“Nekem nincsenek tanaim; semmit sem adhattam az embereknek, nagyot, értékeset, aminek visszavonását kérné bárki tőlem. De amily jelentéktelen a személyem: oly iszonyatos és pótolhatatlan a veszteségem. Igazad lehet: mindez csak porszem a te hatalmas igazságodban. De ki tehet róla, hogy porszemként kaptuk az életünket is, az egyetlent? Ki rendelte vajon, hogy a porszem igazsága nélkül értelmetlenné válik az egyetemes jog és igazság is…” – Sütő András: Egy lócsiszár virágvasárnapja
A politikai vonatkozásai miatt, és a filmek hatására az elnyomás fogalmát hajlamosak vagyunk felületesen és kiélezetten szemlélni, és abban egy olyan önkény megvalósulását látni, amely hemzseg az erőszaktól, a lenézéstől, a jogfosztástól, a kizsákmányolástól. Ebből kifolyólag hajlamosak vagyunk az elnyomás tényét csak azokra az esetekre szűkíteni, amelyeknél mindezek direkt módon kimutathatóak, és folytatólagosan fennállnak – ilyen formán viszont már majdnem alig fogunk tényleges elnyomásra bukkanni. Mintha az elnyomás nem lenne annál több, mint hogy a nagybirtokos lóhátról korbácsolja a gyapotföldet művelő rabszolgákat, halálig dolgoztatva őket. Mintha az elnyomás szükségszerűen jelentené szenvedő elnyomottak tömegét, akik elégedetlenek a helyzetükkel. Mintha az elnyomás kizárná, hogy az elnyomott javakat, tisztségeket, megbecsülést kapjon, tehát akár még jól is érezze magát (ezen “pozitív” tények megléte viszont alkalmas lehet az elnyomás megkérdőjelezésére és bagatellizálására). Mintha a partnerét elhalmozó, istenítő, róla gondoskodni kívánó szerelmes ne lehetne egyúttal börtönőr is, aki munkába menet rázárja kedvesére az ajtót.
Ha ideológikusan közelítünk az elnyomás fogalmához, akkor két irányba indulhatunk el: a pozitív tartalmak (jutalom, mozgási és választási szabadság korlátok között, sikeres kitörési példák, elvi lehetőségek fennállása, netán az elnyomottak elnyomók általi eszményítése) felerősítésével az elnyomottság tényének végletes tagadása felé, vagy ellenkezőleg, a negatív vonások (a korlátokra, korlátozottságra való hangsúlyhelyezés, az emberi és társadalmi állapotból fakadó természetes szabadsághiány elnyomásként való feltüntetése) felerősítésével az elnyomás túlhangsúlyozásának irányába. Az is kétségtelen, hogy akit elnyomóként állítanak be, az ellenreakcióként ezt tagadni fogja, és még az ezt igazoló tényeket is másként akarja majd beállítani. Az önvédelem (önmagam ügyvédje vagyok, miközben önmagammal kapcsolatban mindig fennáll az elfogultság valószínűsége) csak egy másik végletet szül, csak ellenreakciót, csak tagadást, csak védekezést és elhárítást – mindez a vádaskodásra, a bűntudat keltésére adott ösztönös válaszreakció, és mint látni fogjuk, a szubjektív és objektív valóság, a szándék és a gyakorlat, a tett és a következmény hibás összetévesztésének következménye.
Ebből máris adódik, hogy az elnyomásnak nem csak történeti, jogi relevanciái vannak, hanem lélektani is. Az elnyomásnak van objektív és szubjektív oldala is. Az objektív oldalhoz tartoznak a tényszerűen rögzíthető körülmények (például a korbács, a lánc, a ketrec). A szubjektívhez az egyén által megélt valóság, amely lehet az objektív tényvilágtól független (szélső esetben olyan is elnyomva érezheti magát, aki amúgy szabad). A helyzetet bonyolítja, hogy az elnyomatás nem szükségszerűen jelentkezik szubjektív érzületként. Az elnyomottnak nem feltétlenül van elnyomott tudata, nem feltétlenül lázad, nem feltétlenül van átitatva a felszabadulás vágyával, és nem feltétlenül szenved. Sőt! Elég csak utalni arra a mentális különbségre, ami a vadon befogott állat, és az állatkertben szaporított példány között fennáll. Az első elveszített valamit, és ennek tudatában van, a második hordozhat az ösztöneiben valamit, de beleszületik a “rabságba”. Azok, akik az elnyomást hajlamosak tagadni (mások esetében) a körülményekből levezetve, az állatkerti példány esetében kiemelnék, hogy de hiszen szeretet övezi, etetik, ápolják, megbecsülik és óvják, grafikus hallgatók pedig vázlatokat készítenek róluk (tehát a művészet szintjére emelkednek), és az állat elfogadta a határait, mint természeti képződményeket – és ezekből kiindulva nincs is rabság, hangozna a verdikt, ha mondjuk a nőkről lenne szó.
Amikor tehát az elnyomott tudatát, szabadságélményét vizsgáljuk, akkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül a szocializációt. Egy adott társadalmi struktúrába beleszületve az ember a korlátait már természetes adottságként foghatja fel, amelynek meghaladása, tagadása, elutasítása eszébe sem jut, hiszen egy hagyományos társadalomban más logika legitimálja a fennálló kereteket, mint egy modern társadalomban, amelyben a “forradalom”, az átalakulás az adottság, nem a hagyomány állandó konzervativizmusa. Mai felfogással állíthatjuk, hogy a kasztrendszerben a szolgáló kaszt tagja elnyomott, de ha visszamegyünk az időben, és megkérdezünk egyet közülük, valószínűleg a kérdést sem fogja érteni. Jogos ellenvetésként merülhet fel, hogy lehet-e visszamenőleg, mai szempontok szerint minősíteni korokat, és olyan fogalmakat számonkérni rajtuk, amelyekkel azok nem rendelkeznek, vagy csak más értelemben, de a kiélezett eseteknél, mint amilyen a rabszolgaság, ez a retorika kevéssé érvényesíthető.
Ettől függetlenül még ma sem várható el az alávetett embertől, hogy tudatában legyen az alávetettségének, és ettől minden esetben szenvedjen is. A felszabadítás sokszor csak kívülről érkezhet, összefonódva a ráébresztéssel, a szolgai tudat átformálásával – miközben ez a kijelentés számos más jellegű önkény (felvilágosult diktatúra, megtervezett társadalom, a lélek mérnöke) lehetőségét hordozza magában. Aki tehát az elnyomottság esetében csak az objektív tényezőket venné számba, az csak torz következtetésre juthatna, ugyanúgy mint az, aki pusztán az elnyomott felfogásából indulna ki, és ahol nincs szenvedés, lázadás, elégedetlenség, ott tagadná az elnyomást.
Az elvi viták pont ott csúszhatnak el, hogy az objektív és szubjektív kérdését nem tudják sem elválasztani, sem súlyozni, sem szerves egységben szemlélni. Az Igazság, amely a túlzott objektivitásból akar kiindulni, embertelenné válik, mert értetlenül fog állni a szubjektív érzület előtt, és azt tagadni fogja. Tagadni fogja az egyéni tapasztalatot, mert szerinte az egyéni tapasztalat csak az objektív (elnyomó) körülmények fennállása esetén legitim. Ha a kettő egybevág. Bár az elvi álláspontok képviselője objektív szeretne lenni, saját fogalmai szerint az Igazságra törekszik, a szubjektum leértékelésével maga is tudattalanul elnyomó tendenciát valósít meg: valamilyen objektívnek tartott elgondolás nevében a szubjektív valóságot tagadja meg, vagyis félresöpri, cáfolja, kétségbe vonja, és ezzel az egyént értékeli le a teória nevében, még akkor is, ha a teóriát Igazságnak nevezik (az igazságszenvedély nem törődik az emberrel, hajlamos az Igazság uralmát megvalósítva azt hinni, hogy azzal a közjót, az általános boldogulást szolgálja – mintha a nem megfelelően képviselt Igazság nem lehetne a legvéresebb elnyomás alapja).
Mindig paradox és abszurd tapasztalatom volt emberi kapcsolatokban, amikor az egyik fél megfogalmazza a rossz érzését, a hiányérzetét a másikkal kapcsolatban, aki viszont ekkor nem él a lehetőséggel, hogy a másik szemén keresztül is megtapasztalja saját viselkedését, és korrigálja azt, hanem önmaga önmagáról adott értelmezését a másik tapasztalata fölé helyezve megmagyarázza, hogy miért nem jogos a másik érzése vele kapcsolatban. Itt egy racionális-objektív hit jegyében valakinek csak igaza lehet, vagy tévedhet, de a szubjektív érzés nem játszik, azt nem kell figyelembe venni. Nyugodtan mondhatom, hogy itt elnyomás van, egy felfogás nevében tagadják meg valaminek a létjogosultságát és igazságát. Ha konkrétan az így viselkedő partnert az a vád érné, hogy elnyomóként viselkedik, fel lenne háborodva, és automatikusan elhárítaná a felvetést is, hiszen ő csak az “Igazságot” képviseli a “hamis tudattal” szemben.
Most végre eljutottunk az elnyomó tudatához, illetve az azzal kapcsolatos tévedésekhez. Néha az az érzésem, mintha sokak felfogásában az elnyomó csak akkor lehetne elnyomó, ha ezt tudatosan, szándékosan, sőt, bevallottan tenné. Ha már kimutatható a szándéktalanság, sőt, az ellenkező előjelű szándék, akkor máris nem beszélhetünk elnyomóról – így vélekednek egyesek. Ennek továbbvitt változata már az elnyomó esetén egyfajta rasszizmust, gyűlöletet, ideológiát is elvárna, mintha az elnyomó és az elnyomott között szükségszerűen szakadéknak kellene fennálnia, mintha az elnyomó nem szerethetné az elnyomottat, nem isteníthetné, nem zárhatná aranykalitkába, és nem gondolhatná azt, hogy minden amit tesz, az az elnyomott érdekében történik, vagyis a javát szolgálja (ezért lehetséges gyakorta az elnyomásban apáskodó-anyáskodó lelkületet felfedezni, és ez rendszerint meg is fogalmazódik az elnyomók szájából).
Ha valóban van valami az elnyomásban a szülői szerepfelfogásból, rögtön ki is kell mutatnunk az elnyomás és a (normális) szülői magatartás közötti különbséget: a szülő az önállóságnak neveli a gyermekét, tehát ha gyámkodik is fölötte, azt bizonyos keretek között teszi, és időlegesen. A gyámkodó elnyomás viszont véglegesnek tekinti ezt az állapotot, nem tereli az alávetetteket az önállóság irányába, éppen ellenkezőleg, gyakorta a függő és kiszolgáltatott viszonyt, és az ő domináns szerepét akarja konzerválni.
Ezzel egy nagyon fontos ponthoz érkeztünk, amely feltárja, miért nehéz az elnyomás tettenérése. Ritka az öncélú elnyomás, amely szadisztikus élvezetre épül. Inkább jellemző a szimbiózis, amelynek során az elnyomó azt érzi, gondolja, hiszi, hogy a másik irányítása szükségszerű, természeti okai vannak, isteni parancsolatra történik, mivel az elnyomott (a vezetett, az irányított, a gyámság alá helyezett) személy amúgy nem lenne képes egyedül boldogulni, védtelen lenne, koránál, neménél, értelmi képességénél fogva nem tudna helyes döntést hozni, és ha magára hagynák (vagyis szabadon dönthetne), azzal kárt okozna magának.
Az elnyomó tehát “szeretetből”, gondoskodásból felveszi az irányítás, a törvényalkotás felelősségét, és meggátolja az alárendeltek tévelygését, őket szabályok által kialakított szerepek korlátai közé terelve. Az elnyomó (önnön felfogásában) objektíven és átfogóan látja azt a helyzetet, amit az alárendelt csak részlegesen, és pillanatnyi vágyai fényében érzékel. Ez a tudat odáig fajulhat, hogy az elnyomó önmagát áldozatnak tekinti, aki a vezetés terhét cipeli, és folyton a horizontot kémleli a vezetettek érdekében. Vagyis önmaga számára nem elnyomó, nincs ténylegesen elválasztva a vezetettektől, hiszen a sorsa azokéval összefonódik, és az a fajta beavatkozás, ami esetenként agresszív, nyíltan elnyomó és korlátozó jellegű lehet, csak eseti, és nem folytatólagos. Ahogy ő a saját maga számára nem elnyomó, ugyanúgy az elnyomott sem ebben a minőségben jelenik meg a fefogásában. Vagyis a saját tudatából nézve jogtalan és igaztalan vád lenne őt elnyomónak nevezni.
Már megint ütközik a szubjektív és az objektív, amelynek során az öndeffiníció küzd a külső értelmezéssel. Alapvető tévedés és önbecsapás, amikor valaki folyton a saját szándékkal igazolja önmagát, és ezt akarja elismertetni a másikkal is, miközben szándék és megvalósulás különbözik, miként az én szememben legfőbb jó lehet rossz és romboló a másik számára, viszont ezzel szembesülve nem észbekapok, hanem kétségbe vonom az ő tapasztalatát, méltóságát, épelméjűségét.
Közben elérkeztünk egy másik fontos felismeréshez: az elnyomás kendőzetlen megnyilatkozása nem folytatólagos, hanem eseti. Úgy kell elképzelni, mint a börtön falát. A rab a meghatározott területen szabadon bolyonghat, ám ha ki akarna lépni, falba ütközik. A fal képviseli itt az erőt, a hatalom beavatkozását, a mesterséges határt, ahonnan nincs tovább, ahol a rab joga, mozgástere véget ér. Ha a rab nem próbál folyton kijutni a cellából, akkor nem szembesül ezzel a passzív erőszakkal, ami a fal maga. Ha tudomásul veszi a határokat, és azokon belül éli az életét, akkor lehet, hogy egész élete beavatkozástól mentesen telik, nem verik meg, nem szerez zúzódást a fallal való találkozáskor. Mégis, hiába illeszkedik be, hiába valósít meg békés, erőszaktól mentes életet, szemben azzal a társával, akit a kínzókamrában gyötörnek, mert folyton lázad, állapota valójában nem különbözik attól, csak jobb a sora (persze a szofisztikált érvelés, a jogászkodás úgy állítja fel a rabság mércéjét, hogy már csak a gúzsba kötött, falhoz láncolt, sanyargatott fogoly lesz rabként elismerve, a többi meg sajnáltatja magát, és előnyökre akar szert tenni).
A börtönös példa természetesen gyermeteg, hiszen a börtön egy jól megragadható, és nem túl tágas, objektíven beazonosítható hely. Sokkal nehezebb azonban tettenérni, ha ez a börtön nem egy téglákból épített intézmény, hanem egy társadalom, egy közösség (és rögtön le kell szögezni, hogy ezek soha nem lehetnek kizárólag börtönök, elnyomó szerveződések). A börtönös példa csak azt világítja meg, hogy az elnyomó erőszakos, nyíltan megmutatkozó valósága csak akkor szükségszerű, ha a rábízottak (elnyomottak) átlépik a határaikat, egyébként rejtőző, meg nem nyilatkozó, és lehet nyájas, kedves, előzékeny, jótékonykodó és nagyvonalú. Az erőszakos beavatkozást követően pedig újfent mutathatja ezen vonásokat. Ugyanígy megfordítva, az elnyomott is sokszor csak akkor szembesülhet az elnyomás tényével, ha olyasmit akar, amit a ráosztott szerep nem tesz lehetővé, és hirtelen falba, sőt, erőszakos válaszba botlik.
