Univerzalitása, valamint az életet komplikáló, kellemetlen volta miatt a “női hiszti” igencsak jól ismert össztársadalmi jelenség. Nem lehet véletlen, hogy a köznyelv oly régóta és oly gyakran hivatkozik pejoratívan erre a feminín viselkedésformára. Az unisex (avagy feminista) ideológia hívei viszont vehemensen tiltakoznak, ragaszkodnak hozzá, hogy a hisztinek (mint minden másnak, szerintük) nincs nemi preferenciája. Na ássunk kicsit bele a fogalom mélyrétegeibe, hátha emígy eldönthető lesz a felvetett dilemma.
Vegyünk példának egy tipikus hisztiző nőt. Mit látunk lelki szemeink előtt, mire asszociálunk ilyenkor? Ugye, hogy mindig egy neurotikus lelkiállapotban lévő, férfival szembenálló, meglehetősen harsány hölgyeményt, aki egy kérdőre vonó, bosszús tekintettel kiegészülő, divergens testbeszéd (hadonászás) közepette, a pillanatnyi helyzethez mérten alaptalanul terebélyes kritikaáradatot zúdít megszeppent párjára?
Bontsuk elemeire a fenti összetett mondatot és határozzuk meg a fennálló összefüggéseket.
Megállapítható, hogy azért van a nő neurotikus lelkiállapotban és azért harsány, mert úgy érzi, hogy kezd kicsúszni a helyzet az irányítása alól. Ugyanakkor azért fordul a férfi felé, erős szemkontaktust létesítve, mert felelősségre vonja, tőle várja a megoldást. A divergens testbeszéd (strukturálatlanság, kaotizmus) is a lelki széthullás folyamatát képezi le az anyagi dimenzióba, emígy egy kétségbeesett segélykiáltás, ami a nő kiszolgáltatottságát, áldozati szerepét hivatott a másik személlyel tudatni. Az alaptalanul terebélyes (és gyakran teljesen kontextus-idegen) kritikaözön is ugyanezt a két alapüzenetet közli: rossz nekem és ez miattad van.
A női hiszti kodifikált esszenciája tehát a “Te vagy a felelős, oldd meg!” felszólítás.
Létezik-e ilyesféle megnyilvánulás egy férfi részéről? Kétségtelenül, ennek ellenére viszont irdatlan aránykülönbséggel a nők vezetik ezt a mezőnyt. A nemspecifikusság lényege épp az arányokon alapul, irreleváns a százalékviszonylatban elenyésző kivételekre hivatkozni.
Tűrőképességét meghaladó stresszfaktor esetében a férfi általában tombolni szokott. Hogy miért nem hiszti ez? Röviden azért, mert nem vár mástól semmiféle megoldást vagy segítséget, nem akar kieszközölni semmit. Nincsenek ott a széttárt karok, ahogy a kérdőre vonó tekintet és hanghordozás sem. Helyette tárgyi fókusz van, jellemzően konvergens (összpontosított) testbeszéddel és monomániás attitűddel párosulva. Gyakran csak indulatosan káromkodik, máskor a tehetetlenséget, a felgyülemlett feszültséget élettelen kellékek károsításával, esetenként megsemmisítésével próbálja feloldani. Jól tudja, hogy magára van utalva, hogy senki nem fog helyette sem rendet teremteni, sem működést biztosítani. Hogy jó-e, dícséretre méltó megnyilvánulás, magatartás a tombolás? Nem. Csak más tészta.
Párhuzamot vonva a kettő között nevezhetjük a hisztit a női hatalom (csáberő, manipuláció) megingásának, domináns életstratégiájuk, noha pillanatnyi, de leitmotívszerűen visszatérő zátonyrafutásának. Na de állíthatjuk-e ugyanezt a tombolásról, férfi viszonylatban? A formai hasonlóság ellenére a dühöngés kevésbé elokvens példája a maszkulín erők ilyen léptékű csődjének, kevésbé fejezi ki azt a tömény kudarcélményt, ahogyan a hisztisség átitatja az egész női létezés árnyékos féltekéjét. Erről árulkodó, hogy nem létezik “tombolós” férfi típus, ahogy “tombolósság” sem, mint általános, életvitelt kifejező jelenség. Vagyis kevésbé személyiségpenetráló. Létezik viszont más és semmivel sem üdvösebb a hisztinél. Ez a cinizmus.
