nem így gondolom. Korábban a tudománynak gátat szabtak a vallások, vagy az aktuális rendszer. A rendszer, amiben most élünk már jó ideje nem szab semmilyen gátat. Ennek megfelelően nagyon gyors is volt a fejlődés, viszont sok területen határozottan lelassult az utóbbi évtizedekben. Korábban a társadalom szabta a korlátokat, most úgy néz ki, hogy a korlátok maguk a valós természeti korlátok.
Majd a férfiak megoldják… :)