Trauma: valaki szabadnak hiszi magát, azt érzi, hogy szeretet veszi körbe, majd egyszercsak gyanútlanul megfogalmaz egy igényt, ami váratlan, erőteljes elutasításba ütközik. Elmagyarázzák neki, hogy nem akarhatja azt, butaságot akar, az nem illő, ellentmond a hagyománynak, a saját érdekének is, és végül kára fog belőle származni, és egyébként is, az Tilos. A trauma a fallal való találkozásból születik. A szabadság végességének megtapasztalása, a belső igény, vágy, akarat támogatás helyett elutasításba, tiltásba ütközik, és pont azok részéről, akik folyton az iránta érzett szeretetet és odaadást hirdetik. Az elnyomó természetesen maga is érzi, hogy itt történt valami, hogy az ő beavatkozása megtöri a tegnapi idilt, ezért igyekszik le is zárni, feledésbe száműzni a történteket, mint egyszeri botlást, mint tévedést, mint pillanatnyi butaságot (a másik részéről). Ezért egy elnyomás gyakran két jóság közé ékelődik, azonban ez nem változatja meg annak traumáját, villanásszerű élményét, hogy a szabadság véges, és a falat a másik húzta. Az elnyomónak pedig mind az önképe, mind az elnyomott komfortérzete miatt fontos, hogy az elnyomás burkolt, rejtőző, fedett legyen, és szabadságnak tűnjön, amelyet erények ékesítenek.
Ha lélektani szempontból fontos és logikus az elnyomás elrejtése, burkolt megvalósítása (hogy az elnyomó se elnyomóként jelenjen meg önmaga számára), az azt is jelenti, hogy nagyon finom manipulációs és “ideológiai” háló fonhatja körbe. Ez azonban nem csak a résztvevők számára rejtheti el a valóságot, hanem az elemző számára is problémát okoz, hiszen nem mindig fogja az elnyomást vitathatatlanul tettenérni, míg a másik oldalon lehetővé teszi, hogy azt tagadják. Mert az a köntös, amely a résztvevők számára teremt illúziót, megtévesztheti a külső szemlélőt is.
Az elnyomó két esetben folyamodik a nyílt erőszak, a megfélemlítés, a terror eszközéhez. Az egyik eset az, amikor az elnyomó és az elnyomott között tényleges szakadék van (például leigázott, szolgaságba taszított népek esetében), amit az elnyomó szélesíteni, mélyíteni akar, mert fensőbbségtudata van, nem akarja az elnyomottak hozzájárulását, igenlését, meggyőzését, hitegetését, hiszen megvetése és lenézése olyan mértékű, amely nem is akar rejtőzni. A nyílt elnyomás a megalázás eszköze, az elnyomott dehumanizálását célozza (úr és szolga), alárendeltségének és alávalóságának demonstrálását, tudatosítását.
A másik eset, amikor az elnyomó biztonságérzete megrendül (ez lehet irracionális eredetű, vagyis kóros bizonytalanság, üldözési mánia, zsigeri bizalmatlanság), az elnyomott vitatja, nem ismeri el az irányítását, megkérdőjelezi azt, a tekintély, a tisztelet repedezik, a szimbiózis elnyomó és elnyomott között megbomlik, vagyis a hierarchikus struktúra egyre inkább erővel tartható fenn. Ebből következik, hogy aki a nyílt agresszióhoz köti az elnyomás megvalósulását, az összetéveszti a hatalom, a birtokviszony gyakorlatának válságát és megrendülését magával az elnyomással. Mintha azt állítaná, hogy börtön csak akkor van, ha a falába ütközünk.
Az elnyomás ellentétben áll a szabadság állapotával. Az elnyomásban benne van a birtoklás: az enyém vagy, én felelek érted, én gondoskodok rólad, ezért én döntök rólad, helyetted, fölötted (még a rabszolgatartó is gondolhatja magáról, hogy ő gondoskodik az alávetettekről, és ezzel jót tesz nekik). Tehát minden esetben elnyomásról beszélhetünk, ha valakinek a szabadsága (akárcsak szabad önkifejezése) mások által gátolva van, tehát akaratát, belső igényét, gondolkodását kívülről korlátozzák. Természetesen nem akarok olyan absztrakt ellenvetésekkel foglalkozni, hogy a társadalom ezek szerint elnyomja a gyilkost, hiszen a büntetés fenyegetésével gátolja a szabad cselekvésben, vagyis hogy követhesse a belső vágyait.
Az elnyomás megítélése vagy tettenérése pont a szabadság fogalmának értelmezésén múlik. Arra kétségtelenül könnyű rámutatni, hogy totális szabadságot nem érhetünk el, hiszen korlátok, kötelezettségek vesznek körbe minket, és bármely út szabad választása egyúttal egy másik út, egy másik megvalósulás feláldozását is jelenti, vagyis lemondást. Nem lehet egyidejűleg mindent célt kijelölni, és megvalósítani. Mindez természetes. Adottság. A végtelen számú lehetőség véges megvalósulása. Mégsem jelenti a szabadság hiányát, hogy valaki nem lehet egyidejűleg apáca és prostituált.
A szabadság eszméje nem csak a jövőre irányulhat, hanem a “múltra” is. Ez azt jelenti, hogy nem csak szabaddá akarunk válni a tevékenységünk által, de már abban is a szabadság korlátozását fedezhetjük fel, amit amúgy meghatározottságnak tekinthetünk az egyén életében. Régebben meghatározó volt a család, vagyis az ember önnön lététől független múltja. Meghatározó volt a neme. Meghatározó volt a társadalmi helyzete (születése). A szabadság kiterjesztésének középpontjában az egyén önrendelkezése áll, ami az önmeghatározás, az identitás megválasztásának abszolút jogát jelentené.
A modern szellemiség nem akar a családfa, a biologóiai nem, a születés, a rassz fogságában élni. Nem akarja, hogy kívülről határozzák meg őt, meg akarja élni, hogy bárki lehet, és az a saját erejéből, tehetségéből. Ezért az elnyomásra vonatkozó értelmezése rendkívül tág, hiszen minden elnyomássá válik, ami azonosítaná bármilyen meghatározottsággal, és ennek jegyében őt besorolná, tipizálná. Nincsenek nők, nincsenek férfiak, nincsenek négerek, nincsenek kékvérű arisztokraták. Az a sajátos ebben a szabadságfelfogásban, hogy valamit megjelenít a vallások lelkületéből, amikor is lecsupaszítja az embert a lelkéig, az önvalóig, és szinte elválasztja a testi, az anyagi valójától. Persze ebből a mozzanatból hiányzik a transzcendens, vagyis az életen túli irányultság. Ez a szabadság csak az életet akarja magának.
Nem csak én küzdök és szenvedek azzal, hogy olykor nem emberként viszonyulnak hozzám, hanem a vagyoni helyzetem, a végzettségem, a munkaköröm, a ruházatom fényében ítélnek meg, kategorizálnak, és a tisztelet ezek alapján jár, vagy nem jár. Függetlenül a tartalomtól. Az ember ösztönösen lázad és tiltakozik, pedig nem volt ez mindig így, nem volt mindig természetes az igény, hogy az egyén olyan elbírálást várjon el, amely az ő személyes valóságát nézi, nem pedig a meghatározottságait, a szerepkörét, a rangját. Ha ezt az igényt, ezt a logikát megértjük, elfogadjuk, akkor nem nehéz felfedeznünk, legfeljebb belátnunk problémás, hogy a nemi megkülönböztetés gyakorlata is ebbe a sorba illeszkedik.
Az elnyomás egyik formája a kívülről meghatározottság. Külső erők formai jegyek alapján (nem, szárzamás, bőrszín, végzettség, stb.) hoznak szabályokat, adnak rám szerepet, és nem választhatok. Például ha nő vagyok, akkor mehetek apácának, vagy családanyának, mert nőként ez a rendeltetésem, a szerepem. Meghatározzák, hogy mikor kell férjhez mennem. Meghatározzák, hogyan kell a férjemhez viszonyulnom. Meghatározzák, hogy mit nem csinálhatok, mert nőnek az nem való. Mindezek természetesen lehetnek csodálatos, bölcsen meghozott szabályok, amelyek sokak boldogulását szolgálják, de azt kell látni, hogy nem az egyént veszik figyelembe, hanem az általánost. Az általánosból határozzák meg az egyént. Csoportba sorolják, tipizálják, azt várják, hogy az általános kategóriának megfelelően viselkedjen, az egyéni különbség meg nem számít.
Valójában ezek a kérdések feloldhatatlanok, mert mindig ütközni fog az egyén és a közösség, a szubjektív és az objektív, az egyedi és az általános, a belső és a külső, az igény és az elvárás, a személyes valóság és a felszín. Ebből az ütközésből fakad az is, hogy a kívülről jövő elnyomás, az igazságtalanság valamilyen formában mindig is jelenvaló lesz, ha máshol nem, a személyközi kapcsolatokban. Senki sem statikus és befejezett valóság (vagy ha igen, régen rossz), amely már csak rutinból ismétli önmagát, hanem szüntelen törekvés (kellene hogy legyen): mindig lehetne valamit jobban, teljesebben megvalósítani, és mindig lehet keresni ennek a módját. Nem csak férfi vagyok, hanem férfivá kell válnom, törekednem kell rá, hogy még inkább és még jobban férfi legyek (ha azonosulok ezzel az identitással), miközben egy fogalomnak – “férfi” – a tartalma, és így a követelménye is lehet változó, amit a magam számára is értelmeznem kell(ene). Éppígy, hiába vagyok szabad, mindig küzdenem kell a szabadságomért, vagy annak fenntartásáért és elmélyítéséért.
Te most akkor elnyomsz minket, hogy ilyen hosszú cikket írsz? De félre a komolysággal: megtaláltam a vége felé azt a mondatot, amit csak azért írtál bele, hogy megtudd, eljut-e valaki odáig az olvasásban:)
Aki két – három mondatban képtelen összefoglalni hogy valójában és határozottan mit akar, nem tartom érdemesnek végig elolvasni.
Nem tartom valószínűnek, hogy bárhol rejtőzne a szövegben egy olyan velős csattanó, amiért érdemes lenne. Mint ahogy akár egy könyv is, ha az első 50 – 100 oldala érdektelen, felesleges későbbi nagy meglepetésekre számítani.
További 600 oldalon még azon is el lehetne elmélkedni, hogy vajon milyen különbségek és hasonlóságok voltak pl. az 1428-as és az 1572-es évek elnyomatási viszonyai között.
Biztos vagyok benne, hogy nagyon érdekes téma és nagyon értékes dolgozat lenne.
Itt viszont azért vagyunk – én legalábbis – hogy velős, közérthető és tömör válaszokat próbáljunk meg megfogalmazni a mai világunk fontos gondjaira. Igen, akár az elnyomatás kérdéséről is.
Viszont csakis a legközérthetőbben érdemes, mert ha túl magas és ráadásul még maszatos is a röpte, akkor a legkevésbé se lesz alkalmas nagyobb tömegek véleményének formálására.
Érdemes inkább radikálisan egyszerűsíteni az egyenletet.
Ahol azonosak az induló lehetőségek és a befutható pálya is, azonos az elbírálás és a bánásmód is, a legkevésbé se beszélhetünk elnyomatásról. Persze hogy vannak bizonyos megítélések az elért pozíciók és csak látszólagos külső jegyek alapján is, de azt mondom, ezek is a személyiség legbensőbbjéből fakadó kisugárzások és indíttatású eredmények.
Nagyon matekos :D
a “szabadság(i fok)” és “egyszerûsített rendszer(ek)” egymásnak feszülése és ennek végtelenítése, ami elsô blikkre a káosz benyomását kelti, de ez a valóság, nincsenek instant válaszok, irányítás- ilyen lehet az abszolút liberalizmus is.
mindenesetre érzékletes írás, nekem tetszett,
az elnyomás fogalmát én mêgis az világnézettôl (teizmus vs monizmus) fgtlen emberi értékekben keresném, vagyis ahol sérül az ön- és a másik megbecsülése- ott elnyomás van.
Ha ideológikusan közelítünk az elnyomás fogalmához, akkor két irányba indulhatunk el: a pozitív tartalmak (jutalom, mozgási és választási szabadság korlátok között, sikeres kitörési példák, elvi lehetőségek fennállása, netán az elnyomottak elnyomók általi eszményítése) felerősítésével az elnyomottság tényének végletes tagadása felé, vagy ellenkezőleg, a negatív vonások (a korlátokra, korlátozottságra való hangsúlyhelyezés, az emberi és társadalmi állapotból fakadó természetes szabadsághiány elnyomásként való feltüntetése) felerősítésével az elnyomás túlhangsúlyozásának irányába.
Mintha csak a ma itthon zajló politikai vitákat írtad volna le.
Mindamellett a téma maga a legérdekesebbek egyike (kéne legyen) az aktív férfiagyak számára. Az, hogy mégsem az, mutatja, hogy a maszkulinizmus mennyire vesztésre áll femininizmussal szemben. A férfi belemenekült a virtuálisba, a nő meg elindult utána, hogy ott se hagyja békén…
Vagy éppen a téma interpretálása nem megfelelő. Esetleg a maszkulinizmus az aktív cselekvést preferálja és sokkal inkább a hogyanok, mint a miértek érdeklik.
A magam részéről nem értek egyet a leírtakkal de nem látom értelmét belemerülni valamiféle filozofikus maszturbálásba.
Egy feminista erre azt mondaná, hogy a számítógépes harci játék inkább miért, mint hogyan, és hogy kb. annyira férfi cselekvés, amennyire érzelmi élet egy nőnek a szappanopera… Tiszta szerencse, hogy nem vagyunk feministák.
A filozófiai maszturbálás felemlítése már-már szinkronicitás: tegnap este több mint egy órát foglalkoztam vele!
:)
http://444.hu/2014/10/15/orokre-megvaltoztatta-az-egyetemes-kulturat-egy-tevhit-a-maszturbalasrol/
E webhely Nícse (állítólag) állandó recskázását taglalja – és ennek kultúránkra kifejtett hatását -, a cikk eléggé nagyképű (de informatív is), a kommentek viszont igazán érdekesek. Eddig azt hittem, hogy csak ide, a Hangra járnak értelmes emberek… Aki épp nem kőkemény véres hős vagyok-ot játszik, feltétlenül olvassa el!
Na. végig olvastam a kommenteket is, ehhez képest azèrt a Hangon dicséretes az önmérséklet az «értelmiségi faroklóbálás » (by Reszet Elek) tekintetében, jó hír: legalább nem vakulunk meg, max beleörülünk (szándékos rövid ö).