A cinikus férfi ugyanúgy kiábrándult és elvesztette a kontrollt az élete felett, ahogy az életvitelszerűen hisztis nő, ő viszont tudja, hogy senki és semmi nem segíthet a baján. Kivéve magát, de ez mostanra már csak elmélet. A gyakorlat annyiszor földhözcsapta, hogy megtört, feladta a harcot. Elvesztette az önbecsülését, férfiúi hatalma (magabiztosság, karizma, kreativitás) számtalanszor sárbatipródott. Már csak a hiúsága tartja a szuszt benne. Segítséget ugyan nem vár, de felelősséget sem vállalna a személyes kudarcáért. Sebeit mazochistán nyalogatva fel-felhorkan, hogy értesítse a világot a merő hiábavalóságról, az élet teljes kilátástalanságáról. Sértett büszkesége képtelen feldolgozni a tényt, hogy más sikerrel járhat, ahol ő csúnyán elbukott. Hát mennyit próbálkozott! Ugyan! Ki lehet nála keményebb, kitartóbb, okosabb? Egyértelmű, hogy bárki, aki sikeres az vagy startból jelentős előnyökkel rendelkezett vagy valamivel ámítja magát.
A férfi cinizmus jelmondata a “Ti basztátok el, én baszok belé!”
Pedig az igazság az, hogy kishitű, kevély és gyenge. Eredeti munkabírása meddő konoksággá devalválódott, meredeken magába fordult, így energiája és lassan egész életereje egy céltalan, reaktív antagonizálásba, valamint (többé-kevésbé) burkolt önsajnálatba fullad. És így, tonnányi arrogancia-hordalék kötőanyagként való igénybevételével, jön létre a cinizmus erkölcsi rangra emelésével a nihilizmus, a “túlokosak vakhite”.
Ahogyan a hiszti a női, úgy a cinizmus a férfi lélek impotenciája.
Hát… Öööööö…. Mintha egy női magazin “konyhapszichológiai” rovatát olvastam volna.
Szerintem annál jóval több van benne….
…
A mai állam judeokapitalista.
Most nem rémlik, átvettük valaha a férfiak elbétásodásának okait a közelmúltban?
Mert ha nem találjuk meg az okot, a megoldás sem fog menni.
Egyik főok mindenképpen a technológia gyors ütemű fejlődése okozta elkényelmesedett életmód. Nem hiszem, hogy újat mondanék ezzel. Már (jóideje) nincs szükség folyamatosan kockáztatni az életed, általában csak monotonan gürizni kell a túlélésért. Habár az is nehéz sokszor, viszont egyben unalmas is. Mivel csak ritkán vannak életre-halálra menő megmérettetések a tesztoszterontermelés folyamatosan csökken.
A modern életben ezt a hiányt a megfelelő (nagy, de elérhető) kihívások kiválasztásával és intenzív sportolással lehet legjobban szimulálni, pótolni. Versenyek, hegymászás, küzdő és extrémsportok mind hasznosak.
Egyszerűsített képlet: nagy rizikó = sok tesztoszteron
Ez nem csupán unalmas, Jinjangologus, hanem gecire unalmas. Őrjítően unalmas. DÖG-U-NA-LOM!!! Komolyan mondom, amikor beütött a vírus felcsillant a szemem mert azt éreztem, hogy na végre, történni fog valami, bármi… Kaland, izgalom, küzdelem, ésszel egyensúlyozás élet és halál mezsgyéjén, érezni hogy férfiak vagyunk, érezni hogy élünk, érezni az arcunkon a szelet és az esőt… mindez hiányzik a mai életmód hétköznapjaiból egy átlagos férfi számára…
” technológia gyors ütemű fejlődése okozta elkényelmesedett életmód” – Én inkább a technológiai fejlemények társadalmi hatásait mondanám. Ma már nem a férfi az egyedüli családfenntartó és a nő az egyedüli otthonteremtő.
Másrészt: Egy ilyen összetett társadalomhoz elkerülhetetlen a korábbi korokhoz képest kiemeltebb szintű szabályozás, igazgatás. Ez a mostani népsűrűséggel karöltve csak úgy működhet, ha ma emberének agressziós szintjét csökkentik.Nekem kell túlmagyarázni, ez mivel jár. A ma emberét gyerekkortól erre a kondicionálják és ez a csökkent agresszivitás az élet minden területén érezteti magát. Ez különösen a férfiaknál súlyos dolog. A ma férfija nem képes megvédeni önmagát, nem képes kilépni a köréjük rakott választási lehetőségek nélküli világból, nem képes az agresszióját áttranszformálni valamiféle teremtő tevékenységgé. Kissé suta példával a dolog olyasmi, mintha egy versenyautót egy nyugdíjas pár használna és csak hétvégenként bevásárolni menne vele no meg a temetőbe. Akiket alfának hívunk az a kis hányad a férfiak között, aki képes túllépni ezeken a kereteken.
