Az írek októberben referendum keretében szavaznak arról, hogy módosítsák-e az alkotmány azon passzusát, amely a nők társadalmi életben betöltött szerepéről rendelkezik. Az alaptörvény úgy fogalmaz, hogy a nők családban betöltött szerepükkel, az otthon, a család érdekében végzett tevékenységükkel a közjót szolgálják. Az állam ezért törekszik annak biztosítására, hogy az anyák gazdasági szükségszerűségből ne kényszerüljenek olyan mértékű munkavállalásra, ami az otthoni kötelezettségeik ellátásának rovására megy.

Írországban sokan azon az állásponton vannak, hogy ez a passzus mára igencsak túlhaladottá vált. Egy ismert ír feminista aktivista például úgy vélekedik, hogy a törekvés az alkotmány születésekor uralkodó patriarchális viszonyokat tükrözi. Viszont szerinte soha semmi jót nem eredményezett a nők számára – olvasható a New York Times elemzésében.
Az íreknek az elmúlt években egyébként többször is lehetőségük volt arra, hogy újragondolják az alaptörvényben meghatározott társadalmi struktúrákat. Megszavazták például a válás intézményének bevezetését, és az azonos neműek házasságának engedélyezését. A múlt hónapban pedig az országban érvényben lévő abortusztilalom ellen voksoltak.
(Origo nyomán)
Na, Írországnak is annyi :(
Majd addig szavaztatják őket, amíg a népirtóknak megfelelő eredmény kijön, mint a zsuniósok, aztán onnan több szavazgatás már nem lesz.
Az írek szépen elmentek ultraliberális irányba, ennyit az állítólagos hívő, konzervatív nyugati országokról: írek, spanyolok, olaszok.
A feltett kérdésre a válasz: azok, akik a közszolgálatban, államigazgatásban dolgoznak, igen. :)