Ami Friedrichet illeti, a cikkbôl a legérdekesebb info legalábbis nekem: “Nietzsche a Wagnertől való elhidegülése utáni 12 évben, 32 és 44 éves kora között írta meg az összes jelentős művét”.
Ez tényleg hozzátesz ehhez a poszt alatti puzzlezeshez, hogy az elme az alkotói szabadságát az elnyomás alól kikerülve találja meg. Wagner egy elég karizmatikus csóka lehetett, minden törpesége ellenére, ma azt mondanánk rá, hogy pánszexuális áldozat, mindenki gerjedt rá nôk, férfiak… nem tudom, hogy ô maga ezt hogyan kezelte, de ha Cosima Wagnerre gondolok, akkor a nô volt Richard stricije, akarom mondani menedzsere, ami netto abszurd, hogy egy nô altal elnyomott zseni lett Adolf liblingje.
Óvakodjatok a törpéktôl, de inkább a törpéket futtató nôktôl!
Naaa! Nem is volt törpe. Apu alacsonyabb volt nála fiatalabb korában is. :o)
Ki mondta, hogy a méret a lényeg.
Tegnap pont a “foul playt” néztük meg, a hatása alatt vagyok.
http://www.youtube.com/watch?v=suCmJn00BWA
Kedves Reszet Elek, én tartok tőle, hogy ezen véleményedben benne van az egyéni sértődöttség is, ami származik a Brunóval való vitádból. Nekem ez mindegy lenne, ha ezzel a marakodással nem az egységet veszélyeztetnétek, és a széthúzással nem az ellenség esélyét növelnétek. Persze, hogy egy antifeminista mozgalomban is vannak nézeteltérések, és természetes ezek megvítatása, de itt már egyesek nagyon csúnya dolgokat vágtak a másik fejéhez (igen, sajnos én is), ez pedig nem éppen barátságos légkört hoz létre a portálon. Javaslatom az, hogy ezt az egymás lenézését azonnal abba kellene hagynunk. Persze nem egyszerű, úgy láttam, Borisznak is rosszul esett, hogy a kiváló cikke alá kevés érdemi hozzászólás érkezett, s Koriander és Adolfo Weininger valami kegyetlenül szétoffolták az egész dialógust (valószínűleg nem rosszindulatból, hanem puszta figyelmetlenségből). Vagyis van egy negatív tendencia a Férfihangon, ahol nem vesszük figyelembe a másikat (én is beleestem), de most már szerintem nem kéne!
Egymás tisztelete nélkül úgy is megehetjük az egészet!
A személyeskedést és ítélkezést kérlek itt fejezd be.
Továbbra sem tolerálom az ilyen jellegű megnyilvánulásaidat, s bármiféle kommentár nélkül eltávolítom.
Ezt a hozzászólásodat is töröltem, de azért helyeztem vissza, mert közben Elek korrekt választ írt, amelyet nincs szándékomban kimoderálni. Ha ez nincs itt, az övé lógna a levegőben.
azért, ha már beállsz itt óvóbácsiskodni plíz említsd meg, hogy Naooo is nyakig benne volt a defenzívás alatti offban. Borisz neked max, azt fogja mondani, hogy “geriaranyom húzd ki a nyelvedet a seggemből”, de spec, az nem volt off, ott két álláspont ütközött kőkeményen.
Kemény vagy csajszi! :-)
Szerintem mindenki azért jár ide mert jól érzi magát ezen a helyen. A képernyőm meg az offokat is elbírja, az egerem scrollja meg sikeresen átpörgeti ha úgy óhajtom.
hehe egy évembe telt a cuki Koriból átvedleni hiénává :)).
Gondolom a jelenet neked is megvan :)
Cuki Kori? hehe :o))
Bezony, ha sörényét megfelelô irányba simizik ;-), amúgy csak a névnapom oroszlán, én szimplán orosz lány vagyok, félig.
Apai vagy anyai ágon vagy orosz származású ?
anyai ès donkozák-orosz, de nem lovagolok :)).
miért nem lovagolsz ? :)) Egy kis tiszteletet az ősöknek :)
mert sznobizmus.
“mert sznobizmus.”
Biztosan vannak a lovasok között sznobok is, de a legtöbb igazi lovas szereti a lovakat, a lovaglást, és mindazt, ami ezzel jár.
No, akkor egy “szörnyen sznob” saját példa, előre is elnézést az off-ért: Angliában tanultam meg tűrhetően lovagolni egy igazi earl-től, aki annak az arisztokrata családnak a baráti köréhez tartozott, akiknél fél évig laktam. Így vettem részt rókavadászaton, agyaggalamb-lövészeten, tőlük tanultam golfozni, stb. A hajnali tereplovaglás az erdőben, a vágta a mezőn felejthetetlen élmény. Azért hagytam abba, mert valójában óvatos duhaj vagyok, vigyázok magamra; elkezdtem félni attól, hogy leesek, és örökre lebénulok. “Majdnem esés” sok volt, de csak egyetlen komoly helyzet, amikor egy, a sárló kanca illatát megérző csődör hátán ültem. Teljesen megvadult a ló alattam, világos volt, hogy meg akar szabadulni tőlem, ágaskodott, nyerített kegyetlenül, össze-vissza rohangált. Úgy kapaszkodtam, hogy sebes lett a tenyerem, és alig vártam, hogy valahogy épségben lekeveredjek róla… Végül sikerült nagyobb baj nélkül leugranom.
Nagy élmény volt az ott töltött idő, ráadásul az earl annyira belém szeretett, hogy feleségül akart venni – úgyhogy muszáj volt megmondanom, hogy nagyon kedvelem, de nem vagyok szerelmes, és természetesen nem történt közöttünk semmi. Eh, már rég countess lehetnék egy angol vidéki birtokon anyagi gondok nélkül egy rakás személyzettel – boldogtalanul… Nincs nekem ehhez tehetségem. ;)
Egyébként ma már a tenisz és a sí sem sznob sportok, az utóbbi talán akkor, ha nagyon drága és elegáns helyen űzik. A lovaglás részben, a golf és a vitorlázás talán a leginkább.
Hazugálós! Szerintem lovagolsz te is csak nem lovon! Az is sznobizmus? ;-)
Nem, Inaara, nem azt írtam, hogy nem tudok lovakon (is) lovagolni, hanem azt, hogy nem lovagolok. Egyszerűen, azért, mert ehhez egy szubkultúra társul, ami nagyon messze áll az én életfelfogásomtól. Természetesen , ha látok egy pacit szívesen megetetem répával, sőt még nyereg nélkül is megülöm a lovat.
“Egyébként ma már a tenisz és a sí sem sznob sportok, az utóbbi talán akkor, ha nagyon drága és elegáns helyen űzik. A lovaglás részben, a golf és a vitorlázás talán a leginkább.”
https://www.youtube.com/watch?v=4sqZo_DpL1M
“Nem, Inaara, nem azt írtam, hogy nem tudok lovakon (is) lovagolni, hanem azt, hogy nem lovagolok.”
Koriander, nem tudom, miből tűnt úgy, hogy úgy értettem, nem tudsz lovagolni. Úgy vettem ki a hozzászólásodból, hogy csak nem lovagolsz. Én sem lovagolok már egy jó ideje.
Amúgy valóban van egy sznob szubkultúra is a lovak körül, de én több olyan szenvedélyes lovast ismerek, akik imádják a lovakat, a lovaglást, ők pucolják a lovakat, és a nap végén “enyhe” lótrágya illat lengi körül őketl – sárosak, maszatosak, kócosak, egyáltalán nem gazdagok, de nagyon klassz emberek. :)
Egyébként ha voltizs hevederrel (kengyel és nyereg) nélkül tanított volna az earled lovagolni, akkor ismernéd a mély ülést, amivel valójában irányítod a lovat, ha kengyellel kezdtél akkor sajnos gyakori hiba, hogy térddel és talppal támaszkodsz és a ló nem érez, váratlan szituban megbokrosodik.
Hehe a lovászfiúk :)), nekem csak Károly teheneihez volt szerencsém Highgroveban, szép hely.
Na látod? Engem nem is érdekel a lóközeg (szubkultúra), mivel nekem egyenesen a lóval van bajom. :o)))
Pedig gyerekkoromban Winnetou akartam lenni. Meg is tanultam halkan járni, meg a szempillám alól észrevétlenül figyelni. :o) Akkor tettem le az indiánságról, amikor másodszor sem sikerült megbarátkoznom lóval. (Először úgy 4 éves koromban tettek fel egy hatalmas igásló hátára… Másodszor 11 éves lehettem, amikor elmondták, mit kell csinálni, s én rájöttem, nekem nem megy az ilyesmi, főleg olyan baromi magasban – tériszonyom van.)
te szegény :), én kötéltáncos szerettem volna lenni, egy cirkuszi előadás után meg is beszéltem a cuccaikat összepakoló artistákkal, hogy jönnék próbálni, csak a szüleim másnap nem vittek el. 4 évesen egy világ dőlt össze bennem, pedig egész este billegtem a balettcipőmben és a tütümben :D és nincs tériszonyom.
Azért a Salto Mortale sorozat alapján kipróbáltunk egy s mást. Pl. gúlát alkottunk – húderohadtnagyot estem a legtetejéről -, meg kiugráltunk a félemeleti lépcsőházablakból. Na ez lett a szaltómortálés játékok vége. :o)
Én nem voltam csupa kecs és csupa báj – inkább csupa folt és csupa horzsolás. Gimiben anyám alig hitte el, hogy beválogattak palotást táncolni szalagavatóra. :o))
Jó, megyek magamtól a sarokba csúnya offolásért… :o))))
Most már kezdek haragudni ezekre a sznob szubkultúrákra… két kedvenc sportom terjedését, élvezetét “teszik tönkre”, vagy legalábbis kényszerítenek állandó magyarázásra. Az egyik a vitorlázás, a másik a lovaglás. Pedig mindkettő fantasztikus, természetközeli, tiszteletre, magad és mások megbecsülésére, fegyelemre és pontosságra tanító elfoglaltság, amihez ráadásul ész és odafigyelés is kell. Ha egyszer lesz gyerekem, biztosan meg fogom ismertetni mindkettővel, de közben elég ciki, hogy az emberek nagy többsége a pénzes fajankók szórakozásaként tekint ezekre… Főleg azért, mert ráadásul a pénzes fajankók rendszerint egyik sporthoz sem értenek rendesen, hanem csak ön- és közveszélyes módon imitálják, mert drága hajót és menő csizmát lehet venni a neten, de több éves tanulással megszerezhető tudást sose csomagolnak mellé.
Én sokszor kifejezetten élvezem az offokat. :o)
Az egér scrolljáról meg eszembe jutott, hogy amikor párom vadul scrollozik, annak a hangja olyan, mintha sárgarépát rágna. :o))) (Bocs, de ezen nagyon jót vigyorogtam, még ha off is, és még ha másnak nem is olyan vicces.) :o))
Én is offoltam ott (is).
No, meg Borisz szerintem van oly nagyfiú, hogy szóljon, ha nagyon idegesíti saját műve alatt off, vagy bármi.
Gyere te is a sarokba, akad még hely bôven:-)
Off:
Egyszer a lányomat sarokba állítottam. Még nem volt 2 éves, gondoltam, kipróbálom, hátha beválik a későbbiekben is.
Pár percig álldogált a sarokban, amikor “kiszólt”: Anya! Nem ájjhatnék inkább a másik sajokba?” Kérdeztem, miért? Aszongya: “Mejt az sokkaj éjdekesebb!”
Hát eddig tartott a sarokbaállítós nevelési stratégiám. :o)) Soha többé nem próbáltam ki – a fiúknál sem.
On.
édes :), egyébként a sarokban állás az egy jó dolog, én alkalmazom, amikor már éppen egymást legyilkolásznák, kapnak egy kis gondolkodós időt, aztán píszhepinesz van újra 20 percig.
Érdekes módon a “seggnyalózás” nem került moderálás alá. :) Az, hogy tetszett a cikk, kapott egy jelzőt (kiváló), megemlítettem azon véleményem, hogy szerintem az adott látogatók szójátéka megölte a disputát, és feltételeztem, hogy ez Borisznak nem biztos, hogy tetszett (nem tudom biztosan), egyfajta egyszerű logika szerint lehet “seggnyalás”. Ha valakinek az, tartsa annak, én fel sem veszem az ilyet. Mosolygok az ilyen sértésen (mert annak lett szánva). :)
Nano azért nem lett említve, mert ő nyíltan vállalja a trollkodást. Ő azért van itt, mert trollkodni akar, és mivel ebben szabad keze van, vicces lenne számon kérni. Koriander és Adolfo viszont mostanában kezdi felvenni a troll-jelmezt, miközben magát nem tartja annak. A hármas játék semmit sem tett hozzá se a cikkhez, se a disputához.
Mindegy, szándékom nem ítélkezés, csak a véleményalkotás. Biztos vagyok benne, hogy Koriander és Adolfo jól érezték magukat az intellektuális játék során (a moderátor kegyelméből joguk volt hozzá). És biztos vagyok abban is, hogy ezzel kinyírták a további disputát az érdemesebb cikk alatt.
De ez egy vélemény, nem ítélkezés. Igazából semmi több.
mindenkiben ott van egy mini-troll, benned is Pash, szabadítsd fel :).
Egyébként meg a defenzíváshoz, miután te vad privizgetésbe kezdtél a motyerátorokkal, én konkrétan hozzászóltam a témához is, szóval volt érdemi hszem, aztán én is privátyoltam zártan és nyíltan is, egyébként meg akkor megyek át hülyegyerekbe, amikor egyértelműen elbaszódott egy téma, sosem offoltam még szét semmit öncélú t(r)ollkodásból, veled ellentétben.
elnézést, öné ez a toll?
jah, igen és szeretnek a modik, fogalmam sincs miért.
ez is jó kis film volt
Vége?
az attól függ, a babakék, nem ám a piros.. :D
jóvan, abbahagytam.
Hüje! :o))))))
De én tróóll vagyok, nekem mindent szabad.
ne ijeszgess, tök vizuális vagyok, elképzeltem a duplahosszú ékezeted, már kezdek félni a sarokban, csak szórakozni hívtalak, hogy éjdekesebb legyen a sarok, weiningerrel annyira önazonos vagyok, hogy néha azt hiszem, hogy én írok helyette, az meg csak maszturbálás.
Nekem nagyon tetszett a cikk, szerintem ez az egyik legjobban sikerült cikk ezen az oldalon.
El se olvastam.
A személy és a mondandója két különböző dolog. G.B. személyével nem foglalkozom ez a véleménye meg számomra nem mérvadó. Éppenséggel pont ezért nem óhajtottam belemenni a cikk bármilyen boncolgatásába. A cikkbeli fogalmakat vegytisztaként kezeli a cikkíró és éppen ezért ez a témánál fogva teljesen értelmezhetetlen. A leírtak nagyon szépen hangzanak csak éppen a valósághoz nincsen közük. A szabadság vagy éppen annak hiánya éppenséggel a társadalmi kapcsolatok, szintjén létezik, az egyén számára max. valamiféle belső reflexióként. Éppen ezért ennyire elvi és abszolút módon kezelni teljesen értelmezhetetlen. Ha valamire, ezekre a fogalmakra biztosan áll a megállapítás hogy nincsen fehér vagy fekete, hanem csak a szürke végtelen számú árnyalata.