A cikkre utalva a fenti jelenség tudatalatti vagy tudatos felismerése a cinikus férfi megjelenésének a legfőbb oka. A női hisztié pedig éppen az ellenkezője, mint ami a cikkben áll. Valóban a kontrollvesztés az ok, viszont a nők feletti kontroll elvesztéséé. A nők sem a szabadságukkal, sem az újonnan megkapott felelősségükkel nem tudnak mit kezdeni, mert ösztönösen nem erre van szükségük. A hiszti valójában egy tudattalan felhívás, hogy “tessék szépen valakinek helyretennie engem, határokat szabni, korlátokat állítani, ami ellen lázadhatok, ami mentesít a döntéseim súlya alól!”.
…
Másra értődött a “női irányítás elvesztése”, konkrétan a saját feminín hatalmának, a férfira spontán hatni képes erejének (báj, szubtilis motiválóképesség) becsődölésére. Amit te írtál meg ugyanaz, mint az előbbi cikkem végén a “traktoros hasonlatom”. A kettő kéz a kézben jár, komplementer jelenség.
A középső szektorod logikáját is értem, viszont kicsit sérti a fülem a predesztinációs vonzata. Ergo én is lehetnék pl cinikus, mégse vagyok. Kétlem, hogy ez azért lenne, mert “rosszul mérem fel a terepet”, sokkal inkább azért, mert nálam nem a győzelem vagy a túlélés élvez prioritást (pragmatikus megközelítés), hanem a helyes út követése (morális megközelítés).
Társadalmunk azért beteg mert nem azokon az alapokon épül fel, mint ami a természetünk, ami alapján működünk. Az e társadalmi közegbe helyezett egyén a legritkább esetben képes mentesíteni magát annak megnyomorítóan negatív hatásai alól.
A moralitásra pedig azért van lehetőséged mert nem fázol és nem éhezel, ez nem a te prioritásod, hanem a helyzetedé.
Seppuku? Vagy olyankor nem fáznak még eléggé? :)
…
Kevesebb mint két év e téren belefér a közelmúlt fogalmába.
A bétásodási folyamatot alaposan leírja a lenti cikk. Szükséges mértékben és jól érthetően tér ki az okokra is, ezek többsége összerakható a folyamat egyes kritikus pontjaiból.
Időközönkénti újraolvasása ajánlott. Miként ezt hozzászólásod révén magam is megtettem.
https://www.ferfihang.hu/2018/09/19/a-betasodasi-folyamat/
Ez a cikk rémlik, de inkább tünettan, mintsem az okok megragadása. Nagyon jól megragadja a második lépcsőt az okozati láncban.
Leírja hogyan történik, de hogy miért, vagy hogy ez különbözik-e a régi időktől (amikor még feltételezéseink szerint működött pl. a házasság intézménye) és ha igen, miért – azt nem.
Zombigyilkos már közelebb jár annak megválaszolásában, amire én vagyok kíváncsi.
Egyfelől (kis sarkítással), szó szerint egyetértek minden soroddal.
Másfelől viszont, mégis, erős késztetést érzek, hogy korrigáljam az álláspontodat.
Rád a tipikus “marsi megközelítés” jellemző.
A maga világában ez tökéletesen koherens, megalapozott és igen: helyes is.
Férfiként én is így vagyok huzalozva, ezért nem nehéz követnem a gondolatmenetedet, a benne lévő morális eszménnyel együtt. Vannak itt többen, akik lepszichopatáztak, antiszociálisnak tartanak téged. Én személy szerint nem, inkább idealista fanatikusnak “becéznélek”.
Dióhéjban: a nőket nem lenne szabad “marsi skálán” mérni.
Ott persze, hogy hitványul fognak levizsgázni, meg is buknak a legtöbben (gyerek, hisztis, felelőtlen stb). Ennek az univerzális marsi osztályozásnak a sajnálatos következménye, hogy sok nő fellázadt a nempecifikus szerepköre ellen, mert azt az alacsonyabb rendűséggel asszociálja. Erről szól az unisex ideológia drámája. Feledésbe merült a Vénusz bolygó, a maga szabályaival és sajátos értékrendjével.
A bársony szerinted miért értékes? Lehet-e azt az erős-gyenge skálán beárazni? Nem lehet, hogy a durva-finom skálán épp ő lenne a “felnőtt” és jól ledominálja az infantilis smirgli papírt?
…
Csak kibővítetted azt, amire annyit mondtam: “Egyfelől (kis sarkítással), szó szerint egyetértek minden soroddal”.
A történet másik felét valamiért nem tudod (vagy akarod) meglátni.