A magam részéről egy nálam sokkal bölcsebb ember véleményével értek egyet, miszerint az emberi szabadság az, amikor az egyén maga választja meg saját korlátait. Ezen túl bármit is hozzátenni csak szófosás.
Nincsen egység így nincsen széthúzás sem. Az itt megnyilvánuló olvasók mindegyike a saját módján gondolkodik függetlenül attól hogy vannak közös pontok. Másrészről ez nem a katonaság hogy egyszerre kellene lépni a sorban.
mostanában elég farokra fixált hszeid vannak, nemtom észrevetted-e?
Egyébként nagyon nincs igazad, a cikk végigveszi a szabadság fogalmainak értelmezését kb. Spinozatol, csak nem idézett hogy kinél is olvashatók a gondolatok. Van itt egy Spinoza Lessing vita, aztan jön Jacobi kontra Mendelssohn, alias bölcs «Nátán», aki egyébként megelôzte egy filozófiai versenyben az istenfosztó Kantot, aztán képbe jön egy kis Schopi, annak behodoló Niccse és mindezt Schellingnél öflva az értekezés az emberi szabadságról, amit asszem Heidegger is komált, de ha bírod Sartre, ô is imádott «maszturbálni».
Mi a bajod a maszturbációval?
Mi a bajod a maszturbációval?
Hisz szex valakivel, akit szeretünk…:) /Vudielen/
Ő persze nem jezsu, hanem fari, ami mindent megmagyaráz, és ami miatt még nevetni se ildomos ezen az aforizmáján.
:DD
bocs, ezt elképzeltem, vannak fenn a neten képek, amikor fickók a saját farkukat nyomják be a farukba, nemtom, Vudi próbálta-e, de állìtólag minden pasi egyszer próbálta már saját magának leszopni.
Kori, moderáld magad:)
oks :), elnézést.
Ott van az a mosolyikon is – az “elnézést” kéretik törölni:)
megtettem, most meg megyek és válaszolok Alternek, mert végre témánál vagyunk :), szóval megérte moderálatlankodni.
Farokra fixált? Ezt bóknak veszem. Elvégre azt jelenti hogy erősebben kapcsolódom az univerzumom központjához…
Pusztán csak arra hívtam fel a figyelmet, hogy ezek társadalmiasult fogalmak és nem az ideák világában lebegnek. Attól hogy ki mondta az egyén számára még nem lesz igazabb, akár fel van tüntetve a forrása, akár nem.
A maszturbációval semmi gond, noha azt a potenciált az ember szeretett hölgye ölében is felhasználhatja, így némiképpen önző dolognak tűnik. Másrészt a maszturbáció csak közvetett módon agyi tevékenység, így korántsem célszerű azt direkt és közvetlen módon gyakorolni. ;-)
És aztán az egzisztencialista előzmények nyomában járva, jött Sartre meghatározhatatlan nemű barátnője, Simone de Beauvoir és mindebből levezette a feminista önzés bibliáját… – Tette mindezt a szabadidejében, amikor éppen nem Sartre úrral közösen csábítgatták a tinédzser lányokat az iskolában, ahol Beauvoir tanított… – A radikális szabadságeszmény, ugye?
Kár, hogy szerzőnk, Bruno cselesen valójában a legfontosabb végső kérdést passzolja el, mondván: “Természetesen nem akarok olyan absztrakt ellenvetésekkel foglalkozni, hogy a társadalom ezek szerint elnyomja a gyilkost, hiszen a büntetés fenyegetésével gátolja a szabad cselekvésben, vagyis hogy követhesse a belső vágyait.” – Pedig ha mélyebben belebonyolódnánk a vitába – ami nem csak pusztán szellemi önkielégítés, hanem szellemi csoportszex lehetne; jöhetne a moráltól az orálig minden – akkor eljutnánk oda, hogy az egzisztencializmussal, liberalizmussal kapcsolatban létezik egy feloldhatatlan alapvető probléma, vagyis hogy kinek is van joga az alapvető társadalmi keretrendszereket megfogalmaznia és mindannak pontosan hol is húzódnak a határai. Az egzisztencialistáknak, Kirkegaardtól kezdve, Nietzsche-n keresztül egészen Sartre-ig és Beauvoiarig súlyos személyes problémái voltak hol a vallással, hol a szocializmussal, hol a darwinizmussal, hol pedig általában a férfiakkal, illetve tulajdonképpen bármivel, bárkivel ami-aki saját élményük, percepciójuk szerint éppen bilincsbe verte szellemi szárnyalásukat… Provokatív kérdés: egyébként a radikálisan liberális gondolkodó túl gyáva, túl lusta, túl tartás nélküli, felelőtlen, egoista és hedonista ahhoz, hogy merjen vagy akarjon önmagára és ugyanakkor az egész társadalomra érvényes normákat felállítani? Aztán ennek mentén kérdőjeleződhetnek meg és erodálódhatnak fontos társadalmi alapok és válhatnak akár ádáz ellenséggé például még olyan alapvető elemi normatívák is, mint egy egyetemi öltözködési szabály. (http://www.ferfihang.hu/2013/10/07/a-bohoc-a-kurva-es-a-liberalis-sajto/)
No de, szerintem is alapvetően idegen a maszkulin gondolkodástól a szabadságeszmény efféle csócsálgatása. A férfiak leginkább “szolgálnak és védenek”, sokszor önmaguk vagy éppen mások által felállított társadalmi keretek és szabályrendszerek között, amelyekről többnyire értik is, hogy mire (jelesül a többség boldogságára) szolgálnak. Ugyanakkor a feminin elme lubickolhat az egzisztencialista keretek között; a nők egy bizonyos csoportja lappangó Freudi péniszirigysége, kasztrációs szindrómája folytán úgyis állandó vesztesének képzeli magát a világnak, és folyton valamilyen szabadságélményt és hatalmat hajszol, amiről hiszi, érzi, hogy a péniszével együtt raboltak el tőle. És kinek másnak lenne jogalapja definiálni őt, mint individuumot, mint önmagának… márpedig ha ő áldozatnak gondolja önmagát, akkor az is… kész passz… Szóval nem lehet véletlen, hogy a feministák legnagyobb ideológusa, Beavoir és az egzisztencializmus egymásra találtak. És szerintem nem véletlen az sem, hogy több férfihang olvasó, velem együtt, mintegy ösztönösen is idegenkedik a szabadság és az elnyomás fogalmának Bruno által felkínált megközelítésétől, ami szerintem is túlzottan szakít az objektivitás igényével.
A magánélet az magánélet, a közélet az közélet. Mindkettőnek saját törvényei vannak. Kéne legyenek.
Egy dolog otthon a fürdőszobában nagyokat szellentve hamisan énekelni, és más dolog ugyanezt egy rádióban főműsoridőben tenni. A fari-világképen alapuló eszme szélsőséges – azaz mértékadó – képviselői szerint nem más. Amit a fürdőszobájában megtesz az ember, ne szégyellje a Kossuthon se. Az igazi liberális ízig-vérig az. Ez a világnézet érthető módon kihivja a másik szekértábor őszinte felháborodását.
Sajnos azonban a Deákné vásznánál a másik szekértábor se jobb. Csak épp ők (szélsőséges, mértékadó képviselőik) fordítva képzelik: azt szeretnék akarják, hogy az emberek otthon a fürdőszobájukban is öltönyben/kiskosztümben mossanak fogat, ott is vagy gyönyörűen énekeljenek, vagy sehogy. (Szellentés meg nincs, vagy ha van, úgy kell tenni, mintha nem lenne, mert az ördögtől való.) V.ö. jezsu-világkép.
“Aki nem tudja, mi a világ, az nem tudja, hol van ő maga. Aki nem tudja, mire született, az nem tudja azt sem, kicsoda ő tulajdonképpen, és azt sem, mi a világ. Aki ezek közül egyet is elhanyagol, az a maga rendeltetését sem tudja megmondani. S most milyen színben tűnik fel előtted az az ember, aki olyanok tapsai elől menekül, vagy töri magát utánuk, akik azt sem tudják, hol vannak és kicsodák?” Marcus Aurelius
Remélem érzékeled, hogy nem véletlenül idézek a sztoicista császártól :).
Nagyon érdekes, amit felvetsz, ugye a “filozófálgatás” az egy tipikusan maszkulin iparág volt egykor…ti viszont itt többségben Giordanot ennek ellentétével támadjátok, szükségtelennek érzitek az elmélkedést, mert az olyan, milyen is? áh, igen, “faroklengetős” (by Reszet), “buzis” (by Kodo) mi volt még?! hagyjuk.
Engem is nagyon érdekel, hogy az, ami egykoron hadvezérek, ideológiagyárosok privilégiuma volt, hogyan válhatott kis neurotikus, a világgal békétlen “feminin” elmék játékává. (ez egyben egy kérdés is, tehát szívesen várok válaszokat, hogy megvilágosodjak).
talán, ha megvannak a válaszok, akkor odáig is eljuthatunk, hogy mi történt a férfiassággal…
Az én női szememben kétféle férfiasság létezik (valakik, akikkel privizem már ismerik, de nem titok, szóval megosztom):
A kérdésem tehát, kedves Uraim és Hölgyeim, melyik férfi típus az értékesebb?
ui. az én férjem ennek a kettőnek a kombinációja :)), ez a harmadik típus.
ui.2. a közmegítélésben, valahol és valamikor a kétarcú férfiasság leredukálódott eggyé- ez a baj.
“ui. az én férjem ennek a kettőnek a kombinációja :)), ez a harmadik típus.”
Akkor te nagyon belenyúltál. Biztos irrrigykednek barátnőid, csak nehogy felcsinálja őket titokban. Vagy lehetsz büszke is rá, ha tetszik.
Igen, jól látod, mondja is, hogy mióta gyerek is van még pofátlanabbul másznak rá a szingl’ek,
ezt egyébként én sem értem, hogy mitől sármosabb egy gyerekes pasas és hooool van a női szolidaritás?!
Hát menő csávó, ha szült neki egy nő, az már rang, akkor szülne neki más is.
A wastrel-féle klasszifikációban az erélyes béta. (Ha nem írok többet azt jelenti, h. kitekerte a nyakam a sok csacsogásért…na mentem, pá mára).
Látom, terjed az eszme. Nagyon helyes :)
Ez az, menjél teljesítsd asszonyi kötelességed.
Elsőre úgy tűnt, hogy két bekeretezett férfi-típusod a klasszikus női dilemma egyéni megfogalmazása.(Izgalmas-de-megbízhatatlan azaz vagány, vagy uncsi-de-megbízható azaz férj-anyag legyen-e a Társ?) Amely ősi női választási helyzetről a halivudi női filmek fele szól. (A másik fele feminista:) Ám jobban belegondolva nem teljesen erről beszélsz. Az újdonság mintha az lenne, hogy az innovatív-érzékeny férfiaknak (akiket előszeretettel buziznak, köcsögöznek le a kevésbé árnyalt megkülönböztetők) is megadod az igazi férfi státuszt. Nem csak a szó hagyományos használata szerinti igazi férfiaknak.
Amiről egy kevéssé ismert (alighanem némileg innovatív-érzékeny) aforizma-szerző kevéssé ismert aforizmája jut eszembe:
“Csak okos tükrökkel találkoztam” – újságolta Einstein.
““Csak okos tükrökkel találkoztam” – újságolta Einstein.”
Meg ellopandó ötletekkel.
https://www.youtube.com/watch?v=RzE7IzOZmQ8
eselytelen vagyok Naooo sebességével szemben.
Valószínűleg félreértettél. Én nem alapvetően a filozófiát, a filozofikus elmélkedést akartam femininként tipizálni, hanem a szabadságeszmény túlhangsúlyozását és az egzisztencializmus önirányultságát. Tökéletesen egyetértek veled abban, hogy túlságosan egysíkú lett korunk férfiképe, de én nem akarom elvitatni a férfiasságot sem Bruno barátunktól, sem úgy általában az emocionálisan is ihlettett filozofikus gondolkodástól. Azt gondolom, hogy akár a férfiak pszichológiájából levezethető sajátosságnak is tekinthetjük, hogy a pragmatikus énünk állandó vitában áll az emocionális másik oldalunkkal. Egyébként kezelhető ambivalenciának gondolom ezt. Még ha az ember egyik oldala vitatkozik is a másikkal, még szeretheti mindkettőt. Az én esetemben megnyilvánul ez akár abban is, hogy jómagam is olykor vitába szoktam bocsátkozni Brunoval, mégis szeretem az írásait, olyannyira, hogy határozottan szorgalmazom, sőt saját kezűleg szerkesztem be a Férfihangra a cikkeit. :)
Szerintem a férfiasság körül talán az lehet a probléma, hogy a nők egyre több korábban a férfiak által uralt társadalmi területre hatoltak, hatolnak be, és így arra ösztönzik a férfiakat, hogy a nemi különbözőségek fenntartása érdekében erősítsék férfias oldalukat és egyre inkább száműzzék önmagukból mindazt, ami esetleg femininnek tekinthető. Tarthatatlan helyzet, mert a szupermacsó hiperférfi, terminátor, elő szövet a fémvázon nehezen hozható szerep, de a megoldhatatlan feladat elől lemondóan meghátráló, dacból metroszexuális és aszexuális férfiattitűd sem éppen egészséges… – Szóval szerintem fontos, hogy sem az egyik sem a másik szélsőség irányában ne reagáljuk le a helyzetet, hanem ehelyett igyekezzünk fenntartani az egészségesen kiegyensúlyozott harmóniát a férfiasság többféle arcai között…
“nem akarom elvitatni a férfiasságot sem Bruno barátunktól”
Furcsa ez, hogy egy elvekről szóló filozófiai vitában egyáltalán felmerül, hogy a személyében támadnánk őt. Szerintem senki nem foglalkozott Bruno férfiasságával – ha azt is mondom, hogy feminin vitatechnikát használ, az egyszerű vitatechnikai észrevétel, nem pedig személyes értékítélet. Viszont ha valaki ilyen körülmények között azt hozza fel, hogy őt a személyében támadják, az megintcsak egy feminin vitatechnika :) Elméletileg teljesen absztrakt síkokon mozgunk, metavitát folytatunk a vitáról, így teljesen természetes, hogy a különböző eszközök elemzése is szóba kerül. Ennek semmi köze ahhoz, hogy valakit sértegetni akarnánk. De az, hogy te mentegetőzöl, jelzi, GB ügyeskedése valamilyen szinten sikeres volt, defenzívába kényszerített téged.
Örülök, hogy egyetértünk. Elolvastam a többiek hozzászólásait is, talán annyit finomítanék a “rendszeremen”, hogy a megfigyelésemben ez inkább a férfiasság két szélsősége és a normalitás ezeknek az alap tulajdonságoknak az egyvelege, szóval az átlag férfi ennek a harmonikus közepe.
(Brúnót én sem mindig dicsérem, eccer nyilvánosan itt, le is koelhóztam, ki is kaptam Inaarától, hogy mekkora egy agresszor vagyok. Ezt a cikket magamban és magánban szadisztikusnak minősítettem, de talán az elvont iránti fogékonyságom miatt nekem ez vhol az objektművészet kategória, csak jelen esetben egy Felvilágosodástól levezetett szabadság-fogalom átiratot látunk, de tény, hogy elfogult vagyok GB-vel szemben- nő vagyok, megtehetem :)).
bocsi, hogy nem reagáltam a radikális szabadságeszménnyel kapcsolatos felvetésedre, de miután ebben is egyetértünk és a legelső kommentemben abszolút liberalizmusnak nevezem ( a te meghatározásod jobb) így megkiséreltem az elnyomást saját magam is definiálni :), szóval még egyszer:
” világnézettôl (teizmus vs monizmus) fgtlen emberi értékekben keresném, vagyis ahol sérül az ön- és a másik megbecsülése- ott elnyomás van.”
“Nagyon érdekes, amit felvetsz, ugye a “filozófálgatás” az egy tipikusan maszkulin iparág volt egykor…ti viszont itt többségben Giordanot ennek ellentétével támadjátok, szükségtelennek érzitek az elmélkedést, mert az olyan, milyen is? áh, igen, “faroklengetős” (by Reszet), “buzis” (by Kodo) mi volt még?! hagyjuk. Engem is nagyon érdekel, hogy az, ami egykoron hadvezérek, ideológiagyárosok privilégiuma volt, hogyan válhatott kis neurotikus, a világgal békétlen “feminin” elmék játékává.” – Hmm. Hmm.
Evola alapján úgy tűnik, hogy ellentétben az ókori árják elképzelésével, te osztozol a Nyugat bukásához vezető, a keresztény világában meggyökeresedett gondolkodásmódban, miszerint “minden materiális területen zajló cselekvés korlátok közé szorít, következésképp a magasabb spirituális szint csak a cselekvéstől eltérő utakon érhető el”. Nem helyes a cselekvés és a szemlélődés szembeállítása, hiszen “az ember nem csak a szemlélődés, de a cselekvés által is képes túllépni egyéni behatároltságán és részesévé válni a természetfölötti valóságnak”.
“A modern Nyugat így odáig jutott, hogy már csak a szekularizált és materializált, a transzcendentális kapcsolódási pontoktól mentes cselekvést ismeri és becsüli – a szent jellegétől megfosztott cselekvést, amelynek végzetes módon lázzá és mániává kellett fajulnia, önmagáért való cselekvéssé kellett lealacsonyodnia; vagy pedig egy olyan tetté, amely csak pillanatnyi hatásokhoz kapcsolódik.”
Íme a válasz ill. ez megvilágosítja, hogy a férfiak (és férfiasság) fenti módon történő osztályozása nem teljesen jó.
(Idézetek: Julius Evola: A harc és győzelem árja doktrinája)
Szóval Evolánál létezik “szent cselekvés”. Olyan is van nála, hogy “profán szemlélődés”?
Ha szent cselekvésen a valóságon túli, spirituálisan áthatottat érted akkor igen. A másik részét passzolom.
Azt már én tenném hozzá, hogy amennyiben nem állítjuk szembe a szemlélődést és a cselekvést, merőben más felosztást láthatunk. A két szélsőség között ott a valódi férfi princípium megnyilvánulása, amely a cselekvő gondolkodással vagy a gondolkodó cselekvéssel írható le. Ebből is adódóan okkal van minden férfinak zsigeri ellenérzése a két szélsőség, nevezetesen a cselekvés nélküli (azaz öncélú) gondolkodás ill. a gondolkodás nélküli cselekvés kapcsán.
Ebből a szempontból úgy írhatnánk le Kori felosztását, hogy az első és második osztály a férfiatlanság más-más fázisainak osztályai, míg a harmadik csoportot alkotó férje a valódi férfiprincípiummal is bíró(k) helye (és korántsem biztos hogy béta kategória).
Jómagam semmit se értek szent cselekvés alatt, csak a szavaidat értettem meg arról, hogy mit mond erről Evola. Talán halódó nyugati keresztény vagyok, de számomra a szent cselekvés fából vaskarika, és kiváncsi lettem, vannak-e további karikák is (pl. profán szemlélődés, ami ugyebár pont a szent cselekvés fordítottja). Válasz hiányában elgondolkodtam, és igen: profán szemlélődésnek lehetne nevezni a tévénézést. Ókorban a gladiátornézést.
Nem nem. Itt sokkal inkább arról van szó, hogy az önnön mivoltunk meghaladásának a cselekvés is lehet az útja és hogy ebből adódóan helytelen (és némiképpen a korszellem része is) a szemlélődéshez képest minőségileg kevesebbként bemutatni. Szóval a szemlélődésen is ennek az önnön valónk meghaladásának a lehetőségét érti.
Ebből adódóan nem helyes a szent és profán páros használata (meglehet korunk cselekvést degradáló hatása?). Sokkal inkább a szent és szent “páros” lenne a helyénvaló.
A profán szemlélődést meg azért passzoltam, mert ő nagyon sokat írt (én meg nagyon keveset olvastam) és nem tudom hogy valahol ilyen összefüggésben érinti-e.
“Giordanot ennek ellentétével támadjátok, szükségtelennek érzitek az elmélkedést, mert az olyan, milyen is?”
Valamit félreértesz szerintem – bár csak most kapcsolódok be a beszélgetésbe, és sok kommentet nem olvastam. De Alterét igen (szép volt!). A baj nem az elmélkedéssel van, hanem az elmélkedés feminizálásával. Ezen vita feminin oldalának hátterében a mások fölötti kontroll igénye húzódik meg, egy manipulatív szándék: homályosan definiált fogalmak és ügyes szofizmák segítségével elhitetni a vitapartnerrel, hogy le kell mondania a saját álláspontjáról, különben elnyomó. Tipikus női stratégia a saját gyengeségre hivatkozva követelni, hogy az ellenfél tegye le a fegyvert. Erre megy ki az egész vita: elorozni a férfiak erejét, mert hisz az objektív vita, a fogalmak és értékek pontos definiálása, a precizitáshoz és az igazsághoz való ragaszkodás olyan… elnyomó. Miért nem toljuk át a vitát a feminin területekre, ahol minden szubjektív, mindenkinek igaza van, minden puha és körvonalazatlan. (Persze ha mindenkinek igaza van, akkor neki is, de ha neki igen, akkor neked már mégsem. Érted…) GB cikkei egyre nyíltabb változatai annak, hogy ti gonosz férfiak miért nem vagytok hajlandóak az én szabályaim szerint játszani? Ha nem teszitek akkor elnyomtok!
“Miért nem toljuk át a vitát a feminin területekre, ahol minden szubjektív, mindenkinek igaza van, minden puha és körvonalazatlan.”
Hú, abból sivalkodás és hajtépés lenne. Meg ugye ott sincs mindenkinek igaza.
De ott annak van igaza, aki a leghangosabban sivalkodik. Ezért szeretik ezt a fajta vitát azok, akik érvekkel nem tudnának győzni.
Na ja.
Nem Dean,
nem értettem félre semmit, hanem kifogásoltam a vita-módszert és ez most tökmindegy, hogy kivel kapcsolatban merült fel, nem GB érdekes, hanem az, ami zajlik.
Egyszerűen sportszerűtlennek tartom egy maszkulinok által vezetett vitában a vitapartner buzizásos-maszturbálós és egyéb kitételű lekicsinyítését, csak azért, mert nem a standard, ill. itt megkövesedett ideológiát,ill. a méjsztrimtől eltérő gondolatokat fogalmaz meg.
Sokszor a félreértések alapja az, hogy nem azonos a háttérirodalom. Én spec nem olvastam sem Evolat, sem Hitlert, tehát passz nem tudok hozzászólni pl. Reszet Elek által felvetettekre, kb annyit értettem a hszből, hogy lekultúrfasisztázott, ok. elviselem, biztosan van bennem valami elitista gebasz.
és tökéletesen egyetértek Pash Cutterrel (bár Pash valószínűleg haragszik rám), hogy nem kéne talán a durván személyeskedő irány felé elmenni, ha valakinek a gondolataival nem értünk egyet. A magam női módszereivel próbáltam erre szintén felhívni Reszet Elek figyelmét, aki egyébként a barátom, tehát lehet, hogy privátban és direktebben kellett volna, de valahol már nagyon unalmas bármilyen jellegű elméleti dologra ez a csipőből jővő maszturbál-maszturbál-maszturbál. blöööö.
“sportszerűtlennek tartom egy maszkulinok által vezetett vitában a vitapartner buzizásos-maszturbálós és egyéb kitételű lekicsinyítését”
Alter kommentjében ilyet nem láttam. Az Elekkel való vitádból kimaradtam, de ezek után nem is érzek késztetést hogy pótoljam a mulasztást. És sosem állítottam, hogy a maszkulin térfélen mindenki tökéletesen tud vitázni.
Létezik ember, aki nem maszturbál? Kizárt…
nem, nem is gondoltam, hogy felkérnélek békebírónak, majd megoldjuk :), csak azt hittem, hogy a Reszet Elek 2014. október 19. vasárnap 10:43 kommenttől olvastad a folyamot, amibe Alter bekapcsolódott. ennyi.
(szerintem sincs olyan ember :D).
“bár Pash valószínűleg haragszik rám”
Haragszik rád a fene. :D Csak volt köztünk egy kis félreértés, no. :) Elcsattant egy-két pofon, de ilyen a legnagyobbak között is előfordul (pl. Terence Hill és Bud Spencer). :D Én továbbra sem zárkózom el a veled való kommunikációtól.
oké :)
(asszem az útóbbi időben kicsit sok gengszteres filmet néztem és elég vicces volt, hogy vki olyant pátyolgatsz, akinek a választott identitása pont olyan érzékény lélek, mint Jurinov úr a Blöffből , nézdd meg a filmet, nagyon beteg :)).
Kultúrfasiszta? Mimimi? Mi, hogy és hö…?
A maszturbáció helyett írhattam volna szenvelgőt, önszeretőt és öncélút is ám már korábban is használva a kifejezést egyszerűbbnek és némiképpen zsigeribbnek tűnt és tűnik most is.
Amúgy irritáló a stílus, szerintem többen ezt (is) reagáljuk le ilyen módon (ebben kevésbé mint az előző cikknél). Ha élőszóban adódott volna elő simán lejönne a minek disznók elé gyöngyöt vetni effekt, de azért így is simán kivehető.
Hitlerrel kapcsolatban nem sokat vesztettél. Nem is értem miért őrzik annyira a Mein Kampfot, szerintem bárki elolvassa (kivéve talán Naoot) egyértelmű lesz, hogy Dolfi nem volt kerek.
Evola más tészta. Mostanában cuppantam rá és érdekes. Egyes dolgaival nem értek egyet (pl nők stb.), de határozottan érdekes. Majd küldök…
Nem, ilyet nem játszunk,
Hendrix ugyanolyan jó gitáros, mint Page :)).
Beszéltem olyannal, aki szerint a legkerekebb.
“– Ebben tökéletesen igazad van – felelte Elizabeth -, és én könnyen megbocsátanám az ő büszkeségét, ha nem sértette volna meg az enyémet.” – Jane Austen: Büszkeség és balítélet
Kedves Alter!
Bevallom, képtelen vagyok ezen az úton követni. Számomra a világnak ez a felosztása, hogy a maszkulin és a feminin gondolkodásra mi jellemző, teljességgel értelmezhetetlen, és ráadásul hamisnak tetszik, mert úgy tűnhet, mintha meg kellene védeni egyiket a másiktól, vagyis szembenállás és harc lenne közöttük, és közben nem lehetne integráció, párbeszéd, egymásra hatás, együttműködés…… Mintha leválasztanád a beállítódást, a műveltséget, az élettapasztalatot, a pszichét az emberről, és azt tételeznéd, hogy az állványról füttyögő építőmunkás, aki egyébként a tévé előtt szidja az entellektüeleket, és mit tesz isten, történetesen a cselekvő férfiasság nevében, az ugyanúgy férfi lenne, mint Kierkegaard, vagy ha már a személy abszolút tételezésénél járunk, mint Bergyajev (keresztény), vagy Buber (zsidó). Vagy egyik inkább, mint a másik. Hirtelen neme lett az igazságnak?
Azt írod, hogy szakítok az objektivitás igényével. Közben mintha te is azt tennéd meg alapnak, hogy mit érzel magadtól idegennek, vagyis mivel férfi vagy, ezért magadon keresztül mit érzel idegennek a férfitól. Vajon amikor a szubjektum ennyire alapul veszi magát, az történhet-e az objektivitás jegyében? Mennyire lehet egy ember kollektív tudat is egyúttal?
Ha a szubjektív érzet, az idegenség érzése, az ezekre alapozott elutasítása valaminek, bárminek (“értelmiségi faroklóbálásnak”) legitím, akkor mi különbözteti meg a bunkót az értelmestől, hiszen mindkettő ugyanerre alapozva határozhatja meg a férfi körét. Illetve nem meghatározza, hanem érzi. Magában. Ha ez mérvadó, akkor a bunkó ugyanolyan minőségű férfi, mint Arisztotelész. Ha az érzet a döntő, akkor a férfi közmegegyezés kérdése, vagyis minden attól függ, hogy a bunkók vannak-e többségben, vagy az arisztotelészek. Mert rögtön más lesz a többség által elfogadott értelmezés (pontosabban érzet).
Azt írod, hogy szakítok az objektivitás igényével: de vajon a jelenlevők közül ki képes feloldani az objektív-szubjektív ellentétét? Vagy valami homályos férfias érzés nevében utasítsuk el a probléma feltárását, a különböző értelmezések hívei verekedjenek meg, hiszen az a férfias, a győztes meg kialakíthatja a keretrendszert? Te is a köz boldogulását tartod szem előtt, és az általános eszmék megteremtését bátorságnak nevezed. Mindez a hatalom akarásának irányába mutat, közben számonkéred a szabadság gondolkodóján, hogy nem elég bátor keretrendszert alkotni. Mintha a szabadság eszménye, a felé való törekvés (hiszen soha nem valósulhat meg) ne lehetne keretrendszer. Persze, totálisan férfias azon elmélkedni, hogy a többség boldogulása érdekében el lehet, el kell nyomni bizonyos kisebbséget, vagy bizonyos gondolatokat, fel lehet áldozni egyéneket, mert valójában ha nem is szándékosan, te is ezt képviseled, ezt nevezed bátorságnak, felelősségnek. De egy filozófiának mindig az a mércéje, hogy ha veled szemben érvényesítik, akkor is lelkesedni tudsz-e érte, Szókratészként felhajtva a méregpoharat akár. Ha téged száműznek a köz nevében. Ha téged hallgattatnak el, ha téged rekesztenek ki, ha téged köveznek meg, ha téged fosztanak meg a vagyonodtól, ha téged égetnek meg, mert az a többség boldogulását szolgálja. És nem érted, mert hiszel abban, amit képviselsz, de a köz érzületét zavarod. Hozzuk vissza az emberáldozatot is, ha az a többség elégedettségét szolgálja! Csak egy bátor vezető kell! Ezen az alapon a lincselés is általános jó érzéssel járhat, legyünk hát bátrak, és fenébe azokkal, akik értelmiségi szőrszálhasogatóként jogról és igazságosságról beszélnek, ha a tömeg ösztöne ki akar elégülni. Az is közjó, ha kielégülhet! Az is uralkodás, ha néha odavetünk valakit a csőcseléknek, még szeretni is fognak minket!