A nőben nem az az érték, hogy behódol. Az csak “járulékosság”.
Baj lenne, ha nem hódolna be, de önmagában nem ad neki semmi értéket. Csupán egy üres, fehér lap. Az értékét a báj, a kedvesség, a bársonyosság, a könnyedség adja. Lehetsz szubmisszív mindezen tulajdonságok prezentálása nélkül is. Vonzalom viszont abból nem fog születni. Gondolj a kisírt szemű, térdeplő, család mártírjára, aki minden verést “isteni áldásnak” tekint. Olyanra csak beteg ember kívánhat rá. Épkézláb férfinak életvidám, “vénuszi természetében fürdőző” hölgy a zsánere.
…
Pedig a férfi vezetőszerephez tartozó attribútumok nem csupán racionális ténymegállapítások, hanem egyben karakterjelző értékek is, “marsi értékek”. Nők esetében viszont sem azok megléte, sem azok hiánya nem lesz érték.
A család helyes működéséhez kellenek a “vénuszi értékek” is, természetesen női oldalról.
…
Ez oké, de ahhoz a “vigyázáshoz” kicsit több kell, mint ami egy marsi távirányítóra ráfér. Talán tudnak ők valamit maguktól is :)
…
Az az egy lényeg van, hogy a nők, családok hisztissége semmi másban nem rejtőzik, mint abban, hogy nem te vagy a családfő.
A hisztis, egyéb mentálisan problémás nőknek az életben nem lesz elég életenergiája, esze arra, hogy mindent irányítson, kezeljen. Ha mindenáron ragaszkodtok ahhoz, hogy a nő parazita, akkor elsősorban arról van szó, hogy a férfiben kell legyen élet, energia, szeretet, ami a nőt fel tudja tölteni. Ez az, ami pótolhatatatlan, és a világ összes tudománya nem fogja pótolni. Család nincsen ezek nélkül és a nők azért szülnek, mert családot akarnak, nem egy rakat bullshitet a női szerepekről.
A férfiak nagy többsége elmegy dolgozni, aztán tálald ki neki a főtt kaját, és ennyi, bocs még annyi, hogy néz ki a fejéből és kész. Lehet sziszegni, de fel kéne fogni, hogy a férfiak többsége nem olyan, mint te. Aki felfogja, hogy nem az a szeretet, hogy hagyok mindenkit a fejemre nőni.
Egyszerű: Majd változik valami, ha te leszel minden nő férje és minden gyerek apja.
Addig pedig nyugodtan várjátok a csodát.
Legalább egy másik magyarázata van tapasztalataim szerint a hisztinek – a felgyülemlett érzelmi felesleg kivezetése.
Ennek a kategóriának a jellemzői:
– nincs kiváltó probléma: eredete pl. egy olyan félreértés, amelyet az érzelmi feleség felgyülemlése előtt vagy kivezetése után nem értene félre (ürügy)
– kifejezetten a másik támadása, érzelmek, indulatok provokálása a célja, a másik hasonló idegállapotba hozása a célja
– általában az átlagos nőnél fegyelmezettebb, értelmesebb nők adják
– akik ilyenkor saját, hétköznapi értelmi szintjük alatt viselkednek, gondolkodnak és beszélnek; nem meggyőzhetők, nem megnyugtathatók
– bizonyos rendszerességgel elkerülhetetlenül – néhány hetenként, esetleg egy hónaponként – bekövetkezik
– nemcsak partnert sújtja, barát, rokon stb. is lehet az alanya
– nincs hangulati előzménye, azaz derült égből villámcsapásként, előjel nélkül kitör (illetve az előzmény az, hogy “már hosszú ideje túl flottul mentek a dolgok” ezt megelőzően – nem volt alkalom a negatív érzelmektől megszabadulni).
Nem minősül ilyen hisztinek, ha
– a másik fél is ugyanilyen, vagy nagyobb gyakorisággal hisztizik
– van tényleges oka és ahhoz képest nem túlzott intenzitású
– “cukkolásra” provokációra adott válasz, vagy hangulati előzménye van (negatív esemény közvetlenül előtte)
Nemspecifikus az is, hogy a koronavírus okozta gazdasági világválságban is a nők járnak jobban anyagilag.
Minden dollár esetén, amit a férfiak veszítenek a válságon, az ugyanabban a helyzetben lévő nők csak 75 centet buknak.
Már ha jól értelmezem a “gender wage gap” lényegét…
A transzi “zsákutca”:
Transzneműek százai térnének vissza eredeti nemükhöz
https://mandiner.hu/cikk/20191007_transznemuek_szazai_ternenek_vissza_eredeti_nemukhoz