Különösnek tetszik, hogy határokat húzunk, és hiába egy férfi gondol el valamit, ha az a besorolás (kinek és mire alapozott ítélete alapján?) szerint nem lehet egy férfi gondolata, mert az “nem férfias gondolat”. Aztán azon vitatkozunk, hogy férfias gondolat-e, vagy sem, és akkor jön az egyéni ízlés, meg az építőmunkás, aki különösen szereti a cselekvő férfi eszményét, mert hiszen ő úgysem lehet intellektuális férfi, tehát utálnia kell mindent, amit nem ért, és ami elérhetetlen a számára. Ő majd benyögi, hogy buzik, meg maszturbálnak, és büszke lesz magára, hiszen a férfiasság jegyében elutasította a “nőies nyavalygást”, az “érzékenykedést”. Ezt nem rád értem természetesen, csak az érveléstechnika, amit te is, ha más szinten is, mint itt sokan, használsz, az ennek a mentalitásnak ágyaz meg. Ha felelősségről és bátorságról esik szó, akkor egy gondolat következményét is fel kell vállalni!
Szóval nem szeretnék azon vitatkozni egy gondolat kapcsán, hogy az férif vagy női gondolat, mert akkor az objektivitásnak tökéletesen lőttek a nemiségtől függetlenül, vagy éppen amiatt. Közben pedig pont a gondolattal nem foglalkozunk. Jézus is férfi volt, miként Buddha is, Casanova is, Pizzaro is, meg Sztálin is. Vagy bármelyikük nővé vált volna, csak mert gondolataival átlépett egy határon? Vagy össze lehet vetni őket, hogy melyik volt inkább férfi? Deansdale, aki a téma megingathatatlan szakértője írhatna egy cikket, tízes skálán osztályozva a történelmi személyek férfiasságát.
Bocsánat, ha kissé indulatos lettem, és a levél egy része már nem is neked szól, de azt látom, hogy az egyik oldalon ösztönösen használunk fogalmakat, mintha értenénk, a másik oldalon meg elutasítjuk a törekvést, hogy egy fogalmat körbejárjunk. Nem értem, hogy amikor a feministák elnyomás fogalma ellen történnek kirohanások ezen a fórumon, akkor azt milyen virtuális, hasraütéses értelmezés keretében teszik? A hozzászólások egyike sem kínált fel alternatív értelmezést, nem helyezte más megvilágításba az elnyomás fogalmát, vagyis nincs vita, nincs gondolkodás, csak köpködés, személyeskedés. Mi az, deffiiniálni egy fogalmat, hogy egyáltalán tudjuk, érvényes-e, vagy hamis a vád, az nem férfias? Vagy ez az uralkodó mentalitás, ami maszkulinnak nevezi magát, nem tart igényt a fogalmak értelmezésére? Az tehát férfias, hogy úgy beszélünk, hogy valójában nem értjük, mit mondunk? Az lenne férfias, hogy ami zavar, ami idegen tőlünk, azt kirekesztjük a férfiasság köréből?
Félek, hogy itt némelyek összekeverik a férfit azzal, hogy idegenkednek a gondolkodástól, mert az veszélyezteti az ösztönös énjük gátlástalan kiélését, a lelátóról való bekiabálás “férfias” örömeit. Lelkük rajta. Csak én a hőzöngést önmagában nem tartom férfiasnak, csak mert férfi műveli………………..
Utóirat: látom, megtetszett a gyilkos szabadsága. Persze itt a belső szabadság kérdése merül fel, mert hangzatos azt állítani, hogy a gyilkolni vágyót elnyomjuk, csakhogy a belső késztetései fogságában lévő ember nem tekinthető szabadnak. Az sem, aki elveszíti az emberségét. Tehát mit nyomunk el bennük? A szabad és szuverén személyt korlátoznánk az esetükben?
„A zsidók nem tudnak felmutatni egyetlen igazi zsenit, egyetlen valóban nagy embert sem. Minden tehetségük és képességük a cselszövés és a fondorlat körül forog; vagyis, ezek a kizárólagos és igazi zsidó indítékok…” – Immanuel Kant
Kant menjen és reklamáljon, az öreg Fritznél ( http://hu.m.wikipedia.org/wiki/II._Frigyes_porosz_király)
ö osztotta ui az akadémián az érméket és nem a zsidók,
veszteni is tudni kell, ettôl fgtlenül Kant jófej, mègha Niccse ki is röhögte a zöreget.
„Ők a csalók nemzete, amelynek legnagyobb része nem részesül a polgárok tiszteletéből, ennek hiányát az azoktól kicsalt haszonnal próbálják pótolni, akik között élnek, akiknek védelmét élvezik.” – Immanuel Kant
idézet:
Közismert, hogy az idősödő Kant – miután kirúgta hű szolgáját, Lampét –, egy emlékezetfrissítő(!) cédulára fölírta: „Felednem kell a Lampe nevet, egyszer s mindenkorra.” Egyes elemzők ezt az önellentmondást az Alzheimer- kór jeleként vélik fölfedezni, ám a szenilis(?) Kant jó helyen tapogatódzott, már ha nem is szándékosan csinálta ezt. Mint Weinrich megállapítja, az írás és felejtés nem egymást kizáróak: a görögöknél „az írás feltalálása az emberiség kulturális emlékezetének hallatlan mértékű kitágulásával járt együtt, másrészt viszont erőteljes csapást mért a mindaddig ‘szóban’ működő emlékezetre”. Azaz az írás inkább a felejtés, mintsem az emlékezet szövetségese – Kant tehát kiírta magából Lampét.
idézet vége, forrás: http://www.atlantiszkiado.hu/pdf/jelenkor_03_december.pdf
Tényleg csak eszembe jut erről Naooo: lehet, hogy egyszer Te is kiírod magadból az antiszemitizmust?
“cédulára fölírta: „Felednem kell a Lampe nevet, egyszer s mindenkorra.””
Biztos ez is csak trollkodott. Előre röhögött miket fognak majd belemagyarázni.
Én is majd kiadatom könyvben a neten szerteszétszórt kommentjeimet, aztán majd 300 év múlva erre építenek katedrálist.
“lehet, hogy egyszer Te is kiírod magadból az antiszemitizmust?”
Bárcsak tőlem függne.
Egy másik érdekesség (avagy miért olvassunk Evolát):
a nő önmagában nem rendelkezik értékekkel
Miért, rendelkezik? Jó s*gg, jó testalkat stb. És, még tud szülni is. Azta. Ezzel vége is. Keresem, kutatom, már mikroszkóp alatt van a nő komolyan mondom, de még mindig semmi rejtett női értéket nem voltam képes felfedezni.
Gyanítom, hogy ezek a női értékek annyira láthatatlanok, mint a patriarchális elnyomás, meg a férfiprivilégiumok. :)
Brandon, nem félsz, hogy elvisz a Batman?
Kedves Láthatatlan Olvasó!
Hozzád szólok, pedig nem lehet téged látni, szavadat nem hallani, nem olvasni, de ennek ellenére vagy. Itt vagy. Ittléted oka és célja, csakúgy mint a hallgatásodé, a passzivitásodé, rejtett. Csak találgathatunk felőle. Annyi azonban bizonyosan megállapítható rólad a józan paraszti ész jegyében, hogy valójában te vagy többségben. Mert az aktív, a hangos rész mindig a kisebbség. Ennek ellenére az ilyenek mindig magabiztossan igénylik a jogot az egész képviseletére. Ők azok, akik tele torokból tudják, hogy mire van az általuk képviselt közösségnek szüksége. Milyen hang illik hozzá, milyen gondolat gazdagítja. Összetévesztik magukat veled. Azt hiszik, hogy ők valamilyen kollektív lélekként szólnak. Fura, hogy amikor odaböffentik kérlelhetetlen ítéletüket, akkor mintha a világ nevében beszélnének. Ha ugyanis felfognák, hogy csak magukat képviselik, merthogy más nem bízta meg őket, és nem is bízhatta meg a köz képviseletével, azt csupán hangerővel és rámenősséggel birtokolják önmaguk képzeletében, akkor nem lennének ennyire magabiztosak. Sajnálom őket, mert az ő korlátozott létüket univerzálisnak gondolják, és meg akarnak téged fosztani attól, hogy válogass, hogy ne egy beszűkülő, önmaga előtt tetszelgő, szektássá váló hang legyen az uralkodó. Ez a hang persze fennen hírdeti, hogy mást is tolerál, enged szólani, csak éppen rögtön ráuszul a másra, majd képmutató módon azt hangoztatja, hogy ő a vita híve. Mintha csak a vita lenne az egyetlen mód a gondolkodásra, az Igazság feltárására. Mintha szükségszerűen győzedelmeskednie kellene az igazságnak a tévedés felett.
Sajnálom, hogy hallgatsz. Tudom, sokféle a hallgatásod, és nem is merném azt mondani, hogy minden változatát értem, ismerem. Azonban tudom, hogy egy agresszívabb kisebbség képes kiszorítani a szelídeket, és ha már hallgat mindenki más rajtuk kívül, akkor jogosan érezhetik úgy, hogy övék a tér, ők a közösség, ők képviselik az egészt. De milyen áron? Hogy belédfojtották a kedvet, hogy egyáltalán szólj………….. Mert minek?
Hallgass tehát, csak ne szűnj meg olvasni! :)
Köszönöm, hogy itt vagy, te csendes többség, aki ugyanúgy a közösség része vagy, bár a te érdekeddel senki nem gondol, és rájuk hagyod, hogy képviseljék a világot – ahogy hinni akarják! :)
Kedves Julius Evola (René Guénon, Hamvas Béla, Nietzsche, stb……….)
Valamit elrontottál! Te, aki mélységes arisztokratizmust képviselsz a gondolkodásban, mégis alkalmas vagy arra, hogy mindazok számára, akik nem ülhetnének az asztalodnál, nem szólhatnának hozzád, mert olyan közönséges, olykor primitív véleményt képviselnek (mind tartalmában, mind stílusában), mert maguk is a tömeg indulatát hordozzák a nemessel szemben, szóval mindazok benned kapaszkodóra találjanak. Rád hivatkozzanak. Úgy érezzék, hogy az ő gondolatukat fogalmazod meg, helyettük szólsz.
Fura módon nem találkoztam még senkivel, aki Nietzschét, vagy téged olvasva azt mondta volna, hogy “jaj, de leleplezett a szerző, milyen jól látja, hogy közönséges tömegember vagyok!”. Éppen ellenkezőleg. Minden olvasód azt hiszi, hogy vele közösségben szólsz, és mindenki mást leteremtesz rajta kívül. Nietzsche összes olvasója übermensch, a tiéd meg a tömeg fölött lebegő nemes harcos.
Te bizonyára vallanád, hogy nem képviselhetjük olyasvalakinek az eszméit, akihez méltatlanok vagyunk, Mert az, hogy a tolvaj, a szélhámos hirdeti Jézus igéjét, ugyanolyan visszás, mint ha a közönséges ember, a plebs képviseli a te nemességre és arisztokratizmusra épülő gondolkodásodat. Vagy ha a tömeg lelkesen forgatja Ortegát, és nem veszi észre, hogy tömeg. Ahogy a bölcsek mondották: “ne nevess, a mese rólad szól, csak mások a nevek!”.
Kedves Evola! Bár megbeszélhetném veled, hogy mit gondolsz, mennyiben felelős valaki azért, hogy felhasználhatják, vele takarózhatnak, kiforgatva az eredeti szándékot. Vajon egy gondolkodó mennyiben felelős nevében elkövetett visszaélésért? :)
Nyugodj békében mindentől függetlenül! :)
Személy szerint érdekelne:
1, Olvastál már Evolától? És ha igen, mely műveit?
2, Mit gondolsz Evoláról, és arról, ahogyan a világról gondolkodott?
Elég sok műve megvan, és többségét olvastam is.
– A szexus metafizikája
– Lázadás a modern világ ellen
– Meglovagolni a tigrist
– Emberek és romok
– A felébredés doktrínája (ennél jobb művet a buddhista filozófiáról nem ismerek)
– A grál misztériuma
Legalábbis fejből ezek jutnak eszembe.
Evola számomra fura kategória. A stílusát nem élvezem, túl száraz, tárgyilagos és precíz akar lenni, ezért számomra kevéssé magával ragadó, kevés azonosulási pontot kínál. Megjelölés szerint tradícionalista, vagyis konzervatív, hagyományokra épülő álláspontot képvisel a modern világgal szemben. Szerintem ez az erénye is, és a hátránya is. Mindig visszakanyarodok hozzá, pedig nem ajándékoz meg a reveláció élményével, függetlenül attól, hogy mennyire van igaza.
Mai fejemmel azonban már két dolgot gondolok róla.
1. Mivel túl sokat forogtam akörül, hogy meghatározzam magamat a modern világgal szemben, ez egy idő után kifulladt számomra, mivel ez egy deffenzív, kritikus álláspontot jelent, amely elzárkózik, és nem keres megoldásokat a jelenre. Ez zsákutcának tűnik. Evola írt egy könyvet (Meglovagolni a tigrist), amely pont azt célozza, hogy tanácsokkal szolgáljon a hagyomány emberének, miként éljen a mában. Nekem ez csalódás volt, mintha nem tudott volna életszerű lenni, és sokszor inkább fordult megint elemzésbe, mint praktikus, hiteles útmutatásba. Mintha nem átélésből, hanem fejből írt volna.
2. Minden erénye mellett Evola, és minden gondolkodó, aki hozzá hasonlóan szembehelyezkedik a világgal, azt ostorozva, kritizálva, leleplezve, az olvasója számára egy olyan azonosulási pozíciót kínál, amelyből sokszor gőg, rossz értelemben vett elitizmus és lenézés fakad. Az olvasó az aha élmény hatására azt képzelheti, hogy ő is kívül (és felül) áll a megkritizált világon. Számomra már ez is hamis szemléletnek hat, mert azt gondolom, hogy nem lehet sérülés, veszteség, lemondás nélkül kívül helyezkedni a világon, és mindenki, aki ezt eltagadja, vagy erről nem ejt egy szót sem, nem mond igazat. Evola hangjában nem érzem azt a szomorúságot és emberi szembenézést, amit például Márai esetében, aki ugyan egészen más, de bennem valahol mintha összekapcsolódnának. Evola nem jelenik meg emberként előttem, nem érzem benne az emberit, csak a gondolkodót, a kutatót, a tradícionalistát.
Ennyi jutott eszembe egy fáradt szombat estén……………mintegy búcsúzóul is megírva ezt a választ, hogy ne legyen adósságom :)
“mintegy búcsúzóul”
Eszembe jutott Brúnó, rákerestem utolsó üzenetére, és döbbenve látom: elbúcsúzott!
hüpp-hüpp
Nekem egyetlen darab Evolám sincs.
De van sok-sok mesekönyvem – többek között Micimackó, Bömbi, Majom parádé az állatkertben, Mary Poppins, a Népek Meséi teljes sorozat -, itt van Durrell összes, Woodehouse szinte összes, H.G.Wells összes, Maupassant, Agatha Christie, néhány Umberto Eco, Gegesi Kiss, Csapody Vera, Mark Twain, Örkény, Dévényi Tibor, Lem, Sztrugackij, Ende, Karinthy, Escher, néhány fraktálos könyv, egypár művészeti album, van egy japán kiadású Moronobum (1998), egy Matthioli hasonmás kiadásom, verseskötetek, szótárak, regények, szórakoztató mindenféle, gyógynövényes és illóolajos könyvek, néhány keleti gyógyászatos könyv, és egyebek. De Evola egy szál se. És nem is olvastam még tőle semmit. Valahogy kimaradt az életemből.
“Nekem egyetlen darab Evolám sincs.”
Örülj neki! Az Evola veszélyes vírus!!!
Persze! Én is ezt mondom! Csak régi és szar a billentyűzetem és melléütöttem. Khm. Most plagizáltam? :o)))
Julius Evola a magyar jobboldal egyik közkedvelt szerzője. Igazából semmit nem vesztettél a nem-olvasásával.
Ha már említetted Umberto Eco-t… ő kifejezetten lenézte Evola munkásságát. A hasonló szellemiségű René Guénont úgyszintén.
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij mélyebb szerző, mint Evola. Sokkal. Őt nyugodtan forgathatná a magyar jobboldal, sokat tanulhatna tőle.
Dosztojevszkij nincs a magánkönyvtáradban?
Engem nem érdekel, hogy milyen politikai oldalnak ki a közkedvelt szerzője. Nem is tudom. És sosem így olvasok valamit. Vallási tárgyú könyveim is vannak annak ellenére, hogy nem vagyok vallásos.
Ecot nem azért szeretem, mert lenézte Evolát.
Dosztojevszkij nincs. De lehet, hogy lesz, mert ki nem dobom, ha van apósom hagyatékában. És Lenint sem fogom kidobni, s ha van, akkor Evolát sem. Jól meg fognak férni a polcon. Egymás mellé biztosan nem rakom őket, mert nem politikai szempontból rendezek, hanem tárgy és azon belül abc-ben.
Egyezik a véleményünk. Személy szerint majd én eldöntöm tetszik-e valami vagy nem, etekintetben mások véleménye nem mérvadó. Másrészt elég szomorú lenne, ha valaki bármilyen kiadványt bibliaként forgatna.
Evolát ’90 előtt nem szerették, csak a kilencvenes években kezdték fordítani és megjelentetni nálunk, hiszen akkorbian ez igencsak hiánypótló volt. Sajna a kis példányszámok nem csak a kiadvány jellege, hanem az akkori viszonyok miatt is jellemzőek voltak. Ebből adódóan gyakran meglehetősen nehézkes hozzájutni, használtan is igen hosszú előjegyzési sorokkal kell számolni. Szóval esélyes hogy a hagyaték nem tartalmaz Evolát.
Hát affene se tudja még, mi van a polcokon. :o) Odáig nem jutottam. Az a következő menet, hogy átnézzem.
Viszont írtam neked mélt.
“Másrészt elég szomorú lenne, ha valaki bármilyen kiadványt bibliaként forgatna.”
Harcomból kéne felolvasni minden utcasarkon évszázadokig, nehogy az új generációk megfeledkezzenek kiket nem szabad soha befogadni.
Kedves Koriander!
Igazán köszönöm a hozzámszólásaidat! Nagyon köszönöm, hogy felhívtad a figyelmemet arra, hogy miközben a filozófia a férfiasság egyik jellemzője lehet, aközben mára sajátos helyre próbálják betuszkolni – sajnálatosan két eszme uralkodott el, az egyik az egyszerűség dicsérete, a másik a cselekvő (és nem hezitáló) férfi eszménye. Mindkettől az összetett gondolkodást lenézi, ezért nem veszi észre a tévedését sem. Sohasem. :)
Nem tudom, hogy mit lehet különben kezdeni azzal a mentalitással, amelyik már odáig süllyed, hogy a nácikhoz hasonlóan elkezd gondolkodásmódokat, érvelési technikákat megkülönböztetni, megbélyegezni, és azt hiszi, hogy elég leleplezni. Én eddig azt hittem, hogy valami téves, részben téves, vagy igaz. Most már tudom, hogy van feminin gondolkodás, és azt egy férfinak el kell utasítania. Ebben persze különös módon az is benne foglaltatik, hogy mit gondol a nőről, mert ezek szerint az a férfitól egy olyan különböző minőséget képvisel, amit félre kell söpörni, de vele szót érteni, azt nem. Kezelni kell tudni. Mint a női hisztit. Tisztelem benned, hogy hiszed, érdemes ezzel az állásponttal vitatkozni. Mintha ez álláspont lenne, amely mögött racionális hit húzódna, miként azt hinni szeretné. Ezért nem szembesíthető. Ugyanis nem egy tévedésről kellene lemondania, hanem az önhitéről, önmagáról. Saját magához ragaszkodik, ezért görcsös.
Köszönöm ismételten :)
“amelyik már odáig süllyed, hogy a nácikhoz hasonlóan elkezd gondolkodásmódokat, érvelési technikákat megkülönböztetni, megbélyegezni”
“Eleinte hallgatást erőltettem magamra, mígnem betelt a mérték. Határozott álláspontot foglaltam el; ellenkeztem. Végül is azonban be kellett látnom, hogy ellenzékiségem mindaddig teljesen kilátástalan, amíg nem rendelkezem legalább némi ismeretekkel a vitatott kérdések tekintetében. Elkezdtem kutatni ellenfeleim kétes értékű tudásának forrásait; egyik könyvet a másik után, egyik röpiratot a másik után vettem sorra.
Végül is munkahelyemen ugyancsak forróvá vált a hangulat. Napról napra jobban és jobban meg tudtam védeni álláspontomat. Kiismertem ellenfeleim gyöngéit, tudásbeli fogyatékosságait, úgyhogy végre ők az értelem ellen a legsikeresebb fegyverhez, a terrorhoz folyamodtak. Az ellentábor néhány hangadója egyszerűen kijelentette, hogy vagy elhagyom az építkezést, vagy levernek az állványról. Egyedül voltam. Minden ellenkezés kilátástalan lett volna, és így egy tapasztalattal gazdagabban búcsút mondtam munkahelyemnek.”
“Minél többet vitatkoztam a zsidókkal, annál inkább megismertem beszéd és harcmodorukat. Mindenekelőtt az ellenfél butaságával számoltak, és ha azután minden kötél szakadt, maguk tettették a butaságot. Ha mindez nem használt, akkor egyszerűen nem értettek meg semmit, vagy pedig pillanatok alatt egy másik témára ugrottak át. Magától értetődő dolgokat tárgyaltak, amelyek helyeslését azonban rögtön más jelentős dolgokra vonatkoztatták, hogy azután ismét visszavonuljanak és ne tudjanak semmi bizonyosat. Bárhol fogott is meg az ember egy ilyen “apostolt”, nyálkás lett a keze, s részletekben siklott ki ujjai közül, hogy azután a következő pillanatban ismét egyesüljön. Ha netalán az ember valakit olyan megsemmisítő módon gázolt le, hogy már csak a környezetre való tekintettel is kénytelen volt helyeselni, és így arra gondolt, hogy legalább egy lépést tett előre, akkor annál nagyobb volt csalódása a következő napon. A zsidó egyszerűen nem vette tudomásul az előző napon történteket, és mintha misem történt volna, tovább mesélte régi, lehetetlen álláspontját, s még felháborodottan csodálkozott azon, hogy kérdőre vonták. Nem emlékezett már semmire, legfeljebb az előző napon tett állításainak helyességére.”
A cikkhez: Segítség! Elnyomnak!
A forrást nem tüntetted fel, az a gyanúm hogy stílusa és mondandója alapján ez a Mein Kampfból való.
Trollkodás ide vagy oda, szerintem kissé egysíkú a folyamatos zsidózás. Legalább annyira, mint amennyire szánalmas érvelési technikaként a “náci kártya” kijátszása. Úgy tűnik valóban létezik feminin vitatechnika, elég szomorú hogy éppen itt a FÉRFIhangon…
Mi bajod ezzel az egysíkúsággal? Legjobb sík. Nem zavar be a sok elbaszott sík.
Az ilyen érveléstől sik-oltani támad kedvem…
További használatra pedig javaslom ezt! Szerintem nagyszerű, én legalábbis jól szórakoztam…
Ez nagyon gagyi.
“gondoltam
s ha összehasonlítom majdani önmagam látképével
csúnya szeplő virít a falon
Rapsicokkal hadakoztam, mint ormótlan végbélszörnyeteg”
nem is tudtam, hogy a süniknek ilyen hosszú nyelve van :), cuki.
Ennek a süninek nincs is kidugva a nyelve…
Perverz.
Nahát… Ezt dobta nekem :
“etnikailag megoszlok magam között
én csókolom le
ledül a lidl
olykor szembejövök önmagammal
wat cud i do
megállt az idő, nincs mit tenni
integrált fecskefark birizgálja bokacsontom
sült kézfejbőr csuklófánkkal az ebéd máma
te mily szerepeket játszanál el értem?”
nincs mit :).
Kedves Férfi!
Nagyon sokáig nem foglalkoztam veled specifikusan, tudatosan. Ösztönösen véltem tudni, hogy mi a férfi. Hatott rám sok dolog: filmek, könyvek, nők, és más férfiak. Negyven elmúltam, és amit a történelemből, a filozófiából, a vallásból összeszedtem, abból nem tudnám megmondani, hogy ki vagy, és ki nem vagy. Egyik oldalon szelídség, lemondás és alázat vagy, a másikon büszkeség, rettenthetetlenség, harciasság. Egyik oldalon nemesség, nagyvonalúság, a másikon kíméletlenség és kegyetlenség. Az egyik oldalon szenvedélyes igazságkeresés, önmegtagadás, a másikon életigenlés, életművészet. Az egyik oldalon aszkézis, a másikon habzsolás, az életörömben való feloldódás. Az egyiken a nőtől való elkülönülés, vele szembeni önmeghatározás, a másikon a nő iránti feltétlen rajongás. Az egyiken folytonos önvizsgálat, a jóra való törekvés, a helyes, az igaz, az igazságos minden túli akarása, a másikon a megtorpanás nélküli cselekvés megtestesülése.
Vannak, akik leegyszerűsítenének, és azt állítják, hogy te a családért, a nőért vagy. Ez nem igaz, nem teljesen igaz, nem mindig igaz. Te ugyanis szereted az absztrakt elveket, az elvonatkoztatott dolgokat, az eszményeket. Ezért elhagyod a családodat az Igazságért, Istenért, a hazáért, a maffiáért, a vértestvérért, a férfi közösségért. Eldobod az életedet a becsületért, magad mögött hagyva asszonyt és gyereket.
Soha nem értem, hogyan tudnak téged leegyszerűsíteni, holott a történelmed is azt mutatja, milyen sokféle vagy! Elég megnézni a szamurájokat, a középkori lovagokat, a szerzeteseket, a felfedezőket, a gondolkodókat, az államférfiakat, a királyokat, a hadvezéreket, a művészeket (akiket szeretnek köztes lényként kezelni és lenézni), a kézműveseket, a parasztokat…… Mindenütt ott vagy, de mégsem ugyanúgy, mégis sokféleképpen. A számomra kedves szamurájokban például egész különös módon ötvöződik a filozófikus hajlam, az esztétikai törekvés, a cselekvés szellemének végletekig fokozása, a kifinomultság szeretete, a brutalitás, a hűség, az önfeláldozás, az élethez való sajátos viszon…………….
Mindezek tudatában kell naponta néznem, ahogy egyesek tudni vélik, hogy mi a férfi, és ezzel együtt azt, hogy ők azok. Sajnálom, ha azt érzed, hogy ők meglopnak téged, és elszegényítenek. Hogy nem a benned rejlő gazdagságot és potenciált hozzák elő, hanem kiragadnak egy-két dolgot, ami már úgyis az övék születésüktől fogva, így legalább nem kell tanulniuk, fejlődniük, gondolkozniuk, csak magukat képviselniük, magukkal azonosítva téged.
Azt hiszem, nem a feministák fognak téged legyőzni, sárba tiporni, hanem azok, akik a nevedben harsognak. Mert az előbbiek legfeljebb rágalmazni tudnak, utóbbiak viszont szégyenbe hoznak, lejáratnak, elveszik a becsületedet. Sajnálom. :(
Kedves fiam, Bruno!
Amikor nem foglalkoztál velem tudatosan, és mégis érezted, hogy én veled vagyok, akkor minden olyan jól működött, de most úgy látom fiam, tele vagy kételyekkel. Tudnod kell, minél görcsösebben akarod megragadni létezésünk lényegét, annál inkább kudarcot fog vallani a törekvésed. Minél hosszabban sorolod mindazt, ami mi vagyunk, annál kevesebbet mondasz el rólunk. Mindannyian, akik belőlem vagytok, jól tudjátok, hogy a férfiasság néha végtelenül bonyolult, máskor pedig olyan könnyű és egyszerű, mint elejteni és hazavonszolni egy több mázsás vízilovat… Mert tényleg, ha kell, akkor ízig vérig kíméletlen vadászok vagyunk, és ha annak jön el az ideje, akkor minden rezdülésben gyengéd szeretők, ha kell, hát napestig robotoló családapák és végszükségben katonák…
Fiam, Bruno, te vagy az egyik legokosabb a gyermekeim között, de mégis annyi fejfájást okozol nekem néha nap, amikor nekiállsz békétlenkedni a bátyáiddal! Ha újra és újra el kell magyaráznom, hogy ők mindannyian a testvéreid, én esküszöm, egy szép napon szét rúgom a seggedet! Mert tényleg az én fiam az a harcias hülye is, aki katonának állt, az én fiam a hajóskapitány, az űrhajós, a mérnök, a bányász, a kukás, és az a mihaszna is, aki egész nap csak a pina után rohangál… A testvéred éppúgy Szókratész, mint ahogyan Néró is, a te véred Napóleon, Casanova, Albert Einstein, de ha tetszik, ha nem, még Woody Allan, Boy George és Lagzi Lajcsi is! De te magad is valami nagyon hasonlóról beszéltél fiam, aztán meg előállsz ezzel a hülyeséggel, hogy ezek itt nem “harsoghatnak” a férfiasság nevében, mert lejáratják a becsületemet… Néha én, az apátok sem értem, mi a francért nem tudtok ti szót érteni egymással, mintha nem is testvérek lennétek! De esküszöm, egyszer kitagadlak mindannyiotokat! Aztán még nyavajognak is itt összevissza: az egyik húsz évesen, a másik negyvenen túl sem tudja még, hogy mitől férfi a férfi, a harmadik meg arra panaszkodik, hogy negyvenen túl mááár nem tudja, hogy mitől is férfi… Mindegyik azzal van folyton elfoglalva, hogy miként legyen minél tökéletesebb Férfi, de mégsem értik egyetlen szavát sem egymásnak!
Ui: A sok marakodás helyett végre kezdhetnétek valami értelmeset azzal a Férfihanggal vagy mi a csudával, amire büszke lehetne az ember, ha már tollkoptatásra adtátok a fejeteket! Bruno, fiam, az még csak rendben lenne, hogy a sarkadra állsz, de inkább segíts a testvéreidnek a békétlenkedés helyett! Szavamra mondom, olyanok vagytok mint a vénasszonyok… Felnőtt férfiak, aztán folyton levelekkel nyaggatják a tisztességben megőszült apjukat! No, vigyázzatok magatokra, meg egymásra!
Atyai szeretettel: A Férfi
Sötét Lovag a hajnal leple alatt visszatért.
Kár.
Kárr-kárr.
“a rothadó Gotham City tulajdonképpen a liberális demokrácia csődjének tüneteit hordozza: nemtörődöm individualizmus, mérhetetlen gazdagság a keveseknek, elképzelhetetlen nyomor a többségnek, nemlétező közbiztonság, bizonyos csoportok szabad randalírozása (lásd: mutánsok hordája), az emberi jogok percenkénti citálása, majd lelkiismeretlen kiforgatása (lásd: a lábát tört közember). S amikor baj van, totális káosz. A baj márpedig bekövetkezik, amikor az elnök hazardírozása rosszul sül el, és Amerikára nukleáris tél borul. Az egész történet egyik legérdekesebb momentuma, hogy az önnön szabadságjogaira oly’ büszke nemzet pillanatok alatt fullad zavargásokba, mihelyst leáll az áramellátás. Egyetlen város tart ki: Gotham City, melyben Batman – az évek során a lakosság körében kivívott tekintélyét latba vetve – rendettesz: határozott és mértéktartó fellépésével egymást segítő közösséggé kovácsolja a megriadt embereket. (…)
Batman még mindig egy törvényen kívüli bosszúálló, kinek tevékenységéről a gothamiak véleménye erősen megoszlik.Végül pedig nem marad más, mint a szimbolikus és szó szerinti illegalitás. Bruce Wayne hátrahagyja nevét, vagyonát, súlyos teherként cipelt alteregóját, és eltávozik az árnyékvilágról – hogy ezután immár névtelenül szolgálja szeretett városát, amely kitaszította. Annyi szenvedés után ez is megteszi.” forrás: filmdroid.hu
Kedves Férfi!
Köszönöm, hogy leereszkedtél közénk, és megvilágítottad a dolgok lényegét! Olvasva bölcs és elfogulatlan szavaidat, szembesültem azzal, hogy én vagyok a békebontó, aki kötekedő természetével az amúgy emelkedett, kultúrált, toleráns fiútestvéreit felzaklatta, és odáig hergelte őket, hogy azok kicsinyes, útszéli nyilatkozatokat voltak kénytelenek kipréselni magukból. Pedig, pedig ők soha, ők tisztalelkű férfiak, méltányosak és nagylelkűek! Ők tisztelik a gyengét, az elesettet, sőt, kiállnak értük, ők nem bántanának mást igaztalanul, nincsenek előítéleteik, vagy ha volnának is, igyekeznek azokat kiirtani magukból. Belátom, hogy én, a Rossz, a viszály szellemét hintettem el, és ezért bátyáim lelki romlását talán szándékosan, talán tudatosan, talán a lelkem gonoszságából, amely irigyli az ő nyíltszívű és öntudatos férfiasságukat, én idéztem elő. Sajnálom, hogy miattam némelyikük kocsmai hangnemben és szinten volt kénytelen megnyilvánulni. Sajnálom, és kérlek, ne érintsd erős és férfias lábaiddal az én ülepemet! Inkább aszkéta leszek, aki bűnei bocsánatáért vezekelni indul a pusztába, ahol majd hamut szórok a fejemre, jó sokat, míg ellep nyakig!
Bizonyára az is az én hibám, hiszen nem jól fogalmazok – ez már csak így van, mióta megszülettem -, hogy félreértettél, hiszen nem az a baj, hogy itt egyesek férfiasságról harsognak, a sajátjukról persze, hanem csak csupán az, hogy ami tőlük eltér, azt egy mozdulattal ki is rekesztik a férfiasság köréből. Bocsáss meg te is, hogy a félreérthetőségem miatt kénytelen voltál olyan kisiskolás stílusban nyilatkozni, hogy “hülyeség”. Talán a tesztoszteron teszi, hogy a Férfi is néha gyerekké válik, aki a játszótéren lökdösődik, hogy övé legyen a homokozóban a legjobb hely.
Elfogadom, hogy ha érteni akarok valamit, azt éppen ezért soha nem fogom, ezért mostantól csak az ösztön által vezéreltetem magamat, mert a kudarctól, hogy olyasmit akarjak megragadni, amit nem lehet, szóval a kudarctól rettentőn félek. Ez is azt mutatja, hogy talán mégsem vagyok férfi, csak lóbálom a farkamat, bámulom a köldökömet, hasogatom a szőrszálaimat, szenvelgek, és mindezzel irritálok másokat, és látens homoszexuális is lehetek talán, ezért filozofálok, ahelyett, hogy hagynám, az ösztön beszéljen belőlem, meg az egyszerű lélek, amely magasabbrendő, az intellektusnál. És akkor nem lenne belőlem könyvmoly sem, és akkor meg tudnám védeni az asszonyt az izmos vadállattól is, sőt, magam lennék izmos és egészséges vadállat, ahogy roppant bölcs fivérem bölcsen rámutatott. Talán kézenfekvő lenne a megoldás számomra, hogy ezeket a remek embereket nehogy háborgassam nyugalmukban hitvány, öncélú. semmitmondó gondolataimmal – száműzhetném magamat tőlük távoli helyre. Csak az a bajom, hogy ők amúgy mindenütt ott vannak, mert a típusuk elég szapora (csak megszületni kell hozzá, és kész), és folyadék módjára kitölti a rendelkezésére álló teret. Sokan vannak a bátyáim, atyám, és mind roppant magabiztos! Javasolnám neked most már a családtervezést, talán lehetne minőség a mennyiség helyett.
Köszönöm megfáradt, öreg atyám, hogy leereszkedtél hozzám, aki inkább lehetnék a mostohafiad, mint vérszerinti, miként bátyáim, a nemes és remek férfiak! Bár olyan lehetnék, mint ők! Nem akartam szégyent hozni őszülő halántékodra! :)
“két hellyel lejjeb csúszott
dideregve majszolom a sajátságos hangyasavat
leszáll az est, a nagy barna pók
Szecsőről menekül a nép
Itt van a részek pinokkio
lepergett szemem előtt minden mi nem kéne
az informatika nyelvén már nincs mit mondani
néhány kiló mételyt sejtek emögött.”
Úúúúú! Te írtad ez a verset?
És fúúúúúú! Te vagy ezen a képen?
Ez a fentebb linkelt (Naooora) dadaista versgenerátor “műve”…
Énem egyik vetülete esetleg. ;-)
stílusosan megadtam a 23-kát, ezt dobta, asszem sírok és elbújdosok.
A te versed:
Na ugye, hogy tudtam én! :o)))
Most teljesen el vagyok ájulva magamtól (mármint az eszemtől)! :o))
Marv-ot mindenki őrültnek tartja. Az az átkozott pechje, hogy rossz korban született. Véres csatamezőn érezné magát elemében, ahol baltával írthatná a népet, vagy ha római gladiátorként kardozhatna az arénában…
csak a profiljába belinkelt jutyubos festett szőkeribancos hájpját nem értem, érted (g)o-l-(d)-g-i-e (!), hiába a fasziknak csak a test kell :)).
Igen. Kerestem ezt a részt is belinkelésre de nem találtam. Marv úgy vélem kifejezetten cselekvő alkat és a közvetlen megközelítést részesíti előnyben. Ez mind konfliktuskezelésére, mind a másik nemmel való kapcsolattartásra igaz…
Meglehet ez volt a másik ok, amiért megnyilvánult itt.
jobban kedveltem Ewan McGregor által alakított figurát, mint Mickeyt A Rourkot
de ha ez kell:
legyen.
ámen.
Művészi, mély gondolatok. Elszavalandó egy zacskóra való, földön szétszórt szemét felett, napnyugtakor, egy kiégett utcai lámpa alatt :-)))
Kérlek ne kényszeríts rá, hogy hangyasavat majszoljak mert eláraszt a métely!
Brúnó, engem is irritál a zöreg …már nagyon a bögyömben van.
Már a kebel barátod? :o))
most nem,
bizalmi válság van, már aszittem csöcsikézünk, de csalódtam.
Kedves fiam, Bruno!
Már bánom, hogy annak idején, amikor hat évesen sírva jöttél haza, mert megpofozott az a nagy melák Móres, akkor nem ültettelek a térdemre, hogy hosszabban beszélgessünk. Tudom, hogy az én hibám, de talán mentségemül szolgál, hogy akkortájt annyira végtelenül fáradtnak éreztem magam; akármerre néztem, ezernyi ördögpalántaként éhes fiak ugrottak elő, és mind ugyanazt éhezték és szomjazták, a félig átsütött húst és az atyai szavak bölcsességét… ráadásul még anyád is folyton az agyamra ment a vég nélküli érzelgésével.
Lassan, nagyon lassan, de talán kezdesz valamit megsejteni a végső igazságból: valóban a tesztoszteron – amely az egyszerű földi halandók vélekedéssel ellentétben nem egy hormon, hanem egy isteni szubsztancia – adja a férfi hatalmát, lelki tartását, és magabiztosságát, hogy bármikor férfias egyszerűséggel és pökhendiséggel akár azt is mondhassuk: hülye vagy, fiam!
Fiam, ne kutass tovább, a tesztoszteron a végső válasz, ez a férfiasság rejtélyes eszenciája! Ez egy hatalmas lehetőség arra, hogy az legyél, aki csak lenni akarsz… – Reméltem, hogy talán magad is megérted – elvégre mint mondtam, te vagy az egyik legokosabb gyermekem -, hogy azért hiábavaló sorolnod, hogy mennyifélék vagyunk mi férfiak, mert éppen az a végső titok, hogy minden férfi egy végtelen univerzum, végtelen lehetőségekkel. Hatalmadban áll azt mondani, hogy így gondolom, így akarom, mert férfi vagyok… Nem az tesz férfivá, amit akarsz, hanem az, hogy bármit akarhatsz... – De fiam, Brunó, mindaddig hülye vagy (ezer bocsánat érzékeny lelkű gyermekem, mondjuk inkább úgy, hogy értetlen vagy), amíg azon keseregsz, hogy nem tudod, hogy mit kellene akarnod, és nem érted a lényeget mindaddig, amíg azon bosszankodsz, keseregsz, hogy mások nem azt akarják, amit te…
És itt jött el az ideje annak is, hogy megértsed, hogy miért intelek mindig óva benneteket fiaim, hogy egymásnak feszítsétek végtelen hatalmatokat. Ha két férfi teljes erejével egymás ellen fordítja akaratát, az olyan, mint amikor egy ellenállhatatlan erő találkozik egy rendíthetetlen kőfallal. Sajnos nem csak halandók, de még istenek sem mondhatják meg, hogy pontosan mi történik ilyenkor, de úgy tűnik, minél nagyobb erővel feszül egymásnak két férfi végtelen hatalma és ereje, annál valószínűbb, hogy mindketten elpusztulnak… És ha fizikai valójukban esetleg mégsem semmisülnek meg, hát a lelkük még nagyobb valószínűséggel odavész…
Brunó fiam, félre a (színlelt) kételyeket, férfi vagy te, mi más is lehetnél, hiszen a gyermekem vagy. Nézz csak a lábad közé! (Igen, ilyen borzalmasan egyszerű dolog megállapítani.) De most, hogy elmondtam a nagy titkot és így bepótoltam sok évvel ezelőtti mulasztásomat, hagyd a nyavajgást a vénasszonyoknak, és indulj végre te is magabiztos, férfias akarattal a céljaid felé! Merj csak szabadon játszani abban a “homokozóban”, mert hatalmadban áll ellentmondani még annak a böszme nagy, faragatlan Móresnek is, csak kellőképpen akarnod és férfiasan cselekedned kell! A módját meg majd csak kitalálod valahogy fiam, elvégre többek között ezért is vagy férfi. Mint mondtam, a saját világod kereteit mindenképpen önmagad számára szabadon teremtheted meg. De azt sosem ígértem, hogy könnyű dolgod lesz. – A családtervezést meg hagyd csak rám nyugodtan…
Ui: Már megint a legrosszabbkor háborgattál a leveleddel fiam, már ha érted, hogy mire gondolok. Jut eszembe, túl feszültnek tűnsz Brúnó, fordítasz te elég figyelmet arra, hogy lazíts néha nap a végső titkok keresgélése közben? Haladtok már azzal a nagy Férfihanggal, hogy a Férfiasság végtelen sokszínűségének dicsőségét zengje az egész világ számára?
No, megyek vissza megpihenni a medvebőrökön, ti meg legyetek jók, vagy rosszak, vagy amik akartok…
Atyai szertettel: A Férfi
“Már bánom, hogy annak idején, amikor hat évesen sírva jöttél haza, mert megpofozott az a nagy melák Móres, akkor nem ültettelek a térdemre, hogy hosszabban beszélgessünk.”
https://www.youtube.com/watch?v=SLOYzss7GvU
“Minden erénye mellett Evola (…) az olvasója számára egy olyan azonosulási pozíciót kínál, amelyből sokszor gőg, rossz értelemben vett elitizmus és lenézés fakad.”
És vannak akik ezt magukévá is teszik :)
“És vannak akik ezt magukévá is teszik :)”
Ezt tökéletesen eltaláltad, Deansdale! Sok olvasója sajnálatosan tényleg magáévá teszi az evolai gőgöt, elitizmust és lenézést. Ez egyfajta gyermekbetegség a magyar jobboldalon. Erről írtak is egy páran:
http://mandiner.hu/cikk/20140311_farkas_attila_marton_az_evola_virus_a_beteg_nemzettestben
http://archivum.magyarhirlap.hu/haynau-az-ikon?utm_source=mandiner&utm_medium=link&utm_campaign=mandiner_201410
Azt hiszem D. másra gondolt.
Ettől függetlenül, amit írsz az bármilyen izmusra vagy elképzelésre is igaz ha túlzásba viszik (ahogy a második linked utal is rá).